احوال مردگان بعد از مرگ.......

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط faezin » چهارشنبه مهر ماه 9, 1392 2:19 am

از آن جا که مسأله «عذاب قبر» از مسائل مهم و بزرگ است، بنده بر آن شدم که راههای نجات از آن را در پرتو شریعت و دلائل شرعی، بیان کنم. پیش از هر چیز به ذکر حدیث طولانی که درباره ی احوال میت است می پردازم و سپس دلائلی را که «عذاب قبر» توسط آنها ثابت می شود بیان می نمایم، چرا که مسأله عذاب قبر از جمله مسائل پوشیدهای است که هر مسلمانی لازم است آن را بپذیرد و به آن ایمان بیاورد.
    سپس اسبابی را یادآورمی شوم که انسان به سبب انجام آنها در قبرش عذاب داده می شود و هدف از ذکر این اسباب آن است که خواننده از آنها برحذر باشد و دوری کند. و در پایان به بیان علل و اسباب نجات*دهنده از عذاب قبر پرداخته ام.

احوال مردگان بعد از مرگ
     *دوستان من این موضوع رو انتخاب کردم به چند دلیل*
    1- این که واسه خودم خیلی جالب بود و فکر کردم که واسه شما نیز شاید جالب باشه
    2- این که خیلی ها سوال هایی در این مورد دارن و به این وسیله برطرف خواهد شد
    3- باعث میشه کمی به هدف خلقت خود که خیلی از آن دور شده ایم وبه یاد قیامت که بنا به سخن خداوند حق است و نزدیک بیفتیم تا شاید راهی باشه تا برگردیم به بهشتی که از آن بیرون آمدیم .
    4- تا خیری باشه برای نویسنده کتاب و مترجمش و خودم

مولف:سمیر بن امین، زهیر

حمد و سپاس خداوندی را که مرگ را برای یاد آوری قیامت و راهی برای رسیدن به خودش قرار داد

((يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ اتَّقُواْ اللّهَ حَقَّ تُقَاتِهِ وَلاَ تَمُوتُنَّ إِلاَّ وَأَنتُم مُّسْلِمُونَ)) ((سوره آل عمران آيه 102))

«ای کسانی که ایمان آورده اید آن چنان که شایسته ترس خداست، از او بترسید و به جز در حالت مسلمانی نمیرید»
    ((يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُم مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالاً كَثِيراً وَنِسَاء وَاتَّقُواْ اللّهَ الَّذِي تَسَاءلُونَ بِهِ وَالأَرْحَامَ إِنَّ اللّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيباً))((نساء آیه 1))
    «ای مردم بترسید از (خشم) پروردگارتان، آن پروردگاری که شما را از یک انسان آفرید و همسرش را از نوع او آفرید و از آن دو، مردان و زنان فراوانی را (بر روی زمین) منتشر کرد، بترسید از (خشم) آن پروردگاری که همدیگر را به او سوگند می دهید از این که پیوند خویشاوندی را گسیخته دارید، همانا خداوند نگهبان اعمال شماست»
    ((يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقُولُوا قَوْلاً سَدِيداً*يُصْلِحْ لَكُمْ أَعْمَالَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَمَن يُطِعْ اللَّهَ وَرَسُولَهُ فَقَدْ فَازَ فَوْزاً عَظِيماً)) (( احزاب آیات 70 و 71 ))

«ای کسانی که ایمان آورده اید از خدا بترسید و سخن حق و درست بگوئید. در نتیجه خداوند اعمالتان را نیک می*گرداند و گناهان شما را می آمرزد. و هر آن کس که اطاعت خدا و رسولش را بکند قطعاً به پیروزی و کامیابی بزرگ دست می یابد»

از آن*جا که مسأله «عذاب قبر» از مسائل مهم و بزرگ است، بنده بر آن شدم که راههای نجات از آن را در پرتو شریعت و دلائل شرعی، بیان کنم. پیش از هر چیز به ذکر حدیث طولانی که درباره*ی احوال میت است می پردازم و سپس دلائلی را که «عذاب قبر» توسط آنها ثابت می شود بیان می نمایم، چرا که مسأله عذاب قبر از جمله مسائل پوشیدهای است که هر مسلمانی لازم است آن را بپذیرد و به آن ایمان بیاورد.
    سپس اسبابی را یادآورمی شوم که انسان به سبب انجام آنها در قبرش عذاب داده می شود و هدف از ذکر این اسباب آن است که خواننده از آنها برحذر باشد و دوری کند. و در پایان به بیان علل و اسباب نجات*دهنده از عذاب قبر پرداخته ام.

نام کتاب
    ((عذاب قبر و راه های نجات از آن در پرتو شریعت))

ادامه دارد .......

منیع :

عضويت  / ورود

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ
بگو: «ای بندگان من- که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت ، خدا همه گناهان را می آمرزد ، که او خود آمرزنده مهربان است.

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها: 4
bahar (چهارشنبه مهر ماه 10, 1392 11:48 pm), ostadelyass (پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 6:16 pm), pejmanava (چهارشنبه مهر ماه 10, 1392 3:46 pm), tafgah72 (چهارشنبه مهر ماه 10, 1392 11:24 pm)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 1, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 64 بار
تشکر شده: 132 بار
امتياز: 1320

Re: احوال مردگان بعد از مرگ.......

پستتوسط bahar » چهارشنبه مهر ماه 10, 1392 11:47 pm

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
برادر گرامی واقعا موضوع خیلی مهمی رو انتخاب کردید
هم جالبه و هم قابل تامل

چیزی که همیشه باید به فکرش باشیم مرگ و قبر
منتظر ادامه مطلبتون هستیم
جزاک الله خیرا

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 2
faezin (پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 4:20 pm), pejmanava (پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 2:54 pm)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط faezin » پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 4:21 pm

ممنون خواهر

«حدیثی جامع در رابطه با احوال مردگان»

براء بن عازب رضی الله عنه گفته است: ما همراه رسول خدا برای تشییع جنازه مردی از انصار رفتیم، وقتی به قبرستان رسیدیم مردم در حال کندن قبر بودند، رسول خدا صلی الله علیه و سلم رو به قبله نشست و ما نیز اطراف او نشستیم و چنان بی حرکت به سخنان رسول خدا گوش می دادیم که گویا پرنده بالای سر ما نشسته است. رسول خدا در حالی که چوبی در دست داشت آن را در زمین فرو می برد و گاهی به طرف آسمان و گاهی به زمین نگاه می کرد، فرمود:
«اللَّهُمَّ إِنِّي أَعُوذُ بِكَ مِنْ عَذَابِ الْقَبْرِ»
«بار الها، از عذاب قبر به شما پناه می*جویم»
و این دعا را سه مرتبه تکرار کرد، سپس فرمود: هنگامی که بنده مؤمنی رخت سفر بر می بندد و راهی سرای آخرت می شود، فرشتگان با چهره های نورانی و درخشان، مانند خورشید تابان، در محضر او حاضر می شوند و در حالی از آسمان فرود می آیند که همراه خود کفن ها و خوشبو هایی از بهشت می آورند و تا جایی که چشم کار می کند فرشتگان او را احاطه می کنند، سپس فرشته مرگ می آید و بالای سرش می*نشیند و می گوید:
«أَيَّتُهَا النَّفْسُ الطَّيِّبَةُ (و فی رواية، المطمئنة) اخْرُجِي إلَى مَغْفِرَةٍ مِنَ اللهِ وَرِضْوَانٍ»
«ای روح پاک، (و بنا روایت دیگر، ای نفس مطمئنه) به سوی مغفرت و رضامندی پروردگارت حرکت کن»
رسول خداصلی الله علیه و سلم فرمود:
«روح مؤمن از جسم اش درست مانند چکیدن قطره ی آب از مشک، بیرون می آید و فرشته مرگ روح او را قبض می کند»
و در روایت دیگری آمده است:
«هنگامی که روح مؤمن از جسمش خارج می شود فرشتگان میان آسمان و زمین و فرشتگان آسمان ها برای او طلب آمرزش و مغفرت می نمایند»

در این هنگام، تمامی درهای آسمان گشوده می شود و نگهبانان هر دری از درهای آسمان از خداوند می خواهند که این روح پاک، از جهت و ناحیه ی آنان عروج کند و به آسمان ها برده شود. و هنگامی که «فرشته ی مرگ» روح او را در یک چشم به هم زدن، قبض می کند دیگر فرشتگان به سرعت روح او را از «فرشته ی مرگ» گرفته و در کفن هایی که با خود از بهشت آورده اند، قرار داده و با خوشبو هایی از بهشت او را خوش بو و معطر می سازد.

