راه و روشهای حساب شده و عملی برای پیاده کردن حجاب(مکانی برای اظهار نظر و ...)

در این بخش مطالب متفرقه مربوط به زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط saye » سه شنبه آذر ماه 15, 1390 9:21 pm

سلام خدا بر همه. دوستان

جوابي براي نها و ديگر دوستان:

خب من فكر ميكنم كه قطعا حفظ و تقويت داشته ها بسيار در اين مرحله مهمه. يعني حفظ و تقويت آنانكه محجب هستند.

اول حفظ؛ بايد به اونايي كه حجاب دارن جهت با حجاب ماندن كمك كرد.
دوم تقويت؛ بايد باحجاب ها را براي تشويق اطرافيان خود به حجاب، كمك كرد.

تو مرحله ي بعديه كه بايد به سراغ افراد ديگه بريم.
البته مد نظر باشه كه براي ورود به مرحله ي دعوت افراد جديد به حجاب، بايد الگو سازي كرد و قطعا اين از سخت ترين مراحل كاره...

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط saye در پنج شنبه آذر ماه 17, 1390 5:57 pm .
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط avin » سه شنبه آذر ماه 15, 1390 11:03 pm

قبل از همه چیز خوشحالم که همچین بحثی رو مطرح کردین به خاطر این امر از همه ی کاربران و مدیر محترم تالار تشکر میکنم.

فبل از این میخوام که بحثمو با یه مثال بگم:
چند سال پیش دوستی داشتم که اصلا در قید و بند حجاب نبود ،و حتی اعتقادی هم به این امر نداشت

و به خاطر همین امر چندین بار باهاش بحث کردم ولی قانع نمی شد.

تا این که عاشق پسری شد...و به خاطر این عشق محجب شد...حتی چادرم میزد!!

وقتی که باهاش حرف زدم..باز هم توی دلش با حجاب مشکل داشت،

ولی میگفت به خاطر عشقم با جون و دل، سختی چادر و تحمل میکنم؟!!

حیف که دیگه دوستمو ندیدم و ازش خبر ندارم که آیا هنوزم محجبه،یا با حجابش کنار اومده؟

ولی این حادثه و این امر خیلی برام جای تعجب داشت

دوست من که به خاطر یک عشق زودگذر دنیایی محجب شد،چرا بعضیا به خاطر عشق به صاحب ابدیت

به خدا به محبوب زمین و آسمانها....این امر مشکل!!!!(به قول خیلییها) رو نمی تونن تحمل کنن؟؟واقعا چرا؟

ما الان باید به مسئله حجاب از این دیدگاه نگاه کنیم...که اونایی که ادعای مسلمانی دارند و خودشونو عاشق خدا نشون میدن

چرا با حجاب مشکل دارند؟(افراد دیگه که اصلا بحثشون جداس!)

مدتهاست که با این موضوع درگیرم...

دبستانی که بودم به خاطر الگو برداری حجاب داشتم...دوران دبستان اصلا با این امر مشکلی نداشتم...

اما راهنمایی که شدم به خاطر ترس از عذاب خدا بازم محجب موندم...ولی گهگاهی دوست داشتم که مثل دوستام رفتار کنم...

حتی اونا هم برای این کار تشویقم میکردند...به خاطر همین حجابم زیاد از ته دل نبود شاید یک نوع عادت بود...ولی بازم

محجب موندم!!

دبیرستانی که شدم...این بار به خاطر نعمتهای بهشت بازم محجب موندم....گهگاهی شنیدن بوی بهشت بهم آرامش میداد..

تا این که  وارد دانشگاه شدم...

قبل از رفتن به دانشگاه و دانشجو شدنم خودم به شخصه میدیدم که چطور بچه ها تحت تاثیر دانشگاه تغییر میکنند

همه به سوی مدرنیته شدن میرفتن!!!!!؟؟؟

برام جای سوال داشت..دانشگاه چییه؟ چرا این طوری همه رو واژگون کرده!!!

همیشه از بزرگترا میشنیدم که دوستای بد باعث چنین تحولاتی میشه!!

به خاطر همین دعا میکردم که خدا دوستای خوبی تو دانشگاه بهم بده...

تا این که اومدم و از نزدیک این جو دیدم...نه تنها مدرنیته!!نشدم ...تازه بیشتر با حجابم احساس امنیت کردم..

تازه...هیچ کدوم از دوستای من تو دوران دانشجوییم محجب نبودند!!!...

ولی تاثیری رو من داشت....

پس چی شد؟؟؟دیگران چرا متحول میشن؟؟؟این هنوزم برام جای سواله؟؟

ولی این بار  تو دانشگاه محجبم(اگر چه شاید حجابمم کامل نباشه)...چون که خدا رو دوست دارم...

محجبم چون که با حجابم احساس امنیت میکنم...

من اصلا از جامعه اطرافم ترسی ندارم....چون سلاح و شمشیری چون حجاب ازم مواظبت میکنه!!!
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط avin در سه شنبه آذر ماه 15, 1390 11:23 pm .
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها: 2
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط avin » سه شنبه آذر ماه 15, 1390 11:11 pm

با مطرح شدن این بحث تو سایت من و بر این داشت که برم و از افرادی که می شناختم و

میدونستم که ایمان دارند و نماز میخونن...ولی حجاب ندارند سوال بپرسم که چرا؟

بیشتر دوستام که ازشون سوال پرسیدم عذرهاشون حول و حوش این سه تا بهانه میچرخیدن:

اول: اولین دلیلی که از یکی از دوستام شنیدم این بود که میگفت من واقعا دوست دارم

حجاب داشته باشم ولی وقتی حجاب میکنم زشت میشم،این

حقه منه که زیبا باشم....

دوم:یکی دیگه از دوستام میگفت: حجاب برای وقتایی بوده که مردها هیچی نمیدیدن...و با یه ذره دیدن "مو" ی سر زن ها

کنترلشونو از دست میدادند...ولی الان که ماهواره،اینترنت و  ....هیچ چیز پنهانی رو برای هیچ کس نذاشته!!!

حالا با یه ذره موهای من که بیرونه....به نظرت مشکلی توی جامعه پیش میاد...

حجاب مخصوص قدیماس....!!!الان که دیگه اگه کلا روسریم نذاریم اصلا مهم نیست!!!

سوم:چند تا از دوستام میگفتن که ما از بچگی اینطوری عادت کردیم، والان اصلا  رومون نمیشه که حجاب کنیم

توی فامیل یه علامت سوال بزرگ میشیم برای همه!!!

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط CafeWeb » چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:28 am

با سلام و احترام خدمت شما دوستان گرامی

در طی این مدت منم این تاپیک رو دنبال کردم و نظرات و مطالب رو مطالعه کردم ، حالا چند مورد نظرات شخصی خودمه که بگم شون :

1- به نظر من حجاب با ایمان فرد رابطه مستقیم داره یعنی انسان باید اول ایمان شو تقویت کنه تا بتونه حجاب رو عملی کنه

2- حجاب در پاوه : حجاب در منطقه ی پاوه در طول زمان دچار تغییرات فراوانی شده یعنی در دهه ی گذشته حجاب به عنوان یه ارزش بوده در بین دختران اما الان کم کم داره بی حجابی به ارزش تبدیل میشه حالا باید دید که علت این تغییر عظیم که در سطح شهر پاوه رخ داده چیه که در چند سال یک ارزش به ضد ارزش تبدیل شده؟؟ ماهواره ؟ مد گرایی ؟ دانشگاه ؟ مدرسه ؟ و...  ( لازم به تذکره که در گذشته پاوه در زمینه حجاب  مثال زدنی بوده اما الان در زمینه بی حجابی مثال زدنیه )

3- خوابگاه دانشجویی : و اما یکی از اساسی ترین دلایل بی حجابی دانشجویان دختر ما ( اورامانات ) به نظر من خوابگاه های دانشجویی هستن ، وقتی که دختر کرد از محیط خانواده که در آن شیوه ی پوشش اش در خانه با روسری و لباس کوردی محجب بوده به محیط خوابگاه دانشجویی میره و اونجا لباس راحت میپوشه در طی دوران تحصیلش عادت میکنه و بعدا که برمیگرده نمیتونه به حالت قبلی برگرده و این هم دلیلی میشه برای بد حجابی و تغییر فرهنگی در جامعه ، و عادت کردنش به لوازم آرایشی و غیره در خوابگاه هم یکی دیگه از دلایل میشه ، و بیشترین تاثیرش بر روی خواهران و دختران اطراف شون رو در محیط خانواده  میذارن و اونا هم میشن وسیله انتقال در مدارس و .....

4- مدگرایی : متاسفانه انسان امروزی بدون اینکه خودش متوجه بشه برده شده ، برده ی سرمایه داران ...  و اما بردگی انسان اینطوری ایه که سرمایه داران میان چیزایی رو انتخاب میکنن و به عنوان مد معرفی میکنن و اینطوری بازار های خودشونو تامین میکنن و به طور غیر مستقیم تاثیرات خودشون رو میذارن و انسان امروزی رو هم به طور غیر مستقیم برده خود میکنن ( مدگرایی تاثیر زیادی در حجاب داره )

5- تشویق : این مورد به نظر خودم از همه مهتره ... همون طور که گفتم داشتن حجاب به ایمان ربط داره و اما باید واقعیت رو در نظر بگیریم مثلا الان دختری که توی محیط دانشگاه بخواد با حجاب بشه فشار های زیادی روش وارد میشه که تحمل این فشار ها بستگی به ایمانش داره ، مثلا از جانب گروه های دوستاش فشار بهش وارد میشه ... از جانب پسران هم همینطور و.... و اما ربطش اینه که انسان خود به خود تمایل به این داره که دیگران تمجیدش کنن در جامعه دانشگاهی دخترانی که با مد روز و بی حجاب باشن از جانب دوستان و... تمجدید میشن و اما مشکل اساسی که خودمان علت آن هستیم این است که از دختران با حجاب تعریف و تمجید نمیکنیم که اونا به حجاب افتخار بیشتری بکنن ، اطمینان داشته باشین دخترانی که در جمع های دوستانه خود و یا از جانب فامیل از حجاب شون تعریف بشه ، دختران دیگه هم خود به خود به حجاب جذب میشن

نظرم طولانی شد در نظرات بعدی انشاالله راه حل های پیشنهادی و موارد دیگه رو میگم ...  

عضويت  / ورود

وب سایت پینوس
دینی ، علمی ، فرهنگی - اجتماعی
Www.Penous.Com , http://Www.Penous.ir  ,  http://Www.Penous.Net

واحد خبری پینوس
جدیدترین اخبار پاوه و اورامانات ، ایران و جهان
News.Penous.Com

برای نویسنده این مطلب CafeWeb تشکر کننده ها: 4
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), آزیتا (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
CafeWeb
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 1073 بار
تشکر شده: 906 بار
امتياز: 101619

پستتوسط asra » چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 1:53 am

با سلام  خدمت اعضای محترم و مدیریت کل
نظراتتون بسیار متفکرانه و زیبا بیان شده بودند اما به یکی شون اعتراض دارم:
حجاب در خوابگاه :
متاسفانه و باز متاسفانه در خانواده های ما به گونه ای عادت شده و اجبار ، که انتظار اینکه از طرف حتی شما فرد روشنفکر بیان بشه هم میره!
برام جای تعجبه چون خودمون هم باید اینو بدونیم حجاب کردن و داشتن پوشش برای بانوان به دلیل داشتن انواع مختلفش گاهی وقتها که نه همیشه با سختی همراهه اما باید باشه و ما هم به خاطر داشتن و ظیفه ی دینی و انجام فریضه ی دینی به خاطر خدا باید در محافل عمومی و در جاهایی که نامحرم هست به طور کامل اونو داشته باشیم اما
اما هیچوقت و هیچ کجا به رعایت حجاب و روسری در سر داشتن در منزل اشاره ای نشده!
تو خونه کیا هستن مامان ، بابا ، خواهر و برادر همه هم محرم اند درسته پوشش در خونه هم باید با حفظ حریم باشه به خاطر جنس مذکر که بابا و برادر باشن اونم با تاکید بیشتر بر پوشیدگی کامل و در عین حال راحت در صورتی که برادر در سن بلوغ یا بالاتر باشد اما باز اینکه اگه ما در خوابگاه راحت باشیم تاثیر میذاره رو حجاب بیرون صد در صد مخالفم پس ما کجا راحت باشیم خونه نه خوابگاه که دیگه بحثی از نامحرم نیست نه و بیرون که باید حجاب باشه پس بگین که ما همیشه آماده ی بیرون باشیم بخاطر اینکه نکنه عادت کنیم به نبود حجاب در بین ناحمرمان...!
و اینکه من خونه که هستم همیشه لباس کردی میپوشم و باید بپوشم اما در خوابگاه دلیلی نداره چون هم باید همرنگ جماعت باشم و هم اینکه دیگه اینجا دلیلی برای اشاعه ی فرهنگم نیست چون اگه اینطور باشه باید در محافل عمومی هم لباس کردی بپوشیم و همچنین برای آقایان که همچین چیزی اگه امکان پذیرم باشه جالب نیست
پس بدونیم که خداو بزرگان دین از تاثیر یکسان بودن پوشش خونه و بیرون  چیزی نگفتن چون متاثر از هم نیستن
اینم بگم که بیان این موضوع از طرف شما شاید با یه مثال عینی همراه باشه اما باز به جنبه آدما هم برمیگرده و متمایز کردن نوع پوشش در خونه و بیرون از خونه
عارفان علم عاشق می شوند* بهترين مردم معلم می شوند* عشق با دانش متمم می شود*  هر که عاشق شد معلم می شود*

برای نویسنده این مطلب asra تشکر کننده ها:
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
asra
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 1, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 319 بار
تشکر شده: 191 بار
امتياز: 30

پستتوسط mehr » چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 2:15 am

سلام و درود خدا  بر اسلام دوستان

زن باید مثل مرواریدی باشه  که داخل صدفه.نه مرواریدی که لای لجن زار افتاده و از بس لجن بهش چسپیده که هیچ کس بهش اهمیت نمیده و نمی خواد اون مرواریدو دستش بگیره.

دوستان عزیز یه مشکل دیگه هم اینه که خیلیا از دخترا هم به دلیل نبودن روسری های بزرگ و با حجاب در بازار پاوه مجبور میشن به روسری کوتاه پناه ببرن و کم کم براشون عادی میشه که بی حجاب بشن؛ اغلب روسری فروشی ها رو که می پرسیم روسری بزرگ و باحجاب دارید ،میگن ما روسری بزرگ نداریم ،طرفدار نداره و رو دستمون میمونه.در لبنان و عربستان و کشورهای اسلامی دیگر چون عراق و مالزی و ترکیه می بینیم که روسری هایی با حجاب اسلامی و زیبا سرشون می کنن و ما با دیدنشون خیلی لذت می بریم و بهشون آفرین می گیم که در چنین کشورهای آزادی اینگونه حجابشون کامله.ولی متأسفانه در کشوراسلامی پوششی اسلامی وجود نداره.چون اسلام دوستان در خوابن و ضد اسلامیا در حال تلاش برای کشاندن جامعه به سوی اهداف خودشون.اونا طرح هایی رو در بازارهایمان رواج میدن که جذابه و بی حجاب. و این سبب میشه که دخترانمون به سوی لباس جذاب و بی حجاب کشیده بشن.

دوستان پینوسی،من حدود یک سالی هست که این دغدغه رو دارم ؛دوستانم نیز باخبرن که از طریق دوخت مقنعه هایی با دوخت جذاب  البته در بین دوستان شروع به فعالیت کردم . و ابتدا از خودم شروع کردم یعنی با پوشیدن چادری که اصلا در پاوه کسی نمی پوشید و وقتی می پوشیدم همه با تعجب ... و اکنون اغلب دختران و زنان می پوشن، به این نتیجه رسیدم که اگه ما مدل های جذاب ولی اسلامی رو دربین مردم رواج بدیم ، با رغبت به این سو کشیده میشن.

در هر صورت باید در فکر کارگاه خیاطی با پوششی کاملا اسلامی و مدل جذاب باشیم.معتقدم که اغلب مردم تنوع رو دوست دارن و همیشه دنبال چیزی هستن که از چیز قبلیشون جذابتر باشه. وقتی دخترا به سن تکلیف می رسن براشون جشن تکلیف می گیرن؛و چادر و مقنعه هایی گلدارو زیبا سرشون می کنن که به حجاب تشویق بشن،ما میتونیم نه تنها در این سن،بلکه در تمام سنین براشون طرح هایی جذاب و اسلامی داشته باشیم که حجابشونو حفظ کنن و حجاب در تمام سنین همراهشون باشه.

امیدوارم  همگی باهم دست به دست هم دهیم و این مشکل بزرگ  رو حل کنیم.
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط asra » چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 2:25 am

سلام علیکم
avin جان به افرادی که براتون اینجوری عدم حجابشونو توجیه میکننن بگین که "توجیه گناه از خود گناه بدتره" متاسفانه همه امون واقف به این هستیم و میدونیم که مای مسلمان ، باید و باید حجابمونو رعایت کنیم ، اما افسوس باز داریم خودمون رو با دلایل غیر منطقی گول میزنیم
به عرضتون برسونم که در راه دین و دعوت به اون و بحث خودمون : تبدیل  شدن به جامعه ای با حجاب اسلامی باید از فرد شروع کنیم
همونطور که  واقفیم  جامعه سوا از افراد نیست پس ما هم برای اینکه جامعه ایی مسلمان و مومن داشته باشیم باید اول افراد مومن رو داشته باشیم که بعد به جامعه ی مدنظرمون  تبدل بشیم،  برای داشتن این اهداف و رسیدن به اونا باید افراد عالم و مومن شروع به دعوت از افراد شاید ناآگاه و شاید درمانده و شاید از دین برگشته بکنند
عقیده م اینه که در این دعوت باید به گونه ای فرد و افراد رو درگیر این موضوع مهم بکنیم از مزایا و از زیبایی هاش بگیم یا از بدی ها و عواقب بدی که در صورت عدم آن گریبانگیر فرد میشه بگیم که فرد ذهنش مشغول و درگیر این مهم بشه و از کلام حق و گفته های بزرگان و دید جامعه و جایگاه اون حرف بزنیم که باز فرد درگیری ذهنی ش بیشتر و بیشتر بشه که خودش قبول کنه این مهم رو.
و همچنین به قول برادرمون دید جامعه رو برای داشتن و ارزش شدن دوباره جامعه ی نمونه با افراد بیشتر و بیشتری از محجبه ها و نبود محدودیت برای همه فعالیت های آنها آشنا و آماده بکنیم
بعضی وقتا میگم کاش موقعیت ما هم مثل یه سری از شهرهای ایران بود که از همون اول حجاب کامل رو حتما باید رعایت بکنن و گرنه به گونه ای طرد میشن  و به چشم میان و...  ولی باز اونا ، اکثریتشون که شاید غالبشون به حجابشون ایمان ندارن و فقط اونو از اول تا الان با خودشون یدک میکشن پس خوش به حال ما که داریم با یقین و باایمان به فرموده ی خدامون عمل میکنیم :)
دیدمون رو و دید مردم رو بیاین به حجاب و رعایت حجاب عوض کنیم:
درضمن همه امون میدونیم که حجاب تنها منحصر به خانمها نیست  :wink: پس آقایوون هم باید در حفظ حجاب و پرهیز از بدنمایی و حفظ چشم از نگاه به نامحرم پیشرو به رعایت باشن .
اللهم اهدنا الصراط المستقیم ...
عارفان علم عاشق می شوند* بهترين مردم معلم می شوند* عشق با دانش متمم می شود*  هر که عاشق شد معلم می شود*
نماد کاربر
asra
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط Mmm » چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 2:27 am

پاوه مسخ شده!!! به دادش برسيد! امروز توي پاوه مغزم داشت منفجر ميشد!
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط bitajan » چهارشنبه آذر ماه 16, 1390 10:44 am

سلام به همه ،مطالبتون عالی بود.

من یه نظری دارم اگه خوب بود عملیش میکنم.

خیلی از مردم اصلا با اینترنت آشنا نیستند وبحثی که ما داریم انجام میدهیم فقط  به افراد این سایت و مهمانان محدود شده است

نظرتون چیه در مورد حجاب مطالبی چاپ کنم به مردم بدم البته جاهایی مثل مدارس و....

بعضی از مطالب شما دوستان خیلی خوبه اما به نظرم هنوز کمه وباید کامل بشه.

شما چه نظری دارید؟؟؟
نماد کاربر
bitajan
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه آبان ماه 3, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 140 بار
تشکر شده: 48 بار
امتياز: 0

پستتوسط CafeWeb » چهارشنبه آذر ماه 16, 1390 9:58 pm

nana نوشته است:با سلام  خدمت اعضای محترم و مدیریت کل
نظراتتون بسیار متفکرانه و زیبا بیان شده بودند اما به یکی شون اعتراض دارم:
حجاب در خوابگاه :
متاسفانه و باز متاسفانه در خانواده های ما به گونه ای عادت شده و اجبار ، که انتظار اینکه از طرف حتی شما فرد روشنفکر بیان بشه هم میره!
برام جای تعجبه چون خودمون هم باید اینو بدونیم حجاب کردن و داشتن پوشش برای بانوان به دلیل داشتن انواع مختلفش گاهی وقتها که نه همیشه با سختی همراهه اما باید باشه و ما هم به خاطر داشتن و ظیفه ی دینی و انجام فریضه ی دینی به خاطر خدا باید در محافل عمومی و در جاهایی که نامحرم هست به طور کامل اونو داشته باشیم اما
اما هیچوقت و هیچ کجا به رعایت حجاب و روسری در سر داشتن در منزل اشاره ای نشده!
تو خونه کیا هستن مامان ، بابا ، خواهر و برادر همه هم محرم اند درسته پوشش در خونه هم باید با حفظ حریم باشه به خاطر جنس مذکر که بابا و برادر باشن اونم با تاکید بیشتر بر پوشیدگی کامل و در عین حال راحت در صورتی که برادر در سن بلوغ یا بالاتر باشد اما باز اینکه اگه ما در خوابگاه راحت باشیم تاثیر میذاره رو حجاب بیرون صد در صد مخالفم پس ما کجا راحت باشیم خونه نه خوابگاه که دیگه بحثی از نامحرم نیست نه و بیرون که باید حجاب باشه پس بگین که ما همیشه آماده ی بیرون باشیم بخاطر اینکه نکنه عادت کنیم به نبود حجاب در بین ناحمرمان...!
و اینکه من خونه که هستم همیشه لباس کردی میپوشم و باید بپوشم اما در خوابگاه دلیلی نداره چون هم باید همرنگ جماعت باشم و هم اینکه دیگه اینجا دلیلی برای اشاعه ی فرهنگم نیست چون اگه اینطور باشه باید در محافل عمومی هم لباس کردی بپوشیم و همچنین برای آقایان که همچین چیزی اگه امکان پذیرم باشه جالب نیست
پس بدونیم که خداو بزرگان دین از تاثیر یکسان بودن پوشش خونه و بیرون  چیزی نگفتن چون متاثر از هم نیستن
اینم بگم که بیان این موضوع از طرف شما شاید با یه مثال عینی همراه باشه اما باز به جنبه آدما هم برمیگرده و متمایز کردن نوع پوشش در خونه و بیرون از خونه

با سلام و احترام خدمت شما خواهر گرامی

حرف شما کاملا درسته ... اما من کمی حرفام رو تکمیل کنم

به عنوان مثال پاوه و خانواده های اصیل رو در نظر بگیرین ... سیستم خانواده ها در دهه گذشته طوری بوده که دختران در خانه جلوی پدر و برادرشان روسری سر میکردند ( بعضی ها نصفه و بعضی ها کامل ) علت این امر رو می تونیم برگردونیم به وجود حیا در دختران که حتی با اینکه می دانستند پدر و برادرشان محرم شان است حیا شان روی آنان تاثیر بیشتری داشته و روسری را هم در خانه به سر داشته اند ... شاید این نظر و تجربه من اشتباه باشد اما بیانش میکنم اگه اشتباه بود بگین بهم ، به نظر من الان دسته اول دخترانی رو در نظر بگیریم که در خانه جلوی پدر و برادرشان تا حدودی حجاب دارند و دسته دوم دخترانی که کاملا راحت و حتی بیش از حد هم راحت هستند ، به نظر من خود به خود این بر روی حجاب شون در محیط بیرون هم تاثیر میذاره یعنی دسته دوم کم کم در طول زمان در محیط خارج خانه هم از حجاب شون کاسته میشه ، اما در مورد لباس منظور من این بود وقتی که دختر در خوابگاه ( لباس های نامناسب فارسی بیشتر منظورمه ) به لباس فارسی عادت میکنه و برمیگرده در محیط خانواده هم در خانه لباس فارسی می پوشه مطمئن باشین به مرور زمان هم در شهر خود ( به فرض پاوه ) مانتو شلوار میپوشه که من واقعا مخالف این امر هستم ، ما باید فرهنگ اصیل خودمون رو حفظ کنیم در شهر های دیگه اشکالی نداره لباس فارسی ، اما در شهر خودمون پاوه پوشیدن لباس غیر بومی به نظر من نمونه عینی و کامل از تهاجم فرهنگی ایه و باید باهاش مقابله کنیم و اما در مورد لباس خانه هم نظر شخصی من اینه شیوه لباس پوشیدن دختر در خانه خیلی میتونه روی خواهر های کوچکترش تاثیر بذاره چون اونو به عنوان الگوی خودشون قرار میدن اگه در خانه لباسش نا مناسب باشه برای اون بچه لباس نامناسب به عنوان یک ارزش میشه و بعدا هم ترک دادن این ارزش خیلی سخته و در اکثر مواقع با شکست رو به رو میشه و به نظر من لباس کوردی زیباترین لباسه اما متاسفانه خانواده ها زمان عروسی یا مراسمی میان به دخترای کوچکشون لباس کوردی میپوشانن و این امر نشان میده که در درون خودشونم میدونن که زیباست و برای عروسی ازش استفاده میکنن اما متاسفانه همانطور که گفتم دچار تهاجم فرهنگی و بردگی سرمایه داری و مد گرایی شدن که خودشونم اطلاع ندارد و  واقعیتی رو که باید در نظر بگیریم این است که واقعا بدست آوردن ایمان سخته یعنی دین دار بودن و مسلمان بودن سخته ، همیشه چیزای با ارزش سخت به دست میان پس اگه بهشت رو بخواییم باید سختی تحمل کنیم و حجاب هم همین طور ، واقعا رعایت کردن حجاب سخته ، امیدوارم که هم دختران و هم پسران بتونن حجاب رو رعایت کنن .

عضويت  / ورود

وب سایت پینوس
دینی ، علمی ، فرهنگی - اجتماعی
Www.Penous.Com , http://Www.Penous.ir  ,  http://Www.Penous.Net

واحد خبری پینوس
جدیدترین اخبار پاوه و اورامانات ، ایران و جهان
News.Penous.Com

نماد کاربر
CafeWeb
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 1073 بار
تشکر شده: 906 بار
امتياز: 101619

پستتوسط avin » چهارشنبه آذر ماه 16, 1390 11:52 pm

سلام

مطالب و نظرات زیبایی مطرح شدن

بله مهر عزیز منم با این موضوع کاملا موافقم، من الان نزدیک یک ساله دنبال

یه روسری خوب میگردم پیدا نکردم

یعنی یه ساله روسری نگرفتم!!! :?

ای کاش یکی از دوستان یه مغازه ای میزد که وسایل مربوط به حجاب رو

میفروخت(مگه چیزیش از قلیان فروشی کمتره که تازگی ها تو پاوه

گذاشتن!!!!)
از پاوه گفتین،

واقعا جای تاسف داره، پاوه ای با اون همه آرمان های مقدس...کجا بود الان به

کجا رسیده!!!!

تو دانشگاهمون بچه های پاوه از نظر مدگرایی و بدحجابی مشهورن!!!

چه دختر چه پسر؟! و اون طور که شنیدم و گهگاهیم دیدم تو دانشگاههای

دیگه هم دیدم به این صورته!!

یادش بخیر، پارسال که تو حیاط دانشگاه نشسته بودم یه خانم چادری رو دیدم

که با خودم گفتم که حتما مال شهر های دوره یا اصلا کورد نیست!!!

اول باهاش فارسی حرف زدم تا اینکه گوشیش زنگ خورد و کوردی حرف زد!!!

پاک جا خوردم!!

چادری....مگه میتونه کورد باشه؟؟؟!!!!؟؟؟

متاسفانه کم تر یا اصلا دختر چادری کورد تو دانشگاه نمی بینی؟؟!!!

گاهی وقتا دو تا خانم و میبینی که یکیشون محجبه ولی دیگری انگار از پاریس

یا نییورک سیتی!!!!!اومده...

به ذهنتم نمی رسه که اصلا باهم نسبتی داشته باشن...ولی وقتی

باهاشون حرف میزنی

میبینی که مادر و دخترن!!!

عجب تفاوتی!؟

این کجا اون کجا؟؟؟

آخه به خاطر چی؟؟؟

مدگرایی؟؟؟ تفاوت نسل ها؟؟؟ دگرگونی زمان؟؟؟ یا تهاجم فرهنگی؟؟؟

واقعا چرا؟؟؟

من قبل از ملیتم ، مسلمانم

در مورد خوابگاه دانشجویی نظراتی داده شده که من با بعضی از اونا مخالفم:

با این مخالفم که نوع پوشش  خوابگاه تاثیر میذاره روی حجاب دختران!!!

اولا این بحثی که شد مربوط میشه به پوشش به داخل خونه و دور از چشم

نامحرم
و به حجاب بیرون از خونه و خوابگاه به نظر من بیربطه!!!

دوم اینکه این بحث بیشتر به ملیت اشاره داره...نه حجاب!!!

اینکه ما لباسای بومیمونو توی خونه نپوشیم(مثل خیلی از شهرهای دیگه ی

موکریان و سقز و سنندج و حتی سلیمانیه و اربیل و...) که بیشتر به تهاجم

فرهنگی و ملیت اشاره میکنه تا خود بحث حجاب!!!

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها:
asra (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط sondos » پنج شنبه آذر ماه 16, 1390 12:25 am

با سلام خدمت همگی.خیلی موضوع خوبی رو پیشنهاد کردید ولی اگر یه خرده جمع و جور تر مطرح بشه خیلی بهتره چون هرکس داره از یه بعد نظرشو میگه،به نظرم اگه چند بعد خاص و مهم حجاب مطرح بشه و هرکس در اون مورد نظر بده خیلی بهتره.الان من شخصا واقعا نمی دونم چی بگم و از کجا شروع کنم.
به نظر من هم شاید حجاب یه بحث سطحی جلوه کنه ولی میشه با حجاب به عمق عقیده وایمان رفت،البته با این دید که حجاب شامل حجاب ظاهر و باطن بشه.
نانای عزیز منم باهر شش بندتت موافقم.مخصوصادر مورد بچه های کرد دانشجومون که واقعا نمی دونم در موردشون چی باید بگم.هرچی هم فکر می کنم چرا باید ما کردهایی که اکثریت توی خانواده های خوب و متدین بزرگ میشیم توی دانشگاه  وضعمون اینطوری باشه.طوری که دید غیر کردها هم خیلی بدشده،باور کنید بارها بچه های غیر کرد بهم گفتن:تو چطور کردی و سنی ولی چادر می پوشی!!!شنیدن این حرف خیلی سخته برای مایی که به کرد وسنی بودن افتخار میکنیم.واقعا چرا؟؟؟
نها جان یه بهانه دیگه به بهانه هات اضافه کنم:دل حسابه،ظاهر حساب نیست!
در مورد روسری هم،مهر جان مشکل عقیده و فکر دختهامون حل شه،به خدا روسری مشکلی نیست،فوقش پول رو هم میذاریم میریم از یکی از کشورهای عربی روسری ده سال آینده همه مونو تأمین می کنیم!یا همه درسمونو ول می کنیم یه تولیدی روسری و مقنعه می زنیم! :D
از همه اینها گذشته به نظرمن به عنوان یه دختر و کسی که با انواع واقسام دخترها سروکار داشتم،دلیل عمده بی حجابی دختر ها اینه که فهم درست و عمیقی از دین و ایمان و اسلام و گناه و صواب و...ندارند و وقتی می بینن توی جامعه ای اند که مد و زیبایی بی قید و بند توش رایجه وهر کس که مدگراتر و بی حجابتر و به قول معروف فشن تر! باشه بهتره و طرفدارش بیشتره،خیلی راحت به آنچه که رواجه رو میارن نه آنچه که تحقیر میشه و عقیده درست وحسابی هم بهش ندارن.اگه به عمق بی حجابی بریم شاید مفیدتر باشه.

برای نویسنده این مطلب sondos تشکر کننده ها: 2
asra (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
sondos
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه آبان ماه 1, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 543 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 560

پستتوسط asra » پنج شنبه آذر ماه 16, 1390 12:53 am

باز سلاااااااااااام
این مطلبو از یه سایت گرفتم که خیلی به بحثمون ربط داره لطفا تا آخر بخونینش. 8O
طی طریق:

می گویم: "رعایت حجاب" ؛ می گوید: "نفی آزادی"

می گویم: این چه سر و وضعی است که برای خودت درست کرده ای؟!

می گوید: مگر تو مُفتشی؟!!!

می گویم: عیب است؛ کراهت دارد؛ حیا کن، تبرّج رو رها کن!!!

می گوید: تو سر پیازی یا ته پیاز؟!!!

می گویم: ارشاد نشوی، می گویم گشت ارشاد به سراغت بیاید!!!

می گوید: تهدید می کنی؟!

می گویم: تهدید نیست ... تحدید است ... مرزها را رعایت کن.

می گوید: اگر رعایت نکنم، مثلاً چه می شود؟!

می گویم: لجبازی می کنی؟!

می گوید: لجبازی نیست ... تهدید است ... حدود را رعایت کن!!!

می گویم: مسخره می کنی؟!

- زل زل به چشمان من نگاه می کند و می گوید: بله!!!

می گویم: قبول دارم کمی تند رفتم ... کوتاه بیا و از خر شیطان نزول اجلال کن!

می گوید: از چی کوتاه بیایم؟! ... از حقِ آزادی خودم؟!

می گویم: واقعاً فکر می کنی به این می گویند آزادی؟!!!

می گوید: تمام دنیا می گویند!

می گویم: گور پدر تمام دنیا! ... عقلت چه می گوید؟!

می گوید: عقلم گفت که حق با اکثریت است!

می گویم: "خواهی نشوی رسوا / بِپَر رو موتور وِسپا"!!!

می گوید: مسخره می کنی؟!

- من هم به چشمانش خیره می شوم و می گویم: بله!!!

می گوید: خودت را اَلکی به زحمت نیانداز ... حرف من همان است که گفتم!

می گویم: استدلال کن که چرا مُرغت یک پا دارد؟!

می گوید: این یعنی چه که باید یک گونی[!] بیاندازی روی سَرت؟!!!

می گویم: اولاً گونی نیست و پوشش است ... ثانیاً عمل به این کار برای شما بهتر است.

می گوید: کجایش بهتر است؟! ... اینکه جلوی پیشرفت امثال من را می گیرد، خوب است؟!

می گویم: پیشرفت تو در محجوب بودن توست.

می گوید: من حد واسط را قبول دارم ... نه شور نه بی نمک!

می گویم: حد واسط نداریم ... در دایره لغات اسلامی برای حجاب، حد واسط تعریف نشده.

یا بی حجاب یا محجبه ... بد حجاب نداریم ... یا رومی یا زنگی! ... آلیاژی از این دو در طبیعت یافت نمی شود!

می گوید: اصلاً به من بگو این حجاب به چه دردی می خورد؟!

می گویم: حجاب، مانع آزادی نیست ... خودِ آزادی ست ... حجاب، خودِ پیشرفت است.

بنده خدا این بد است که با حجاب مانع جلب نظر دیگران به خود شوی؟!

می گوید: حالا منظورت را فهمیدم! ... به نظر من مهم این است که دل آدم پاک باشد!

می گویم: مثل اینکه شده ای خاتون ناطق!!! ... حرف های دیگران را بلغور می کنی!

می گوید: تو جواب من را بده! ... به این کارها، کاری نداشته باش!

می گویم: خب ... اصلاً دل شما پاک و ضدعفونی شده!!!

شاید ناظرین به شما ناپاک باشند؟! ... آنوقت تکلیف چیست؟!

می گوید: مگر برای چشم ناپاک؛ محجبه و بی حجاب فرقی می کند؟!

نکند چادر طلسم است که وقتی سَرت می کنی، چشم ناپاک تو را نمی بیند؟!!!(باخنده!)

می گویم: چرا! ... برای محجبه هم چشم ناپاک وجود دارد.

اما فرد با حجاب با پوشش خود و با زبان بی زبانی به چشمان ناپاک یادآوری می کند که؛ به من نگاه نکن ... حد و حدود خود را بشناس.

حجاب مثل سِپَر است ... حجاب تیرهایی که از نگاه های حرام پرتاب می شود را به چشم فرد ناظر، بازپرتاب می کند!

می گوید: یعنی الان کل دنیا که بی حجابند؛ بدبختند؟!

می گویم: بله که بدبختند!

آنها برای تو از ماهواره؛ فقط عیاشی ها و خوشی هایشان را نشان می دهند!

از بدبختی هایشان که چیزی نمی گویند!

از انحرافات و بی بند و باری ها و خودکشی ها و... که حرفی نمی زنند!

تو هم فکر می کنی، آنها چون بی حجابند، پس خوش و خرم و موفق زندگی می کنند؛ درحالیکه اینطور نیست.

ماهواره و اینترنت و... ویترین است که امثال من و تو را جذب کنند ... اگر وارد مغازه شوی از این خبرها نیست!

می گوید: مگر زیبایی بد است؟!

می گویم: زیبایی بد نیست ... بی قیدی بد است ... اینکه تنوع طلب باشی؛ بد است.

اینکه هر روز خودت را جلوی آینه وارسی کنی که چند تا چین و چروک به صورتت اضافه شده؛ بد است.

اینکه ماهانه چند صد هزار تومان را برای خرید لوازم آراستن خود صرف کنی؛ بد است.

به صراحت بگویم؛ حجاب نظم است و بی حجابی لااُبالیگری! ... اسلام و قرآن هم همین را می گوید.

"در جوانی پاک بودن شیوه پیغمبریست."

می گوید: اصلاً تو فکر کن من کمونیست هستم!!! ... آنوقت چه می گویی؟!

می گویم: العیاذ بالله!

مگر حجاب فقط مختص اسلام است؟! ... حجاب برای تمام أبنای بشر، راهگشاست ... خواه متدین؛ خواه لامذهب.

کمونیست هم اگر محجبه باشد به خودش کمک کرده ... حجاب محترم است و برای شخص محجوب، احترام می آورد.

انصافاً شما به من بگو که متانت و وقار "زن محجبه ایرانی" بیشتر است یا "لیدی مانکن غربی"؟!!!

می گوید: من یکی تسلیم! ... فقط...!

