سخنانی تأمّل برانگیز از حضرت علی (رض) درباره خلافت

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

سخنانی تأمّل برانگیز از حضرت علی (رض) درباره خلافت

پستتوسط naseh_azizi » پنج شنبه آبان ماه 2, 1392 3:52 pm

نوشته: جلیل بهرامی نیا

الف) نامه6نهج البلاغه:«انما الشوری للمهاجرین و الأنصار؛فإن اجتمعوا علی رجل و سمّوه إماماً کان ذلک لله رضیً »:«شورا حق مهاجران و انصار است؛اگر بر کسی توافق کردند و او را امام خواندند،خدای متعال نیز به این انتخابشان راضی است»!

ب)«والله ما کانت لی فی الخلافة رغبة و لا فی الولایة إربة؛ولکنکم دعوتمونی إلیها و حملتمونی علیها»:«سوگند به الله من نه تمایلی به خلافت داشته ام و نه نیازی به حکومت دارم؛شما بودید که مرا به آن فراخواندید و به پذیرشش وادارم کردید!».(بخشی از خطبه 96نهج البلاغه)

ج)«أیّها الناس عن ملإٍ و أذنٍ،امرکم هذا لیس لأحدٍ إلا من أمّرتُم»:«ای مردم انبوه و هوشیار،فرمانروایی شما حق هیچ کسی نیست مگر آن که خود شما فرمانروایی را به او سپرده باشید!».(بحار الأنوار،ج8ص367چاپ تبریز؛تاریخ ابن اثیر،ج4ص127)

د) علی(رض) آن گونه که از پاسخ او به پیشنهاد نافرمانی از خلیفه منتخب بر می آید،امتناع از بیعت با ابوبکر(رض) را وازدن سنت رسول الله(ص) و پذیرش خلافت او را ترک میثاق خود با پیامبر(ص) می شمارد و می گوید:«اَترانی اَکذب علی رسول الله صلی الله علیه و آله؟!لأنا أول من صدّقه فلا اکون أول من کذب علیه!فنظرت فی أمری فإذا طاعتی قد سبقت بیعتی و اذا المیثاق فی عنقی لغیری»:« می خواهی بر پیاماور(ص)دروغ بندم ؟!بدان که من نخستین فردی بوده ام که او را تصدیق کرده ام و لذا نخستین کسی نخواهم شد که بر او دروغ بندد!در کار خود اندیشیدم و دیدم اطاعت کردنم بر فرمانروا شدنم اولویت یافته و پیمان اطاعت از شخصی دیگر بر گردن دارم!»(خطبه 37 نهج البلاغه).
فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها: 3
Noha (جمعه آبان ماه 3, 1392 8:55 pm), yosra69 (پنج شنبه آبان ماه 2, 1392 9:06 pm), فرمیسک (جمعه آبان ماه 3, 1392 5:56 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

Re: سخنانی تأمّل برانگیز از حضرت علی (رض) درباره خلافت

پستتوسط erfan » پنج شنبه آبان ماه 2, 1392 10:26 pm

کؤره خواقه زای حه زره تی عه لی...
نماد کاربر
erfan
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه ارديبهشت ماه 9, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 172 بار
تشکر شده: 311 بار
امتياز: 2250

پستتوسط abdolmahdi » پنج شنبه آبان ماه 2, 1392 11:49 pm

« أما والله لقد تقمّصها فلانٌ و انّه ليعلم انّ محلي منها محل القطب من الرحي...وطفقت أرتئي بين أن اصول بيد جذاء أو اصبر علي طخية عمياء...فصبرت وفي العين قذي و في الحلق شجا أري تراثي نهبا...» (خطبه3 نهج البلاغه)
« بخدا قسم بر تن كرد لباس خلافت را فلاني در حاليكه مي دانست كه جايگاه من نسبت به آن همانند جايگاه محور به سنگ آسياب است...شروع كردم به فكر كردن در مورد اينكه آيا با دست قطع شده مبارزه كنم يا براين گمراهي تاريك صبر نمايم... پس صبر كردم همانند اينكه خار در چشمم باشد و استخوان در گلو و ديدم كه ميراثم به تاراج رفت...»
هميشه حق را بپذير حتي اگر برايت تلخ باشد.
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 130

پستتوسط naseh_azizi » جمعه آبان ماه 2, 1392 12:55 am

جناب بنده مهدی اینطور که از نامه 6 و سایر نامه های حضرت علی (رض) و حرف های شما بر می آید به نظر می رسه که نعوذا بالله اون بزرگوار به رضای خدا راضی نبودن و حرف خودشون رو هم قبول نداشتن اما حاشا که این تهمت ها به اون شیرمرد نمی چسبه و ایشون و خلفای راشدین برادرانی ایمانی بودن که حاضر بودن جونشون رو به خاطر همدیگه فدا کنن. از من به تو نصیحت دوست من برو به فکر اعمال خودت باش که فردای قیامت نه حضرت علی (رض) گناهت رو به گردن میگیره و نه کس دیگه و از اون روز بترس که در روبروی اون بزرگواران قرار می گیری و بر سر دروغ هایی که به زبونش بستی محاکمه ت می کنن به خدا اگه حضرت ابوبکر (رض) و حضرت عمر (رض) و حضرت عثمان (رض) خطایی هم مرتکب شده باشن فردای قیامت فقط از خودشون در مورد اعمال شون سوال میشه و من و جنابعالی هم مسئول رفتار خودمون هستیم و مطمئن باش تو و امثال تو اگه تا ابد هم به صحابه بزرگوار و ناموس پیامبر طعنه بزنید و توهین کنید به خدا ارزششون پیش الله تعالی بیشتر میشه. پس به چه مشغولی دوست من؟؟؟
دیگه بیشتر از این بحث رو ادامه نمیدم فقط به عنوان یه هم نوع وظیفه خودم دونستم که این دلسوزی رو در حق شما داشته باشم و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
فداک روحی یا رسول الله
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط abdolmahdi » جمعه آبان ماه 3, 1392 8:56 am

دوست گرامي سلام
چرا ناراحت شدي
حاشا که این تهمت ها به اون شیرمرد نمی چسبه

شما تايپيكي باز كردي و از نهج البلاغه استفاده كردي من هم از همين كتاب در مورد موضوع شما مطلب آوردم نه تهمتي زدم و نه اهانتي كردم اگر شما مطالب كتاب را دروغ مي داني پس چرا نقل كردي اگر درست مي داني پس اين هم در اون كتاب هست.

خلفای راشدین برادرانی ایمانی بودن که حاضر بودن جونشون رو به خاطر همدیگه فدا کنن

كاك ناصح ميشه دليلي بر اين مطلب ذكر كنيد؟
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط naseh_azizi » جمعه آبان ماه 3, 1392 10:12 am

دوست من آیا مطلبی که من از نهج البلاغه آوردم و مطلبی که شما از نهج البلاغه آوردید با هم تضاد آشکار ندارند؟ گفتم که من دیگه ادامه نمیدم چون به اندازه کافی دیگران در این زمینه بحث و مناظره کردن و اگه کسی به دنبال حقیقت باشه میره و تحقیق می کنه. همین جا بحث رو تموم میکنم گفتم که نیتم مناظره نبود و فقط خواستم یه نصیحت برادرانه بهتون بکنم دیگه خودتون میدونید. خواه پند گیر خواه ملال. فقط به فکر قیامتت باش!!! در ضمن در مورد اینکه گفتید دلیلی بیاورید برای اینکه اون بزرگواران برادران ایمانی بودن دلایل تا دلتون بخواد فراوان هست هم عقلی هم نقلی اما بازم میگم اگه دنبال حقیقتید خودتون برید دنبالش من اهل بحث و جدل نیستم چون میدونم دلیل این مطلب رو بیارم شما میپرید به مطلب دیگه و... چیزی فراوان مشاهده کردم. بعدشم خدا میدونه که دنبال محکوم کردن شما و از این حرفا نیستم وگرنه خیلی وقت پیش جواب تون رو میدادم چون حرف های بی اساس زیاد زدید توی سایت که به راحتی می شد محکوم تون کرد. اینجا جای این کارا نیست اشتباه اومدی داداش. اگه کسی جوابتون رو نمیده از حق بودن حرفات نیست به خاطر اینه که اینجا سایت مناظره و جدل نیست.در نهایت صلاح مملکت خویش خسروان دانند...
فداک روحی یا رسول الله
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط abdolmahdi » جمعه آبان ماه 3, 1392 2:27 pm

درسته كه مطلبي كه شما آورديد با مطلبي كه من آوردم تضاد داره ولي چرا شما فقط مطلب خودتون رو درست مي دونيد هردو كه از يك كتابه .
مناظره و جدل خيلي فرق داره با بحث آرام و خودموني علمي، شما اگر تحمل يك انتقاد كوچك به مطلبتون را نداريد بهتره چيزي ننويسيد برادر.
اما اينكه نوشتيد خلفاي راشدين حاضر بودند جانشان را براي يكديگر بدهند بر عهده شماست كه دليلش و شاهدش را ذكر كنيد نه اينكه حواله به ديگران بديد .
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط naseh_azizi » جمعه آبان ماه 3, 1392 3:17 pm

خوب دوست من شما که اینقدر طرفدار بحث علمی هستید این تضاد آشکار رو چرا جواب نمیدی اگه حضرت علی (رض) با خلفای راشدین رضوان الله علیهم اجمعین دشمن بودند چرا میگن خدا هم به انتخاب اون ها راضیه!؟ یعنی خدا هم دشمن حضرت علی (رض) بوده (حاشا که این چنین نیست)؟؟ یا اینکه این حرفا همه ش افسانه هاییه که برای صحابه بزرگوار ساخته شده؟؟ و دروغ هاییه که به زبان حضرت علی (رض) بسته شده
فداک روحی یا رسول الله

برای نویسنده این مطلب naseh_azizi تشکر کننده ها:
abdolmahdi (جمعه آبان ماه 3, 1392 10:22 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط abdolmahdi » جمعه آبان ماه 3, 1392 10:22 pm

با سلام مجدد خدمت دوست گراميم كاك ناصح
خيلي خوشحالم كه به ادامه گفتگوي علمي  ابراز علاقه نموديد خدا شاهد است كه چقدر به اينطور مذاكره آرام و صميمي علمي علاقه مندم و چقدر خودم استفاده مي كنم ؛ بهرحال ممنونم.
اما در مورد نامه ششم نهج البلاغه كه در پست اول نقل فرموديد بايد عرض كنم كه در كتاب شريف نهج البلاغه بايد ديد مخاطب كلامِ حضرت كيست و ابتدا و انتهاي نامه در مقامِ بيان چيست؛ گاهي مخاطب عموم مردم هستند و امام در مقام بيان يك واقعيت و حقيقت است ولي گاهي مخاطبِ حضرت، يك فرد يا افراد خاصي هستند و امام در مقام مجادله و افحام ايشان هستند و پرواضح است كه اين دو مقام باهم متفاوت هستند اگر نامه ششم را از ابتدا تا انتها بخوانيد متوجه مي شويد كه اولاً مخاطب نامه معاويه است كه در مقابل خلافت حضرت ، موضع گرفت و مخالفت كرد. ثانياً با توجه به اولِ نامه ، حضرت روشِ بيعت گرفتن بر خلفاي سابق را همانند بيعت گرفتن بر خود ، تشبيه مي كنند و ناظر به آن ، مطالب را مي فرمايند واين روش يعني استفاده از مسلّمات طرف مقابل براي اقناع او و اين بمعناي پذيرفتن كليه مطالب عرضه شده نيست.
از اينكه كمي طولاني شد ببخشيد ولي به نظرم لازم بود ، اگر در توضيح ، مطلبِ ابهام يا خلافي عرض كردم بفرماييد.
وفقك الله لمرضاته  
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط naseh_azizi » جمعه آبان ماه 3, 1392 10:30 pm

دوست من موضوع ما این نیست که مخاطب حضرت علی چه کسی بوده موضوع اینه که ایشون فرمودن که خدا به انتخاب خلفای قبل از ایشون راضین حالا آیا شما می فرمایید حضرت علی رضایت شخصی خودشون رو به رضایت الله تعالی ترجیح دادن؟مسئله پیچیده نیست که شما اینقدر پیچیده ش می کنید خیلی ساده س
فداک روحی یا رسول الله
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط abdolmahdi » شنبه آبان ماه 3, 1392 12:13 am

خوب است دوباره به متن نامه بنگريم:
«ومن كتابه الي معاويه: انّه بايعني القوم الذين بايعوا ابابكر و عمر وعثمان علي ما بايعوهم عليه وانما الشوري للمهاجرين و الانصار فان اجتمعوا علي رجل و سمّوه اماماً كان ذلك لله رضي...»

به تعبير حضرت دقت كنيد كه فرمودند:

قوم با من بيعت كردند طبق نظر و كيفيتي كه با سابقين بيعت كردند و شورا هم فقط بين مهاجرين و انصار بود .( بعد حضرت با حرف فاء فرعي را ذكر مي كنند كه بايد در ترجمه حتماً ملاحظه شود يعني:حالا كه بيعت با من هم مثل بيعت خلفاي سابق بود ) پس مهاجرين و انصار اگر انتخاب كنند كسي را بعنوان امام ، اين انتخاب (در نزد تو معاويه و ديگران) موافق با رضاي خداست( وگرنه بايد به آنها هم اعتراض مي كردي)  
«فإن خرج عن امرهم خارجٌ بطعنٍ أو بدعةٍ ردّوه الي ما خرج منه...»

در ادامه هم حضرت دوباره با فاء تفريع مي فرمايند: (چون اجتماع مهاجرين و انصار نزد قوم موافق رضاي خدا بود) پس اگر كسي از امر آنها خارج مي شد بوسيله طعن يا بدعت ، او را برمي گرداندند به امر سابق.

چنانچه خوب واضح است حضرت در مماشات با عقيده معاويه كلام را فرموده اند يعني حتي به عقيده خودت هم نبايد بر عليه خلافت من مخالفت كني.
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 13 مهمان