((تَوَفَّتْهُ رُسُلُنَا وَهُمْ لاَ يُفَرِّطُونَ))((سوره أنعام آيه 61))
«(در این وقت) فرستادگان ما جانش را می گیرند؛ و آنان [در مأموریت خود] کوتاهی نمی کنند»

چنان بوی خوش و معطری از او می آید که همه ی زمین عطرآگین می شود.
رسول خدا فرمود: «فرشتگان، همراه آن روح به آسمان عروج می کنند، از کنار هر گروه از فرشتگان دیگر که می*گذرند، آنها می پرسند:

«مَا هَذَا الرُّوحُ الطَّيِّبُ»
«این روح پاک از آن چه کسی است؟»
جواب می دهند: «فلانی فرزند فلانی است.» با بهترین و زیباترین نام هایی که در دنیا او را صدا می زدند، صدایش می زنند. و هنگامی که به انتهای آسمان دنیا می رسند، خواستار باز شدن در آسمان می شوند، در گشوده می شود و مقربان هر آسمان او را تا آسمان دیگر بدرقه و همراهی می کنند، تا این که به آسمان هفتم می رسند. خداوند عزوجل می فرماید:
«اكْتُبُوا كِتَابَ عَبْدِي فِي عِلِّيِّينَ».
«کتاب (نامه*ی اعمال) بنده*ام را در علیین بنویسید»

((وَمَا أَدْرَاكَ مَا عِلِّيُّونَ * كِتَابٌ مَّرْقُومٌ * يَشْهَدُهُ الْمُقَرَّبُونَ ))(( مطففین آیات 19 الی 21 ))
«تو چه می دانی که علیین چیست؟ کتابی است نوشته شده، که فرشتگان مقرب (جهت نوشت اعمال) در آن جا حضور دارند»

نامه ی اعمالش در علیین نوشته می شود، سپس خداوند متعال می فرماید:
«أَعِيدُوهُ إلَى الأَرْضِ , فَإِنِّي مِنْهَا خَلَقْتُهُمْ, وَفِيهَا أُعِيدُهُمْ, وَمِنْهَا أُخْرِجُهُمْ تَارَةً أُخْرَى»
«بنده ام را به زمین بازگردانید؛ آنها را از خاک آفریده*ام، دوباره به همان (خاک و زمین) بر می گردانم و بار دیگر آنها را از همان خاک بیرون می آورم»

روح به زمین بازگردانده می شود و دوباره در جسم داخل می گردد و صدای پا و کفش های نزدیکان خود را، که از دفن وی فارغ شده اند و در حال دور شدن از قبرش می شنود...

ادامه دارد

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ
بگو: «ای بندگان من- که بر خویشتن زیاده روی روا داشته اید- از رحمت خدا نومید مشوید. در حقیقت ، خدا همه گناهان را می آمرزد ، که او خود آمرزنده مهربان است.

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها: 3
bahar (جمعه مهر ماه 12, 1392 6:31 pm), ostadelyass (پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 6:12 pm), pejmanava (پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 9:59 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط ostadelyass » پنج شنبه مهر ماه 11, 1392 6:18 pm

سلام علیکم. کاربر گرامی کار جالب و مفیدی انجام داده اید ان شا الله که مداوم بوده و ما نیز از آن استفاده بکنیم. جزاک الله خیرا

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
faezin (دوشنبه مهر ماه 14, 1392 12:41 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