می گویم: دیگر اما و اگر و فقط در کار نیاور! ...لطفاً ایراد بنی اسرائیلی هم نگیر!

می گوید: فرض کن من هم با تو هم عقیده شدم ... جامعه را چه می کنی؟!

می گویم: "قطره قطره جمع گردد وانگهی سیل به راه اُفتد"!!!

می گوید: مسخره می کنی؟!

می گویم: نه؛ اینبار جدی می گویم...

می گوید: کجاست گوش شنوا؟! ... کسی همراهی نمی کند!

می گویم: شما همین نبودی که تا چند لحظه پیش کمونیست شده بودی؟!!!

می گوید: حالا ما یک چیزی گفتیم!

می گویم: «...إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ...» ... این درست، که راه سختی درپیش است ولی خداوند یاری رسان مبلغان حق است.

وظیفه من و شما ابلاغ حقیقت است ... تصمیم عمل به آن، با خود طرف است ...

«إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً».

برای نویسنده این مطلب asra تشکر کننده ها:
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
asra
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ModireTalar » پنج شنبه آذر ماه 17, 1390 4:54 pm

سلام و عرض ادب؛

با تشکر فراوان از تمام کاربران گرامی، چه آنهایی که اظهار نظر نموده اند و چه کاربرانی که به عنوان ناظر بحث را دنبال کرده اند.
شاید برای اولین بار باشد که در تالار مطلبی، این چنین پیگیری شده و اکثر کاربران در آن شرکت نموده اند، البته فراموش نکنیم که اهمیت و ارزش حجاب، و درخواست از کاربران برای اظهار نظر منجر به این مشارکت شده است.
نظرات و مطالب ارزشمند و فوق العاده زیبایی مطرح شده اند که هر کدام از منظری به حجاب پرداخته اند.
اما گاها بحث به حاشیه رفته و از هدف اصلی خارج شده است، که لازم است برای به حاشیه کشیده نشدن مطلب فعلا به بعضی از زوایا نپرداخت.

هدف از ایجاد این پست:
هدف از ایجاد این پست بررسی و بحث درباره ی شیوه های اجرا و عملی کردن حجاب در جامعه است.(البته فراموش نشود که حجاب فقط مربوط به خانم ها نمی باشد، بلکه بخشی از حجاب به آقایان نیز برمی گردد).
پیاده کردن یک مهم در جامعه نیازمند فراهم نمدن پیش نیازها و امکانات اولیه می باشد، پس لازم است ابتدا به مسائلی پرداخته شود که برای پیاده کردن حجاب در جامعه پیش نیاز محسوب می شوند.

پیش نیاز ها می تواند شامل:
مطرح کردن سوالها، دلایل و بهانه هایی که از سوی افرادی از جامعه که حجاب رعایت نمی کنند (چه به صورت کم و چه زیاد)،
بررسی و پاسخ گویی منطقی و حکیمانه به ابهامات مطرح شده،
فراهم نمودن فضا و جو در جامعه برای افراد محجب تا رعایت حجاب برایشان تضاد با عمومیت جامعه نشود(البته بازهم اگر رعایت حجاب با شرایط و فضای جامعه در تضاد باشد، نباید به این دلیل از رعایت آن سرباز زد و کم کاری کرد)،
و پیش نیازهای دیگر که لازم است ابتدا بررسی شوند.
پس از بررسی پیش نیازها می توان به مراحل بعدی رفت و بحث را به سرانجام رساند.

در اینجا مختصری از نظراتی که توسط کاربران گرامی مطرح شده را آورده ام، امید است که نظرات و مطالب با ارزش تر و کاربردی تری توسط کاربران گرامی مطرح شود.

با تشکر فراوان ...

saye

یکی از وظایفی که ما برعهده داریم ایجاد جو دینی و اخلاقی تو اماکن و جوامع نزدیک به خودمونه.
كار روي حجاب هم قطعا بايد از عقيده و افكار پايه اي چون تسليم در برابر احكام الهي، جايگاه زن و مرد در تعاريف اسلام، كرامت زن، لزوم عفت و... با رويكردي خاص به سمت حجاب، شروع بشه و در اين زمينه قطعا نياز به كار اصولي و پايه اي هست.
بلكه به معناي فراهم كردن شرايط جامعه براي امري مثل حجاب در ديد عمومه.
از مشكلات ما اينه كه جامعه امروزي ما هيچ موقع نتونست خودشو با حجاب تلفيق كنه.
از وظايف ما؛ تلفيق زندگي مدرن امروزي با اموري چون حجابه.

bitajan

...
-ونیز فرمودند:با خواندن سوره نور(و توجه به عمل به دستورهای آن)زنان خود را
(از بی عفتی و دوری از حریم حجاب)حفظ کنید.

یه چیز دیگه نمیگم این مساله تقصیر مادر وپدرایی هستش که بچه هاشون رو از این مساله آگاه نکردن،
تربیت اسلامی ، آگاهی و کسب علم خیلی مهمه،شایدخیلی از این افراد بی حجاب سواد زیادی نداشته باشن شاید تو خانواده هیچوقت توجی بهشون نبوده و دنبال توجه باشن((منظورم اینکه وقتی از طرف خانواده آگاهی پیدا نکردن نمیدونن مسیر درست کدومه.))

RafterW

کار خوبی کردید که موضوع رو جدا کردید ولی اگر بتونید بقیه رو بکشونید تا همه اینجا بحث رو ادامه بدیم خیلی بهتر میشه
نظرتون راجع به اینکه بحث رو کمی حساب شده تر کنیم چیه؟مثلا فقط نیایم از اینکه چه طوری حجاب تو جامعه بیشتر بشه حرف بزنیم بلکه بیایم روی زیر بنا ها کار کنیم حجاب یه روبناست ببخشید که این حرفم تکراری شد ولی خیلی مهمه که این نکته رو مدنظر قرار بدیم ...همه مون می دونیم که راهی بهتر از راهی که اسوه ی حسنه رفته نیست ...خب ایشون چیکار کردند ؟اول سالها از چی حرف زدند ...

mehr

"بگو آتش جهنم بسیار سوزان تر است،اگر بیندیشید و بدانید."(توبه 81)

دوستان عزیز یه مشکل دیگه هم اینه که خیلیا از دخترا هم به دلیل نبودن روسری های بزرگ و با حجاب در بازار پاوه مجبور میشن به روسری کوتاه پناه ببرن و کم کم براشون عادی میشه که بی حجاب بشن؛

در هر صورت باید در فکر کارگاه خیاطی با پوششی کاملا اسلامی و مدل جذاب باشیم

nana

گرمای تابستان چه لذتبخش است وقتی با خدا معامله بهشت و جهنم میکنم،
گرما را به جان میخرم اما حجابم را با جهنم عوض نخواهم کرد..

درضمن همه امون میدونیم که حجاب تنها منحصر به خانمها نیست Wink پس آقایوون هم باید در حفظ حجاب و پرهیز از بدنمایی و حفظ چشم از نگاه به نامحرم پیشرو به رعایت باشن .

Noha

اینکه چه موضوعی برای بحث در اولویت می باشدقطعا مباحث پایه ای و اساسی اولویت دارند که گویا بخش دینی می خواهند در این زمینه فعالیت
نمایند.

بهانه سوم:

میگویند: هوا گرم است و ما نمیتوانیم بدون پوشش گرمای شدید هوا را تحمل کنیم، پس چگونه با رعایت حجاب بتوانیم آن را تحمل کنیم؟
بهانه پنجم:

میگویند: میترسم اگر خود را ملزم به لباس شرعی نمایم، نام جماعت و گروهی خاص بر من بیفتد و من دوست ندارم که وابسته به هیچ

حزبی باشم.
بهانه ششم:

میگویند: به من میگویند: هرگاه لباس شرعی پوشیده و حجاب را رعایت کنم، نمیتوانم ازدواج کنم، پس حجاب را

کناز میگذارم تا بتوانم ازدواج کنم!
بهانه هشتم:

میگویند: هنوز وقتش نیامده و من هنوز کوچک میباشم و بعد از اینکه بزرگ شدم و حج نمودم، حجاب را رعایت خواهم نمود.

avin

...
ولی میگفت به خاطر عشقم با جون و دل، سختی چادر و تحمل میکنم؟!!
دوست من که به خاطر یک عشق زودگذر دنیایی محجب شد،چرا بعضیا به خاطر عشق به صاحب ابدیت

به خدا به محبوب زمین و آسمانها....این امر مشکل!!!!(به قول خیلییها) رو نمی تونن تحمل کنن؟؟واقعا چرا؟
...
ولی این بار تو دانشگاه محجبم(اگر چه شاید حجابمم کامل نباشه)...چون که خدا رو دوست دارم...

محجبم چون که با حجابم احساس امنیت میکنم...

من اصلا از جامعه اطرافم ترسی ندارم....چون سلاح و شمشیری چون حجاب ازم مواظبت میکنه!!!

اول: اولین دلیلی که از یکی از دوستام شنیدم این بود که میگفت من واقعا دوست دارم

حجاب داشته باشم ولی وقتی حجاب میکنم زشت میشم،این

حقه منه که زیبا باشم....
سوم:چند تا از دوستام میگفتن که ما از بچگی اینطوری عادت کردیم، والان اصلا رومون نمیشه که حجاب کنیم

توی فامیل یه علامت سوال بزرگ میشیم برای همه!!!

CafeWeb

به نظر من حجاب با ایمان فرد رابطه مستقیم داره یعنی انسان باید اول ایمان شو تقویت کنه تا بتونه حجاب رو عملی کنه
5
- تشویق : این مورد به نظر خودم از همه مهتره ... همون طور که گفتم داشتن حجاب به ایمان ربط داره و اما باید واقعیت رو در نظر بگیریم مثلا الان دختری که توی محیط دانشگاه بخواد با حجاب بشه فشار های زیادی روش وارد میشه که تحمل این فشار ها بستگی به ایمانش داره ، مثلا از جانب گروه های دوستاش فشار بهش وارد میشه ... از جانب پسران هم همینطور و.... و اما ربطش اینه که انسان خود به خود تمایل به این داره که دیگران تمجیدش کنن در جامعه دانشگاهی دخترانی که با مد روز و بی حجاب باشن از جانب دوستان و... تمجدید میشن و اما مشکل اساسی که خودمان علت آن هستیم این است که از دختران با حجاب تعریف و تمجید نمیکنیم که اونا به حجاب افتخار بیشتری بکنن ، اطمینان داشته باشین دخترانی که در جمع های دوستانه خود و یا از جانب فامیل از حجاب شون تعریف بشه ، دختران دیگه هم خود به خود به حجاب جذب میشن

sondos

به نظرمن به عنوان یه دختر و کسی که با انواع واقسام دخترها سروکار داشتم،دلیل عمده بی حجابی دختر ها اینه که فهم درست و عمیقی از دین و ایمان و اسلام و گناه و صواب و...ندارند و وقتی می بینن توی جامعه ای اند که مد و زیبایی بی قید و بند توش رایجه وهر کس که مدگراتر و بی حجابتر و به قول معروف فشن تر! باشه بهتره و طرفدارش بیشتره،خیلی راحت به آنچه که رواجه رو میارن نه آنچه که تحقیر میشه و عقیده درست وحسابی هم بهش ندارن.اگه به عمق بی حجابی بریم شاید مفیدتر باشه.

برای نویسنده این مطلب ModireTalar تشکر کننده ها: 2
asra (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bitajan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط saye » پنج شنبه آذر ماه 17, 1390 8:03 pm

سلام به همه دوستان.
من الان کمی ناراحتم از به حاشیه رفتن موضوع اصلی.

خواهشا بحث رو به حاشیه نبرید.

بحث های مفید علمی و جالبتون در مورد حجاب بمونه واسه بعد.
اینجا فقط بحث های مرتبط رو مطرح کنید. منو ببخشید که رک گفتم.  :oops:  

اینجا میخوایم اگه دوستان صلاح دونستن، با یاری خدا یه تیم (اگه شد در قالب یه اجمن، یه ان جی او، یه وب، یه ماهنامه یا...) تشکیل بدیم که عملا تو منطقه روی ترویج حجاب کار کنن.

کافه وب تو بند 5 ، بحث تشویق خانمهای محجبه رو مطرح کردن که تقریبا همون چیزی بود که من بعنوان جو تو نظر اول مطرح کردم.

مهر، بحث روسری بزرگ، مقنعه، و چادر در بازار رو مطرح کردن که میتونه خیلی کاربردی باشه. متشکر.

bitajan، بحث چاپ مطلب تو مدارس رو گفت که بسیار کار عالییه. اصلا هدف ما از ایجاد این پست راه انداختن یه حرکت تو این زمینه و این کار بود. البته فعلا دست نگهدار تا به یه جمع بندی درس  حسابی برسیم.

.RafterW : نظراتش اصولی بود ولی انگار نیستش. اگه قانع نشده که تو این مرحله باید روی حجاب کار کرد، هنوز منتظر نظراتشیم.

saye بازم منتظر نظرات عملی تر می مونیم.
مثل تهیه و چاپ پوستر...

دو صد گفته چون نیم کردار نیست...

برای نویسنده این مطلب saye تشکر کننده ها:
bitajan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

قبليبعدي

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