صــندلــی داغ ~~~~~~> ostadelyass

در این بخش مطالب متفرقه در زمینه طنز و سرگرمی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

Re: صــندلــی داغ ~~~~~~> ostadelyass

پستتوسط ostadelyass » شنبه مهر ماه 13, 1392 11:45 pm

1-اهمیت و جایگاه نماز جماعت در نزد شما؟(بخصوص در خوابگاه؛چه قدر در این زمینه توانسته اید در بین هم اتاقی های تان مؤثر باشید؟)

در طی این چند سال زندگی خوابگاهی من و دوستان سعی کرده ایم نماز جماعتی با حداکثر تعداد افراد داشته باشیم و هر سال در این راستا تا حدی موفق بوده ایم ان شاالله که لوجه الله و بوجه الله بوده باشد. برپایی نمازها سر وقت روحیه دینی دانشجویان در محیط های نه چندان خوشایند خوابگاه و دانشگاه(به لحاظ معنوی) راحفظ کرده و در اوقاتشان برکت می اندازد. از طرفی قطعا باید هم اتاقی ها گزینشی باشند چون همواره تاثیرگذار بودن امکان پذیر نیست و هر شخصی ناگزیر از محیط و اطرافیان تاثیر می پذیرد.

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها: 2
Noha (يکشنبه مهر ماه 14, 1392 10:30 pm), bahar (يکشنبه مهر ماه 14, 1392 5:14 pm)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

پستتوسط ostadelyass » يکشنبه مهر ماه 14, 1392 7:34 pm

سلام علیکم

این صندلیتون بخش انتقاد نداره. من شدیدا محتاج انتقادات و تذکرات و نصیحت های برادران و خواهران ایمانی هستم.

المومن مرآة المومن
نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط tafgah72 » يکشنبه مهر ماه 14, 1392 8:26 pm

ostadelyass نوشته است:سلام علیکم

این صندلیتون بخش انتقاد نداره. من شدیدا محتاج انتقادات و تذکرات و نصیحت های برادران و خواهران ایمانی هستم.

المومن مرآة المومن

علیکم السلام و رحمةالله

ان شاء الله تصمیم دارم بعد از پایان صندلی هر مهمان ،در تاپیکی جداگانه کاربران  مهمان صندلی داغ راارزیابی و امتیاز دهیو انتقاد  کنند .

برای نویسنده این مطلب tafgah72 تشکر کننده ها:
ostadelyass (يکشنبه مهر ماه 14, 1392 9:17 pm)
رتبه: 7.14%

tafgah72
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 15, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 918 بار
تشکر شده: 1132 بار
امتياز: 6280

پستتوسط Noha » يکشنبه مهر ماه 14, 1392 9:00 pm

هوالعلیم

سلام علیکم

کاک استاد الیاس ممنون و خدا قوت ،جوابهای جالب و مفیدی بودند البته بدهکارید چون جواب یکی از سؤالات رو ندادید!

ظاهراآقایان که غالبا از دوستان خودتان هستند قصد سؤال پرسیدن ندارند،خواهران هم گویا  به دلایلی از پرسیدن منصرف شده اند!

من  بازهم سؤال می پرسم ، چون به نظرم حیف است از مطالب و تجربیات شما بی بهره بود

؛شما که افتخار فعالیت مستمر نمی دهید حداقل این گونه ما نهایت استفاده را می بریم!

1- جایگاه دعا و اهمیت آن در زندگی شما؟

2-از دیدگاه شما:

الف- چرا بیشتر مردم در بسیاری از مواقع  در عمل حدیث و سنت را بر آیات قرآن مقدم می کنند؟(مثلا غیبت در مقابل نماز تراویح ویا امربه معروف و نهی از منکرو ...)

ب-  ضعف اصلی کار دینی در پاوه چیست؟

ج- عامل اصلی اختلافات دینی؟

د-چه چیزهایی باعث تقویت  ایمان می شود؟(از تجربیات خودتان)

و- اعامل اصلی طلاق و بد حجابی و ناهنجاری اخلاقی  و اجتماعی در شهر پاوه؟

تافگه جان ؛مدیر قانون شکن؟!!(نقل قول)

در این دهه ی مبارک در دعاهایمان همدیگر را بهره مند سازیم.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط tafgah72 » يکشنبه مهر ماه 14, 1392 9:23 pm

Noha نوشته است:خواهران هم گویا  به دلایلی از پرسیدن منصرف شده اند!

تافگه جان ؛مدیر قانون شکن؟!!(نقل قول)

در این دهه ی مبارک در دعاهایمان همدیگر را بهره مند سازیم.

خواهرانه بدبخت و بیچاره مگه جرات دارن حرف بزنن .. این صندلی آنتی دختره .. بسم الله  

خوب با الف و ب و ج  سوالاتتو میپرسی هاااا ،  

آخه من هم مدیرم هم همه کاره اون قانون واسه شماهاست !! اینجا من زورم از تو بیشتره معاون بانو !

شوخیم که رد عه زیزگیان چشم دیگه قانون شکنی نمیکنم ..

برای نویسنده این مطلب tafgah72 تشکر کننده ها:
Noha (يکشنبه مهر ماه 14, 1392 9:28 pm)

tafgah72
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط ostadelyass » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 1:26 pm

و علیکم السلام

امیدوارم روابط جای ضوابط را نگیرند. فکر کنم سهم سوال شما تمام شده و من و لبتابم واقعا داغ کردیم. هم به خاطر سختی سوالات و هم به خاطر CPU پایین خودمون
1- جایگاه دعا و اهمیت آن در زندگی شما؟

جایگاه آن ضعیف و اهمیت آن ان شاالله زیاد

2-از دیدگاه شما:

الف- چرا بیشتر مردم در بسیاری از مواقع  در عمل حدیث و سنت را بر آیات قرآن مقدم می کنند؟(مثلا غیبت در مقابل نماز تراویح ویا امربه معروف و نهی از منکرو ...)

مثالها را نفهمیدم
این مردم دو سری می توانند باشند:

1) عالم به دین: برای آنها یک بحث اصولی است و جواب هر مساله را از مصادر شریعت بنا به قواعد و اصول خود(اصول فقه) می گیرند و یا مرجح هستند و از فتاوی و اجتهادات استفاده می کنند
2) عوام الناس: دو حالت دارد یا تابع هوا است و از زیر بار مسئولیت در می رود و یا طالب علم و تابع هدی است اما در نقطه ای میانی از فهم و درک نهایی یک مساله شرعی قرار دارد و عمل را بر کسب علم لازم و کافی راجع به آن عمل مقدم کرده است.

ب-  ضعف اصلی کار دینی در پاوه چیست؟
-کمبود داعی عالم و عامل

-کمبود دعوت عمومی و فراموش کردن مساجد به عنوان پایگاه اصلی دعوت
-عوامل خارجی

ج- عامل اصلی اختلافات دینی؟

اخذ من در این مورد از مقدار حداقلی که برای عطا لازم است، کمتر است

د-چه چیزهایی باعث تقویت  ایمان می شود؟(از تجربیات خودتان)

قطعا بزرگان در این زمینه از ما بهترند و کتب در این زمینه فراوان.

و- اعامل اصلی طلاق و بد حجابی و ناهنجاری اخلاقی  و اجتماعی در شهر پاوه؟

در این زمینه تحقیق ندارم. یکی از بهترین افراد در این زمینه کاک مختار ویسی است می توانیم از ایشان درخواست کنیم تا یک مقاله در این زمینه بنویسند

bahar (سه شنبه مهر ماه 15, 1392 12:02 am), yasina (دوشنبه مهر ماه 15, 1392 2:29 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط yasina » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 2:26 pm

سلام برمهمان صندلی داغ
اجازه هست سوالات غیر دینی بپرسم ؟؟؟؟؟؟؟
1. فصل مورد علاقه؟ ؟ درس مورد علاقه؟ غذای موردعلاقه (نگی به شماچه ؟)
.سبك موسيقي مورد علاقت چي هست؟(اصلا اهل موسیقی هستین)
.دور ترین سفری که رفتی کجا بود؟
به چه هنری علاقه داری ؟
.دبستان بودی دلت می خواست چه كاره بشی؟ (موضوع انشاء)

2.این جمله ها رو کامل کنید:
سخت ترین کار . . .
زیباترین منظره . . .
سنگین ترین مسئولیت . . .
بهترین ورزش . . .
بدترین درد . . . .

3نظرت درباره این شخصیت ها (دریک جمله کوتاه )
ادولف هیتلر. . . .
فردوسی . . . .
دکتر شریعتی . . . .
ادیسون . . . .
انیشتن . . . .
بوعلی سینا . . .

4. دنیای مجازی رو چطور تعریف میکنی؟
5به نظرت بهترین دوست آدم چه ویژگی هایی داره؟.
6.وقتی وارد یه جمع میشیم اولین چیزی که جلب توجه میکنه ظاهر ادماست و
وقتی خارج میشیم اخلاقه چرا؟ نظرتون چیه ؟

7.آخرین سوال :
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ
خواهش میکنم این ایه رو توضیح بدین .

بسیار سپاسگزارم

نماد کاربر
yasina
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 10, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 97 بار
تشکر شده: 252 بار
امتياز: 2440

پستتوسط Noha » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 6:05 pm

هوالعلیم

سلام علیکم

استاد الیاس: امیدوارم روابط جای ضوابط را نگیرند.

منظورتان از این جمله چیست؟

استاد الیاس: فکر کنم سهم سوال شما تمام شده و من و لبتابم واقعا داغ کردیم.

در قوانین این صندلی تعداد سؤالات محدودیتی نداشته است،تا من خارج از سهم عمل کرده باشم،

من دیشب سؤال پرسیدم شما امروز جواب دادید به اندازه ی کافی وقت بود خودتان و لب تاب تان استراحت کنید.

هدف این گونه سؤالات بیشتر  تفکر برای شما و ما را به دنبال دارد و

استفاده از آرا و دیدگاه و ایده ها و تجربیات ؛نه حکم وفتوا صادر نمودن.،که بخواهیم به کتب و علما مراجعه کنیم

بهر حال ببخشید که باعث داغ شدن شما و لب تاب تان شدم.

اللهم وفقنا لما تحب و ترضی

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط ostadelyass » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 11:41 pm

سلام برمهمان صندلی داغ

علیکم السلام

اجازه هست سوالات غیر دینی بپرسم ؟؟؟؟؟؟؟

بله البته

1. فصل مورد علاقه؟ ؟ درس مورد علاقه؟ غذای موردعلاقه (نگی به شماچه ؟)

پاییز بعد بهار/ادبیات/سوپ جو

.سبك موسيقي مورد علاقت چي هست؟(اصلا اهل موسیقی هستین)

سیاچه مانه

.دور ترین سفری که رفتی کجا بود؟

آستارا

به چه هنری علاقه داری ؟

خطاطی و کار چوب(معرق) ولی خیلی استعدادش رو ندارم

.دبستان بودی دلت می خواست چه كاره بشی؟ (موضوع انشاء)

یادم نیست ولی فکر کنم معلم

2.این جمله ها رو کامل کنید:
سخت ترین کار صبر کردن برای چیزهای کم ارزش مثل سر صف غذای سلف وایسادن
زیباترین منظره قطعا طبیعته
سنگین ترین مسئولیت مسئولیت دینیه
بهترین ورزش شنا است
بدترین درد دندون درد (مادی) و دوری (معنوی)

3نظرت درباره این شخصیت ها (دریک جمله کوتاه )
ادولف هیتلر: خوب نمی شناسمش ولی ظاهرا جالب نست
فردوسی : زحمت فراوانی کشیده. نمی دونم انگیزش چی بوده برای شاهنامه ولی شاید چیزهای بهتری هم بودن
دکتر شریعتی : خوب نمی شناسمش
ادیسون : خوب نمی شناسمش
انیشتن : خوب نمی شناسمش
بوعلی سینا :
خوب نمی شناسمش( می تونم برای همشون یه جواب ساده بنویسم ولی با شناخت کمم ازشون ممکن در حقشون ظلم کنم یا در حق کس دیگه ای ظلم کنم)

4. دنیای مجازی رو چطور تعریف میکنی؟

باور کنید این سوالا برام خیلی سخته ببخشید اگه جواب نمیدم

5به نظرت بهترین دوست آدم چه ویژگی هایی داره؟.

توی یه نظر دیگه نوشتم اینجام دو تا بیت می نویسم

-دوست آن باشد که گیرد دست دوست / در پریشان حالی و درماندگی(درک دوست در هر حالی و صمیمیت عمیق)
-بیاموزمت کیمیای سعادت/ ز هم صحبت بد جدایی جدایی( خوب بودن به اینه که ببینیم چقدر فضیلت اخلاقی داره و چقدر رذایل اخلاقیش کمه)
-هرچه بیشتر ما را به یاد خدا و خیر و خوبی ها بندازه

6.وقتی وارد یه جمع میشیم اولین چیزی که جلب توجه میکنه ظاهر ادماست و
وقتی خارج میشیم اخلاقه چرا؟ نظرتون چیه ؟

قطعا این که فرمودید یک قاعده کلی نیست ولی این حالتی که گفتین به نظر من به خاطر اینه که قبل از هرچیز ظاهره که ظاهر میشه(اسمش رو خودشه) بعدا کمی از باطن خودش رو به شکل اخلاق نشون میده که چون اخلاق اهمیت بیشتری رو نزد صاحبان دل های پاک و فطرت های بیدار به نسبت ظاهر داره، خودش رو بعد از حالت گذای اولیه نشون میده(امیدوارم به درد بخوره)

7.آخرین سوال :
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِيَعْبُدُونِ

کاربر گرامی واقعا علم من در این حد نیست که الان توضیح این آیه رو بدم ان شاالله تفسیر سید قطب از این آیه رو براتون میزارم ان شاالله که مورد استفاده واقع بشه. در ضمن برای درک این آیه شناخت خداوند متعال از روی اسماء و صفاتش راه را بسیار هموار می کند.

bahar (سه شنبه مهر ماه 15, 1392 12:02 am), yasina (سه شنبه مهر ماه 16, 1392 3:13 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ostadelyass » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 11:42 pm

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنْسَ إِلا لِيَعْبُدُونِ .مَا أُرِيدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَنْ يُطْعِمُونِ . إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ ).

من پریها و انسانها را جز برای پرستش خود نیافریدهام. من از آنان نه درخواست هیچگونه رزق و روزی میکنم، و نه میخواهم که مرا خوراک دهند. تنها خدا روزیرسان و صاحب قدرت و نیرومند است و بس‌.

این نص کم و کوتاه، حقیقت بزرگ و سترگی را دربر میگیرد، حقیقتی که از بزرگترین و سترگترین حقائق هستی است. حقيقتی است که بدون درک و فهم آن و یقین و اطمینان بدان، زندگی انسانها، یا زندگی انسانیت به طورکلی، در همه قرون و عصور، راست و درست درنمیآید و خوب و نیک نمی‏گردد.

قرآن مجید جوانب و زوایای متعددی از معانی و مقاصد را بازمیکند که همه آنها زیر این حقیقت بزرگ و سترگ جای میگیرند، حقیقتیکه سنگ زیربنائی بشمار میآید که ساختمان زندگی بر آن استوار و پایدار میگردد.

نخستین جانب از این جوانب، و نخستین زاویه از این زوایا این حقیقت استکه هدف معینی از وجود پریها و انسانها است. این هدف دروظیفه کسی مجسم میگردد که به انجام وظیفهاش برمی‏خیزد و آن را انجام میدهد. کسیکه وظیفه خود را انجام دهد هدف ازوجود خود را تحقق بخشیده است و آن را پیادهکرده است. وکسیکه در انجام وظیفهاشکوتاهي کند یا از آن سرباز زند، هدف از وجود خود را پوچ و باطل گردانده است، و بدون وظیفه شده است، وزندگیـش خالی ازمقصـود و منظور گردیده است، و از معنی اصلی زندگی تهی شده است، معنی اصلیایکه زندگی ارزش نخستین خود را از آن دریافت میدارد. چنین کـسـی از قانونیکه در پرتو آن پای به هستی نهاده است گریخته است، و کارش به ضائعگشتن و هدر رفتن کامل سرکشیده است، ضائع گشتن و هدر رفتنی که گریبانگیر هـر پدیدهای میگردد که از قانون هستی بگریزد، قانونیکه او را محافظت میکند و ثابتقدم میدارد و ماندگاری را برایش تضمین مینماید.

این وظیفه مشخصیکه پریها و انسانها را به قانون هستی پیوند ميدهد، پرستش کردن یزدان است. یا به عبارت دیگر بندگی کردن یزدان است ... این وظیفه برای این استکه در جهان بنده و معبود باشد، بنده ای که میپرستد، و معبودیکه پرستش میشود، و سراسر زندگی بنده برپایه این اعتبار راست و درست درآید و راستای راه را به سوی خدا در پیش بگیرد.

بدین خاطر جانب دیگری از این حقيقت بزرگ و سترگ جلوهگر میشود، و روشن و آشکار میگرددکه مفهوم و مـقصود عبادت باید فراختر و فراگیرتر از انجام شعائر و مراسم دینی باشد. چه پریها و انسانها تمام زندگی خود را صرف انجام شعائر و مراسم دینی نمیکنند. خدا هم ایشان را وادار به همچونکاری نمیفرماید. بلکه خدا انواع و اقسام دیگری از فعایت و تلاش از ایشان میخواهد که بیشترین قسمت از زندگانیشان را دربر میگیرد. ما كه دقیق نـمـیدانیم یزدان جهان بر پریان و جنیان چه انواع و اقسامی از فعالیت وتلاش را واجب فرموده است. بلکه ما میدانیم حدود و ثغور فعالیت و تلاش خواسته شده از انسانها تا به کجا است. از قرآن از این فرموده یزدان بزرگوار:

(و اذ قال ربك للملائكة: إني جاعل في الارض خلیفة ).

زمانی (را یادآوری کن) که پروردگارت به فرشتگان گفت: من در زمین جانشینی بیافرینم. (بقره/30)

در این صورت وظیفهایکه انسانها بر عهده دارند

خلافت در زمین است. خلافت شامل انواع و اقسامی از فعالتيها و تلاشها است: فعالیت و تلاش زنده در راه آبادکردن زمین، آشنائی با نیروها و انرژیهای زمین، پی بردن به اندوختهها و نهانیهای زمین، و پیادهکردن و تحقق بخشیدن اراده و خواست خدا در استفاده از زمین و رشد و ترقی بخشیدن به زندگی در آن. همچون خلافتی در زمین اقتضاء میکندکه برابر شریعت خدا در زمین زیست تا برنامه الهیکه هماهنگ با قانون همگانی جهانی است پیاده شود و محقق گردد.

بدین جهت روشن ميشودکه معنی عبادت و پرستشی که هدف وجود بشری است، یا به عبارت دیگر نخستین وظیفه انسان است، فراختر و فراگیرتر از شعائر و مراسم صرف است، و وظیفه خلافت قطعاً داخل در معنی و مفهوم عبادت و پرستش است. در این صورت حقیقت عبادت و پرستش در کار اصلی مجسم میگردد:

1- استقرار معنی و مفهوم بندگیکردن برای یزدان سبحان در میان دل و جان. یعنی جایگزین شدن این احساس و شعور در درون که در جهان بنده و معبود است. بنده میپرستد، و معبود پرستیده میشود. جز این چیز دیگری در میان نیست. جز این وضع و جز این اعتبار در میان نیست. در سراسر هستی پرستشگر و پرستش شونده است و بس. ارباب یکی استکه خدا است، و همه و همگان بندگانند و بس.

٢ - رو کردن به خدا در هر حرکتیکه در دستگاههای درون است، و در هر حرکتیکه در اندامهای بیرون است، و در هر حرکتیکه در زندگی انجام میگیرد ...  در هر حرکت و جنبشی باید خالصانه رو به خداکرد، و از هرگونه احساس و شعور ديگری پالود و زدود و مخـلصانه رو به خدا نمود، و از هر معنی و مفهومی جز این معنی و مفهوم بندگیکردن و پرستش نـمودن خدا، دوریگزید و دور شد.

در پرتو این بند و آن بند استکه معنی عبادت محقق میگردد و پیاده میشود، و اعمال و افعال بسان شعائر و مراسم میشود، و شعائر و مراسم همسان آبادکردن زمین میگردد، و آبادکردن زمین همچون جهاد در راه خدا میشود، و جهاد در راه خدا همگون صبر و استقامت ورزیدن در سختیها و دشواریها و رضای به قضای خدا میگردد ...  همه اینها عبادت است، و همه اینها تحقق بخشیدن و پیادهکردن نخستین وظیفهای است که خدا پریها و انسانها را برای انجام آن آفریده است. همه اینها خشوع و خضوع در برابر قانون همگانیای استکه در بندگیکردن همه چیز برای خدا نهکس دیگری مجسم میگردد و جلوهگر میآید.

در این وقت استکه انسان متوجه میشود بر روی این زمین زندگی میکند. تا به وظیفهای عمل نمایدکه از سوی خدای بزرگوار تعیینگردیده است. او آمده است تا در دورهای از زمان به انجام این وظیفه بپردازد، محض اطاعت از خدا و عبادت و پرستش کردن خدا در زمین جز اطاعت و عبادت هیچ هدف دیگری در زمین ندارد، و از زندگی جز اطاعت و عبادت خدا نمیخواهد، و مزد و پاداش اطاعت و عبادتش را در همین جهان در دل و درون خود مییابد که آرامش و خشنودی از وضع و عملی است که دارد، و انس و الفتی استکه به رضای خدا و رعایت و عنایت او پیدا میکند. گذشته از این جهان در آن جهان پاداش او بزرگداشت خدا و نعمت فراوان و فضیلت بزرگ و مقام سترگی است که داده یزدان منان است‌.

در این وقت استکه واقعاً او به سوی خدا گـریخته است. از بندها و کمندهای این زمین و از جاذبهها و کششهای آنگریخته است، جاذبهها وکششهائی که انسان را از پرستش و بندگی یزدان باز میدارند. از چیزهائیگریخته استکهگول میزنند و انسان را به خود مشغول میدارند. با همچون گریختنی استکه انسان آزاد و رها میگردد. واقعاً از بندها وکمندها و سنگینیها گریخته است، و خالصانه از آن خدا شده است، و در موقعیت جهانی اصیلی استقرار پذیرفته است و جای گرفته است. یعنی: بنده خدا گردیده است، خدائی که او را برای پرستش آفریده است. اقدام به انجام کاریکرده استکه برای آن آفریده شده است، و هدف از بودن خود را تحقق بخشیده است و پیادهکرده است‌.

از مقتضیات استقرار معنی عبادت این استکه به وظیفه خلافت در زمین برخیزد، و به انجام تکالیف و وظائف آن اقدامکند، وثمرات نهائی آن را تحقق بخشد و فراهـم چیند. در عین حال هم دستهایش را از زمین برافشاند، دلش را از جاذبهها و کششها وگول زدنهای آن بپالاید و بزداید. او بهکار خلافت برنمیخیزد و ثمرات آن را پیاده و محقق نمیدارد به خاطر خودش یا به خاطر خلافت، ولیکن او خلافت را برای تحقق بخشیدن و پیادهکردن معنی عبادت در خلافت انجام میدهد، و پس از آن از خلافت میگریزد به سوی ایزد! همچنین از مقتضیات استقرار معنی عبادت این استکه در دل انسان ارزش اعمال با انگيزههای اعمال سنجیده شود نه با نتائج اعمال. نتائج هرچه میشود بگذارکه بشود. چه انسان، دلداده این نتائج نیست. بلکه او دلداده انجام عبادت در اقدام بدین اعمال است، و پاداش او در نتائج اعمال نیست، بلکه پاداش او در عبادتی استکه انجام میدهد.

بدین خاطر موضع و موقعیت انسان در برابر واجبات و تکالیف و اعمال،کاملاً تغییر میکند. انسان به همه اینها به معنی عبادت نهان در آنها نگاه میکند. هر وقت این معنی را تحقق بخشید و پیادهکرد، وظیفه او به پایان آمده است و هدف او حاصل گردیده است. آن وقت نتائج هرچه میشود بگذار که بشود. چه این نتائج داخل در وظیفه او و جزو حساب او نیست، و نتائج،کار او بشمار نمیآید. بلکه نتائج مربوط به قضـا و قدر و اراده و مشیت خدا است، و انسان و تلاش او و نیت و عمل انسانگوشهای از قضا و قدر و اراده و مشیت یزدان است‌.

هر وقت انسان دل از نتائج عمل و تلاشکند، و احساس کردکه او بهره خود را برده است و نصیب خود راگرفته است، و پاداش خود را تضمینکرده است، همینکه معنی عبادت در انگیزه کار و تلاش تحقق پیدا کرده است و پیاده شده است، دیگر در این وقت در دل او آثاری از حرصها و آزهائی باقی نمیماند که انسان را به جمع شدن و گرد آمدن برکالاهای این زندگی، و جنگیدن و ستیزهکردن بر سر دارائی و اموال دنیوی فرا میخوانند. انسان از یک سو نهایت تلاش و توان خود را درکار خلافت و در انجام تکالیف و وظائف صرف میکند، و از دیگر سو دست خود را و دل خود را از چنگ زدن بهکالاها و دارائیهای این زمین و از ثمرات این تلاش برمیافشاند و پاک میدارد. او این ثمرات را حاصل آورده است و تحقق بخشیده است تا معنی عبادت را در آن ثمرات پیاده کند و تحقق بخشد، نه اینکه بدان ثمرات برسد و آنها را برای خود گرد آورد و به خود اختصاص دهد.

قرآن این احساس را تغذیه و تقویت میکند، با آزاد و رها کردن ذهن و شعور انسان از سرگرم شدن به غم و اندوه رزق و روزی، و با آزاد و رها کردن نفس انسان از بخل و تنگ چشمی. چه رزق و روزی خود به خود تضمین شده است. خدای بزرگوار برای بندگان خود آن را تضمین کرده است. خدا روشن است که از بندگان خود نمیخواهد او را خوراک دهند یا او را روزی برسانند، وقتیکه بندگان خود را مکلف میسازد از اموال و دارائی خود به نیازمندان بدهند، و حق محرومان را از آنبپردازند:

(مَا أُرِيدُ مِنْهُمْ مِنْ رِزْقٍ وَمَا أُرِيدُ أَنْ يُطْعِمُونِ . إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِينُ (.

من از آنان نه درخواست هیچگونه رزق و روزی میکنم، و نه میخواهم که مرا خوراک دهند. تنها خدا روزیرسان و صاحب قدرت و نیرومند است و بس.

در این صورف انگيزه مومن برای کارکردن و تلاش ورزیدن در راه انجام خلافت، حرص و از به دست آوردن رزق و روزی نیست. بلکه انگیزه او پیادهکردن و تحقق بخشیدن معنی عبادتی استکه با صرف نهایت تلاش و توان انجام میپذیرد و حاصل میگردد. بدین خاطر دل انسان آویزه محقق ساختن و پیادهکردن معنی عبادت با تلاش وکوشش است. او در این راه از قید و بند نتائج تلاش وکوشش رها است وکاری به نتائج ندارد ...  این هم اندیشه و احساس بزرگوارانهای است که جز در سایه اینگونه تصور و جهانبینی ارزشمند پدید نمیآید.

وقتیکه انسانها این احساس و شعور را درک و فهم نمیکنند و آن را نمیچشند و مزه آن را نمیدانند، این بدان جهت استکه انسانها در سایه این قرآن نزیستهاند، بدانگونه که نسل مسلمان نخستین در سایه آن زیستهاند، و انسانها ارکان و اصول زندگانی خود را از آن قانون بزرگ دریافت نداشتهاند.

وقتیکه انسان بدین افق ميرسدکه افق عبادت و پرستش، یا افق عبودیت و بندگی است، و بر اوج آن قرار بگیرد، خود انسان قطعاً و حتماً برای تحقق بخشیدن و پیاده کردن هدف والای ارزشمندی، از وسیله پست و حقیری استفاده نمیکند. هرچند هم این هدف، پیروزی خود دعوت به سوی خدا باشد، و فرمان یزدان را بدان بالا برد و برتری بخشید. چه وسیله پست و حقیر از یک سو معنی عبادت پاک و ارزشمند را درهم میشکند، و از دیگر سو چنین انسانی نمیخواهد خود را به اهداف برساند، بلکه میخواهد خود را ابزار ادای واجبات گرداند، و معنی عبادت را در انجام عبادت تحقق بخشد و پیادهگرداند. و امّا اهداف، به خدا واگذار است. خدا برابر قضا و قدری که میخواهد اهداف را پیش میآورد و حاصل میگرداند. دیگر هیج گونه نیازی به استفاده نادرست از وسائل و راهها برای وصول به هدفی نیستکهکار و بار آن واگذار به یزدان است، و جزو حساب وکتاب مومن پرستشگر خدا نیست‌.

آنگاه بنده پرستشگر، از آسایش درون، و از آرامش جان، و از خوبی دل و نیکی حـال، در همه احوال بهرهمند میگردد، چه ثمره عمل خود را ببیند یا نبیند. ثمره عمل او تحقق پیدا کرده است. و پیاده گردیده است آن گونه که خودش در نظر داشته است و برآورد کرده است، یا برعکس آنچه در نظر داشته است و برآورد کرده است. او که کار خود را به پایان رسانیده است، و پاداش خود را تضمین کرده است، همان زمان که معنی عبادت را تحقق بخشیده است و پیادهکرده است، و آسوده نشسته است. آنچه بعد از آن روی میدهد

خارج از حدود و ثغور وظیفه او است ... اوکه دانسته است او بندهای است، و ذهن و شعور خود را و مطالب و مقاصد خود را از مرزهای بنده فراتر نبرده است. او دانسته استکه خدا پروردگار است، و ایـن استکه بیباکانه به کاری دست نمییازد که جزو کارهای خدا است نه بنده خدا. ذهن و شعور او در این حد و مرز متوقف میگردد و مستقر میشود، و خدا از او راضی است و او از خدا راضی است‌.

اینگونه، گوشههائی از آن حقیقت بزرگ و سترگ پدیدار و جلوهگر میآید، حقیقتیکه آیه یگانه کوتاهی آن را بیان میدارد:

(وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنْسَ إِلا لِيَعْبُدُونِ ).

من پریها و انسانها را جز بـرای پرستش خود نیافریدهام‌.

این حقیقتی استکه میتواند چهره زندگی را به طور کلی تغییر دهد و دگرگونکند، وقتیکه واقعاً در دل و درون مستقر و جایگزین شود...

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
yasina (سه شنبه مهر ماه 16, 1392 3:13 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ostadelyass » دوشنبه مهر ماه 15, 1392 11:49 pm

نقل داغ کردن من و لب تاپ صرفا برای اینه که مدیر صندلی بدونن واقعا صندلیشون داغه و اثر خودش رو کرده وگرنه قصد دیگه ای نیست. اون روابط هم به خاطر این بود که من فکر می کردم کلا هر کاربر 5 تا سوال داره.

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ
نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط yasina » سه شنبه مهر ماه 16, 1392 3:43 pm

سلام علیکم

برادر گرامی از اینکه وقت گذاشتین و سوالات منو جواب دادین

خیلی  ازتون ممنونم بسیار عالی بود ( مفید و مختصر )

درمورد سوال آخری دوست داشتم نظر خودتون را خیلی ساده و کوتاه  درباره این آیه بدونم

بازم دستتون درد نکنه خیلی زحمت کشیدین که تفسیر این آیه  رو برامون گذاشتین

برای نویسنده این مطلب yasina تشکر کننده ها:
ostadelyass (سه شنبه مهر ماه 16, 1392 4:46 pm)

نماد کاربر
yasina
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط tafgah72 » سه شنبه مهر ماه 16, 1392 11:45 pm

ايول دعوااااااااا

اونم هئيت موسسين و معاون !!!!! پخش زنده اش حرف نداشت

شـــوخـــي کـــردم

خوب بابا شوخي بلد نيستيد ، نکنيد ديگه   اونم استعداد ميخواد والا ..

دوستان فکر نکنيد دعواست نه اصلا هر دو بزرگوار داشتن به سبک خودشون(اسلامي) شوخي ميکردن .

من برم فاز مهمان صندلي بحرفم :

بسم الله الرحمن الرحيم والصلاه والسلام علي رسول الله و علي آله وصحبه اجمعين

عرض سلام و احترام خدمت مهمان بزرگوار

خدا قوت و خسته نباشيد ، جزاکم الله خيرا براي پاسخهاي مفيد و جالبتان !

1- نفربعدي صندلي را چه کسي پيشنهاد مي دهيد ؟

2- از نظرخودتان بهترين و بدترين خصوصيت اخلاقي تان ؟

3- -بهترین دوران مدرسه ؟ (دبستان ، راهنمایی ، دبیرستان ) ؟ دلیلش ؟

4- سوالات زیر را پاسخ دهید:

الف)استادالیاس × ........ = آرامش ( با چه چیزی آرامش دارید)

ب)استادالیاس + ....... ~~~~> انفجار (از چه چیزی خیلی تنفر دارید )

ج)....... از نظر من نابخشودنیه

د) بهترین خاطره دوران دانش آموزی ام وقتی بود که ........

و) همیشه دوست داشتم ......

ه) تافگه یه شخصیت ......... ( نمیدونم چرا گیر دادم به این سوال)

ی) بنظر من صندلی داغ .........

5-در سخت ترین شرایط به کدام دعا متوسل میشوی ؟

برای نویسنده این مطلب tafgah72 تشکر کننده ها: 2
CafeWeb (سه شنبه مهر ماه 16, 1392 11:55 pm), bahar (چهارشنبه مهر ماه 16, 1392 12:06 am)

tafgah72
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط yosra69 » چهارشنبه مهر ماه 17, 1392 10:53 am

با سلام
خدا قوت ک این همه سوال رو با حوصله جواب دادید.
هر چند نخواستم سوال بپرسم(ب خاطر خشانت)اما می پرسم.چون جوابای جالب و سنجیده ای میدید.

آيا با اين جمله كه " قضاوت كار انسانِ فاني نيست " موافق هستيد ؟ در صورت موفق بودن يا نبودن تشريح كنيد دلائلتون رو ؟

چقدر به نظر دیگران درباره ی خودتون اهمیت میدید؟

اولین چیزی که در مورد کلمات زیر به ذهنتون میرسه؟
سلف دانشگاه:
سرویس دانشگاه:
کلاسای دانشگاه:
پارازیتای کلاس:(البته اگه تو کلاستون پیدا میشن)
استاد
:

خدا یعنی؟

باتشکر
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

پستتوسط yasina » چهارشنبه مهر ماه 17, 1392 5:53 pm

سلام علیکم

یسری نوشته :

هر چند نخواستم سوال بپرسم(ب خاطر خشانت)  

من که اصلا همچین چیزی رو ندیدم !!!!!!!!!

کدوم خشانت ؟؟؟؟!!!!
یسری نوشته :

اما می پرسم.چون جوابای جالب و سنجیده ای میدید.

با هاتون موافقم

برای نویسنده این مطلب yasina تشکر کننده ها:
yosra69 (پنج شنبه مهر ماه 17, 1392 12:33 am)

نماد کاربر
yasina
کاربر ویژه
کاربر ویژه

قبليبعدي

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