پستتوسط faezin » دوشنبه مهر ماه 14, 1392 12:37 am

بعد از آن، دو فرشته ی ترسناک و خشمگین نزد وی می آیند و او را نهیب زده می نشانند و از او سؤال می کنند:
«پروردگار تو کیست؟»
می گوید: «رَبِّي اللَّهُ»
«پروردگار من الله است»
می گویند: «مَا دِينُك؟»
«دین تو چیست؟»
می گوید: «دِينِي الإِسْلاَمُ»
«دین من اسلام است.»
می*گویند: «مَا هَذَا الرَّجُلُ الَّذِي بُعِثَ فِيكُمْ؟»
«در مورد این شخص که در میان شما مبعوث شده است چه می گویی؟» (چهره ی نورانی رسول خداصلی الله علیه و سلم جلوی چشمان وی آورده می شود)
می گوید: «او فرستاده ی خداوند متعال است.»
می گوید:«مَا عَمَلُك به؟»
«چه عملی در دنیا انجام داده*ای؟»
می گوید: «قَرَأْتُ كِتَابَ اللهِ وَآمَنْتُ بِهِ وَصَدَّقْتُ بِهِ»
«کتاب خدا را خواندم، به آن ایمان آوردم و آن را تصدیق نمودم»
دوبار فرشتگان بر او نهیب زده و با خشم و غضب از او سؤال می*کنند که پروردگار تو کیست؟ دین تو چیست؟ پیامبر تو کیست؟ (همان سؤالات قبلی را دوباره تکرار می*کنند) و این آخرین سختی و آزمایش است که مؤمن با آن مواجه می شود، خداوند متعال بر اساس آیه:

((يُثَبِّتُ اللّهُ الَّذِينَ آمَنُواْ بِالْقَوْلِ الثَّابِتِ فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَفِي الآخِرَةِ)) (ابراهیم / 27)
«خداوند مؤمنان را به خاطر گفتار ثابت و استوار (و عقیده ی پایدار) هم در این دنیا (در برابر زرق و برق و بیم و هراس مشکلات محفوظ و مصون می نماید) و در آخرت (ایشان را در نعمتهای فراوان و عطایای بی پایان و جاویدان) ماندگار می دارد»

قدرت و نیروی درست پاسخ دادن را به انسان مؤمن می دهد و او چنین پاسخ می دهد: «پروردگار من الله، دین من اسلام و محمدع پیامبر من است.»
در این هنگام هاتفی از آسمان ندا می*دهد:
«أَنْ صَدَقَ عَبْدِي فَأَفْرِشُوهُ مِنَ الْجَنَّةِ, وَأَلْبِسُوهُ مِنَ الْجَنَّةِ, وَافْتَحُوا لَهُ بَابًا إلَى الْجَنَّةِ
».
«بنده ی من راست می گوید، برای او فرشی از بهشت بگسترانید و او را زا لباس های بهشتی بپوشانید و برای او دری به سوی بهشت بگشایید»
آن گاه نسیم خوش بهشتی کنار او شروع به وزیدن می کند و تا جایی که چشم کار می کند قبرش فراخ می شود. و شخصی زیبا و خوش چهره که لباسهای زیبا و معطر به تن دارد نزدش می آید و می گوید:
«أَبْشِرْ بِاَلَّذِي يَسُرُّك,هَذَا يَوْمُك الَّذِي كُنْت تُوعَدُ»
«مژده باد تو را رضامندی و خوشنودی! این همان لحظه ای است که خداوند متعال به تو در دنیا وعده داده بود»
مؤمن می*گوید:
«خداوند به تو بشارت خیر و نیک بدهد، تو چه کسی هستی، چهره ات چهره ای است که خیر و نیکی به همراه دارد»

می گوید:
«أَنَا عَمَلُكَ الصَّالِحُ، فَوَالله مَا عَلِمْتُكَ إِلاَّ كُنْتَ سَرِيعًا فِي طَاعَةِ الله بَطِيئًا عَنْ مَعْصِيَتِهِ، فَجَزَاكَ الله خَيْرًا»
«من عمل نیک و صالح تو هستم، قسم به خدا، غیر از این که تو در طاعت و عبادت خداوند متعال شتاب می کردی و از معصیت و نافرمانی خداوند متعال روی گردان بودی، چیز دیگری از تو نمی دانم، خداوند متعال به تو جزای خیر بدهد»

سپس دریچه ای از بهشت و دریچه ای از جهنم گشوده می شود. به جهنم اشاره شده و گفته می شود: «اگر نافرمانی و معصیت خداوند متعال را می کردی، این منزل و جایگاه تو می بود، ولی خداوند متعال آن را به این عوض نمود» و به بهشت اشاره می شود، و هنگامی که بهشت و نعمت های جاودان آن را می بیند می  گوید: «پروردگارا! زودتر قیامت را برپا کن تا نزد اهل و مالم بازگردم».
به او گفته می شود: «اُسکُن»

«آرام و راحت باش»               

ادامه دارد

برای نویسنده این مطلب faezin تشکر کننده ها:
bahar (دوشنبه مهر ماه 14, 1392 12:41 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
faezin
کاربر فعال
کاربر فعال

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان