آفتاب پرستِ انسان نما:

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

آفتاب پرستِ انسان نما:

پستتوسط shaker » پنج شنبه دي ماه 8, 1390 7:40 pm

حرکت نفس به اندازه ای ظریف و مخفی است که گاهی خودِشخص هم متوجه نمی شود که این کارش برای خدا نبوده و برای نفس بوده. چقدر این نفس، بدجنس است،بااینکه هیچ درسی نخوانده وهیچ مکتبی نرفته اما بسیار سیاست مدار است وخیلی می تواند ضربه بزند و خود را استتار نماید مانند سربازها در جنگ به خود گِل می مالد و زیر خاشاک می رود تا دیده نشود و حمله می کند.
حیوانی است بنام آفتاب پرست که رنگ اشیاء مختلف را به خود می گیرد و خودش را همرنگ محیط قرار می دهد؛ نفس هم به همین شکل خود را همرنگ آن چیزهایی قرار می دهد که اصلاً به ذهن نمی رسد که آن نفس باشد ودر سایه خیرخواهی دیگران و اصلاح امور و... خود را مستتر و مخفی نموده وبا توجیه گری جلو می آید واثر خود را می گذارد.
به عالمی گفتند که خیلی غیبت شما شده و شما بزرگواری کنید و بگذرید. ایشان فرمود: من از مردم کوچه و بازار می گذرم اما از شاگردانم نمی گذرم! گفتند از شاگردانتان؟ فرمود :بله زیرا آنها وقتی بخواهند غیبت کنند اول یک نسبتی به من می دهند و من را فاسق و جایزالغیبه کرده و توجیه شرعی برایش درست می کنند واین غیبت را در استتار فسق انجام می دهند اما مردم عوام ،من را فاسق نمی کنند فقط می گویند که فلان کار را کرده است.
خلاصه وای به حال موقعی که علم،توجیه گر شود که جز بیچارگی و بدبختی سودی ندارد زیرا هر گناهی را توجیه می کند؛ اختلاط زن ومرد، نگاه به نامحرم،موسیقی،  غیبت وتهمت،درس نخواندن و... ، می خواهد همه این محرّمات را انجام دهد چه کند؟ توجیه می کند! این علم توجیه گر فسادش خیلی بیشتر از جهل است.

چو دزدی با چراغ آید                                                        گزیده تر برد کالا
حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

برای نویسنده این مطلب shaker تشکر کننده ها: 5
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 35.71%

نماد کاربر
shaker
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: شنبه آبان ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 16 بار
تشکر شده: 97 بار
امتياز: 120

پستتوسط basireh » جمعه دي ماه 9, 1390 2:01 pm

سلام
ممنون
زیبا بود

مادر بتها، بت نفسِ شماست                    

زآنکه آن بت مار و این بت اژدها ست

آهن وسنگ است نفس وبت،شرار            

آن شرار از آب می گیرد قرار

صد سبو را بشکند، یک پاره سنگ              

وآب چشمه، می رهاند بی درنگ

بت شکستن سهل باشد، نیک سهل            

سهل دیدن نفس را، جهل است جهل
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی

برای نویسنده این مطلب basireh تشکر کننده ها:
saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط saye » شنبه دي ماه 10, 1390 8:28 pm

سلام

خیلی زیبا و قابل تامل بود.