اختلال چند شخصیتی و پیچیدگی ذهن ما

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

اختلال چند شخصیتی و پیچیدگی ذهن ما

پستتوسط soiothfast » يکشنبه اسفند ماه 6, 1390 12:31 am

اختلال چند شخصیتی یا هویت تجزیه ای(dissociative identity disorder)  :  
ذهن انسان بسیار پیچیده بوده و برای مقابله با استرس ها و فشارهای مختلف مکانیسم های دفاعی خاصی دارد. از این مکانیسم ها می شود به موارد زیر اشاره کرد :
1- آسيب زا(PATHOLOGICAL): توانايي كنارآمدن با تهديدات واقعي را از فرد سلب كرده و درك واقعيت را ناممكن ميسازند. فرد در اين حالت واقعيت را بازآفريني و بازآرايي ميكند. از نگاه ناظر استفاده از اين دفاع ها جنون آميز و نابخردانه است. مثل: انكار، تحريف، فرافكني هذياني.
2- بلوغ نيافته و ناپخته(IMMATURE): در كودكان و بزرگسالان كاربرد دارد. اما از آنجايي كه استفاده از آنها منجر به رفتارهاي ناپسند و غير قابل پذيرش اجتماعي ميگردند، بزرگسالان استفاده از آنها را كنار مي نهند. اين دفاع ها بزرگسالان را در كنار آمدن بهينه با واقعيت ناتوان ميسازند. از ديد ناظر افرادي كه به اين دفاع ها متوسل ميشوند معمولا بلوغ نيافته و غير قابل دسترس مي نمايند. استفاده مداوم از آنها مشكلات جدي را در كنار آمدن با واقعيت پديد مي آورد. مثل: خيالپردازي، فرافكني، خود بيمار انگاري، رفتار منفعل-پرخاشگر و برون ريزي.
3- روان رنجور(NEUROTIC): در همه افراد شايع است. اين دفاع ها در كوتاه مدت مفيد بوده اما در بلند مدت منجر به مشكلاتي در روابط، شغل و كاميابي از زندگي ميگردند. مثل: توجيه عقلي، واپس زني، واكنش وارونه، جابجايي و گسستگي.
4- بلوغ يافته (MATURE): اين دفاع ها مقبول بوده و از بزرگسالان سالم سر ميزند. اين دفاع ها در سلامت روان افراد نقش تعيين كننده  و مثبتي دارند. مثل: والايش، نوع دوستي، پيش بيني وشوخ طبعي
انسان بصورت ناخوداگاه تمایل به فراموشی و حذف وقایع ناخوشایند با استرس بالا دارد . گاهی اختلال و افراط در این مکانیسم ها ایجاد بیماری می کند .
اختلال چند شخصیتی یا هویت تجزیه ای یک بیماری روانی است که در آن بیمار حداقل 2 هویت یا وضعیت های شخصیتی را تجربه می کند . هرکدام از شخصیت ها یک نگرش و رفتار نسبتاٌ ثابت نسبت به محیط اطراف نشان می دهند. بعضی از افراد حتی در شخصیت های مختلفشان احساسات ، فشارخون و حتی جریان خون مغزشان متفاوت است. در زنان 9برابر مردان دیده می شود . بعضی از دانشمندان به وجود این بیماری شک دارند زیرا افراد زیادی تحت استرس های مشابه با این بیماران قرار گرفته ولی این اختلال را بروز نمی دهند.در شمال آمریکا بیشتر از بقیه دنیا دیده می شود .فیلم 3 چهره ایو در مورد فردی با این اختلال است.
علت اختلال هویت تجزیه ای :
علت قطعی و ثابت شده ای ندارد ولی طبق شواهد روانپزشکی در ارتباط با ضربات و فشارهای دوران کودکی می باشد. این افراد تمایل به دیوار کشیدن و جدا کردن خود از واقعه تلخ دوران کودکی دارند و اگر این فرایند خیلی شدید باشد باعث اختلال چند شخصیتی می شود . اگر در خانواده فردی با این اختلال باشد امکان ایجاد اختلال در بقیه به نسبت بالاتر است ولی این به معنی کاملاٌ ارثی بودن نیست.
علائم بیماری:
•     اختلال حافظه خصوصاٌ در رابطه با وقایع مهم زندگی مثل تولدها ، عروسی و ...
•     تجربه وقفه زمانی که باعث می شود فرد در یک مکان باشد ولی به خاطر نیاورد چگونه به آنجا رفته است .
•     مدام متهم به دروغ گویی می شوند زیرا کارهایی را که انجام داده اند به یاد نمی آورند.
•     اموال و دارایی دارند که چگونگی به دست اوردنش را به یاد نمی آورند.
•     ممکنه در دفتریادداشت خود چیزهایی حتی با دستخط متفاوت نوشته باشند ولی به خاطر نیاورند.
•     احساس غیر واقعی بودن خود و محیط
•     احساس اینکه از بیرون دارند به خودشان نگاه می کنند.
•     ...
تشخیص:
تست تشخیصی قطعی مانند آزمایش خون ندارد. با یک مصاحبه و شرح حال گیری مناسب اطلاعات جمع آوری می شود. بیماری های جسمی که ممکن است علائم مشابه ایجاد کنند بررسی می شود. باید اختلال طوری باشد که در سایر سندرم ها و اختلالات دلیل بهتری برای توجیه علائم نباشد. اختلالات تجزیه ای مثل فراموشی تجزیه ای(فرد رویداد ناخوشایند را بصورت نااگاهانه از ذهنش حذف می کند)و مسخ شخصیت ( احساس بیگانگی با خود و محیط) و ... ممکن است علائم مشابه ایجاد کنند. این افراد هنگام تغییر شخصیت ممکن است حتی صدا و علایقشان تغییر کند!
درمان :
روان درمانی جزء اصلی روند درمان این اختلال می باشد. روان درمانگر این بیماران را به بهبود بخشیدن روابطشان با دیگران و تجربه احساساتی که قبلاٌ از ان گریزان بودند ، تشویق می کند. این روند باید با احتیاط کامل و به صورت اصولی صورت گیرد تا باعث افزایش اضطراب فرد و بیشتر شدن تغییرات شخصیت نشود. فرایندهای سازگاری و مقابله با استرس به صورت همزمان اموزش داده می شود. هدف اصلی، ادغام شخصیت های مختلف به منظور دست یابی به یک شخصیت واحد است. هیپنوتیزم برای افزایش اطلاعات شخص در رابطه با وضعیت های مختلف شخصیتی و علائم ان مفید می باشد. درمان دارویی هم متناسب با وضعیت خلقی بیمار شامل داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب و ... صورت می گیرد. در موارد افسردگی مکرر از شوک درمانی استفاده می شود.برای نویسنده این مطلب soiothfast تشکر کننده ها:
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%
 
نماد کاربر
soiothfast
کاربر سایت
کاربر سایت
 
پست ها : 2
تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
محل سکونت: paveh-kermashan
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 2 بار
امتياز: 0

بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان