با قرآن، سوره ی دو آیه ی پنج، رستگاران

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

با قرآن، سوره ی دو آیه ی پنج، رستگاران

پستتوسط TalareDini » پنج شنبه ارديبهشت ماه 21, 1391 3:42 pm

دوستانی که بار اولشون هست این تاپیک رو می بینن اول این توضیحات را ملاحظه کنند :
http://www.penous.com/ftopict-1394.html ... 3f0cff8d61
براي دیدن آرشیو آیات قبل، از منوی بخش دینی قسمت تفسیر را انتخاب کنید یا به طور مستقیم از لینک زیر استفاده کنید :
http://www.penous.com/forum-53.html&sid ... c23e8d66d0

سوره ی دو آیه پنج: رستگاران

{{أُوْلَئكَ عَلىَ‏ هُدًى مِّن رَّبِّهِمْ  وَ أُوْلَئكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ}}

1.     برداشت کلی:

همانا که اینان بر راه هدایت قرار گرفته اند تا با راهنمای قرآن طی طریق کنند.
همانا كه اينان پروده گان و پروش یافتگان از باران هدایت پروردگارشان اند.
آنان بر راه هدایت اند و همیشه در حال حرکت. حرکت در مسیری که از جانب رب اشان به آنان ارزانی داشته شده است.
خوشا به سعادت کاروانیانی که در این بیابان ظلمات و در دل این شب دیجور، راهنمایشان خدا باشد.
و یقین بدانید که رستگارترین افراد عالم ایناند.
اینان ظفریافتگان عالم اند.
اینان مفلحان عالم اند.
قله فلاح و رستگاری طریقی جز تقوا ندارد. اهل تقوی اهل فلاح اند و اهل فلاح اهل تقوا!
""به راستی که زیباست؛ فلاحی که خداوند از آن سخن می گوید، در انحصار اهل تقواست؛ کسی دیگر را لیاقت این پاداش بزرگ نیست!
ربطش دهید به «حی علی الفلاح»؛ به نماز؛ ببینید چقدر زیباست؟!! خداوند اولین صفت عملی اهل تقوا را نماز ذکر می کند(آیه سوم همین سوره)
پس قضیه از این قرار است: ابتدا آنان را به نماز می خواند: «حی علی الصلاة» و همانجا می گوید که جایزه تان فلاح است اگر لبیک گویید: «حی علی الفلاح»
بعد به همه اعلام می کند که: «متقین اهل نمازند - یقیمون الصلاة»؛ و بعد جایزه را می دهد: «رستگار شدید ای متقیان! - أولئک هم المفلحون» سبحان الله! "" { متن از نوشته کاربر گرامی Hawre }
خدایا چنان کن سرانجام کار              ***               که توخشنود باشی و ما رستگار

2.     سوالات و نکات : ( برای تدبر بیشتر)

1.     معنی دقیق رب و مفلح؟ { به عنوان مثال در مورد معنی مفلح ""از رستگاری چه تعبیری می شود؟نجات از آتش آخرت؟آرامش دردنیا؟ "" {اضافه شده توسط کاربر گرامی Noha }}
2.     تکرار هدی به صورت نکره؟ { نگا آیه 2 همین سوره}
3.     هدی من ربهم، مگر هدایتی از جانب غیر خدا هم هست؟
4.     متق خود بر مسیر هدایت است یا نیاز به قرآن دارد؟! { در همین رابطه سوال 6 آیه 2 همین سوره}( در آیه 2 صحبت از این بود که آیا ما باید برویم و متق شویم تا بوسیله قرآن هدایت شویم؟ در حالیکه اینجا ظاهرا صحبت از این می کند که انسان وقتی اهل تقوا شده وارد راه هدایت شده و به صورت خودکار به چشمه قرآن هم می رسد و از آن برای طی مسیر هدایتش توشه بر می دارد. }
5.     هرکس متق باشد مفلح است و هر که مفلح باشد متق است؟
6.     هر کس متق باشد در مسیر هدایت است و هر کس در مسیر هدایت است الزاما متق نبوده است؟ { تفاوت تعبیر اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون} نقش هم اضافه شده؟

3.     نتیجه گیری های احتمالی :

1.     متقین بوسیله هدایت خداوند و کتاب خدا به فلاح می رسند.
2.      متق = مفلح.

آخرين ويرايش توسط TalareDini on جمعه تير ماه 15, 1391 12:15 am, ويرايش شده در 2.

برای نویسنده این مطلب TalareDini تشکر کننده ها: 6
ModireTalar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), RafterW (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), khawan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
TalareDini
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه ارديبهشت ماه 4, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 86 بار
تشکر شده: 193 بار
امتياز: 0

پستتوسط RafterW » جمعه ارديبهشت ماه 21, 1391 12:19 am

سلام
خب....پس بالاخره بخش دینی هم برگشت! دلتنگت بودیم...واقعیت اینست که بحث های قوی دینی به مانند آبی گوارا هستند که بسیاری تشنه ی آنند
ما هم منتظر چنین بحث هایی هستیم.

برای این کار زیبایتان هم تشکر میکنم امیدوارم ادامه داشته باشد و مانند بسیاری از برنامه های قبلی سایت در وسط راه رها نشود.
نماد کاربر
RafterW
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 3, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 40 بار
تشکر شده: 120 بار

پستتوسط RafterW » جمعه ارديبهشت ماه 21, 1391 12:58 am

با عرض پوزش:
نمیدانم بخش دینی تا چه اندازه در جریان بخش کتاب خوانی ما در سایت هستند اما برای انتخاب کتاب بعدی دوست دارم نظر و پیشنهاد شما را نیز بدانیم
برای این که این بخش به حاشیه وارد نشود لطفا پیشنهاداتان را در قسمت زیر ارائه نمایید:

www.penous.com/ftopicp-7081.html#7081
نماد کاربر
RafterW
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 3, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 40 بار
تشکر شده: 120 بار

پستتوسط Hawre » يکشنبه ارديبهشت ماه 24, 1391 7:07 pm

سلام؛ و وقتتون به خیر و خوبی!
با اینکه دیر اومدم ولی مثل اینکه اولین نفری هستم که میخوام حرف بزنم!!!

در مورد برداشت کلی:
قله فلاح و رستگاری طریقی جز تقوا ندارد. اهل تقوی اهل فلاح اند و اهل فلاح اهل تقوا!

به راستی که زیباست؛ فلاحی که خداوند از آن سخن می گوید، در انحصار اهل تقواست؛ کسی دیگر را لیاقت این پاداش بزرگ نیست!

ربطش دهید به «حی علی الفلاح»؛ به نماز؛ ببینید چقدر زیباست؟!! خداوند اولین صفت عملی اهل تقوا را نماز ذکر می کند(آیه سوم همین سوره)
پس قضیه از این قرار است: ابتدا آنان را به نماز می خواند: «حی علی الفلاح» و همانجا می گوید که جایزه تان فلاح است اگر لبیک گویید: «حی علی الفلاح»
بعد به همه اعلام می کند که: «متقین اهل نمازند - یقیمون الصلاة»؛ و بعد جایزه را می دهد: «رستگار شدید ای متقیان! - أولئک هم المفلحون» سبحان الله!

در مورد سوالات و نکات:
2. این هم یک نکته بلاغی است: استفاده از صیغه نکره برای بزرگ جلوه دادن و تعظیم است  =»  هدایتی است بس بزرگ.

3.هدایت از همه جانب هست؛ اما...
هدایت حقیقی دیگری وجود ندارد؛ هر چه غیر از هدایت خداست، گمراهی است...! و خداوند پناهمان دهد از گمراهی!

(دیگه بسه! دارم زیاده روی می کنم تو نظر دادن!)
از بقیه کاربرها هم خواهش میکنم شرکت کنن؛ حیفه استقبال از این بخش انقد کم باشه! آدم با سواد و اهل مطالعه و فهم قرآن توی سایت کم نیستن؛ نذارید کسی مثل من(با این سطح پایین مطالعات) تنها باشه اینجا!!!!!

برای نویسنده این مطلب Hawre تشکر کننده ها: 5
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), RafterW (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ghazal66 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 35.71%

نماد کاربر
Hawre
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه مرداد ماه 26, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 614 بار
تشکر شده: 258 بار
امتياز: 1360

پستتوسط naseh_azizi » دوشنبه ارديبهشت ماه 25, 1391 3:49 pm

این نظر فقط جهت آمدن این پست به صفحه اول تالار بود. و ما همچنان تماشا کنان بستانیم
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط Noha » دوشنبه ارديبهشت ماه 25, 1391 10:40 pm

بسم الله المستعان

سلام علیکم

چرا ضمیر ها غایب اند؟چرا مخاطب نیستند؟(هم)

تا اینجا؛
هر کس ؛به غیب ایمان داشت،نماز را اقامه کرد،اهل انفاق شد،به آنچه بر پیامبر نازل شد،برآنچه بر پیامبران پیشین نازل شده بود ؛ایمان داشت و به آخرت یقین داشت،رستگار می شود.

می توان نتیجه گرفت این 6 فاکتور به تنهایی عامل رستگاری اند؟

از رستگاری چه تعبیری می شود؟نجات از آتش آخرت؟آرامش دردنیا؟

جنة الفردوس مأوایتان

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها: 2
Hawre (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط TalareDini » جمعه ارديبهشت ماه 28, 1391 12:17 am

با سلام
کاربر گرامی هاوری،
تعبیر زیبای شما با کمی اصلاح { به جای فلاح اولیه در متن شما ، صلاة جایگزین شده است}و در صورت تایید شما به صورت زیر به بخش برداشت کلی اضافه می شود.
"ربطش دهید به «حی علی الفلاح»؛ به نماز؛ ببینید چقدر زیباست؟!! خداوند اولین صفت عملی اهل تقوا را نماز ذکر می کند(آیه سوم همین سوره)
پس قضیه از این قرار است: ابتدا آنان را به نماز می خواند: «حی علی الصلاة» و همانجا می گوید که جایزه تان فلاح است اگر لبیک گویید: «حی علی الفلاح»
بعد به همه اعلام می کند که: «متقین اهل نمازند - یقیمون الصلاة»؛ و بعد جایزه را می دهد: «رستگار شدید ای متقیان! - أولئک هم المفلحون» سبحان الله! "
کاربر گرامی نها،
سوال اولتان را اگر امکان دارد بیشتر توضیح دهید؟ با توجه به اینکه مخاطب آیات پیامبر است { نتیجه گیری 4 آیه 4} و صحبت در مورد متقین است به جز  ضمایر غائب چه انتخاب دیگری وجود دارد؟
در مورد سوال دومتان، قبلا در سوال 7 آیه 3 مطرح شد که هنوز معلوم نیست عکس این شروط صادق باشد، یعنی به عنوان مثال وقتی می گوییم متق این 6 صفت را دارد معلوم نیست هر کس این 6 صفت را داشته باشد، متق است یا نه. از نظر علم  منطق لزوما عکس یک گزاره صحیح، صحیح نیست. باید منتظر بود و دید از منظر قرآنی چگونه است.
سوال سومتان در صورت تایید شما به عنوان زیر بخش سوال 1 در باره معنی دقیق فلاح مطرح خواهد شد.
نماد کاربر
TalareDini
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط Noha » جمعه ارديبهشت ماه 29, 1391 7:40 pm

هوالمستعان

سلام الله علیکم و تشکراز رحماتتان؛

معمولا"(تا جاییکه من دیدم!) مواقعی که در ظاهر مخاطب پیامبر است  در معنا دیگر مؤمنان و مردمان را هم شامل می شود!(ببخشید که خارج از قوانین تاپیک بود).

منظورم این بود در ظاهر؛ چرا خود پیامبر (و در معنا خواننده)هم خطاب متقین قرار نگرفته؟!(ضمایر و صیغه ها مخاطب باشند.)

آیا این گونه خطاب پیام خاصی دارد؟حکمت به کاربردن این زمان برای افعال و ضمایرچیست؟

ممنون ؛تأیید می کنم!

جنة الفردوس مأوایتان

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط Hawre » شنبه ارديبهشت ماه 30, 1391 2:45 pm

سلام
ممنون

به نظرم همون فلاح مناسب تره! اما باز هم هرجور خودتون صلاح میدونید!
نماد کاربر
Hawre
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط Hawre » شنبه خرداد ماه 6, 1391 2:59 pm

سلام
ببخشیداشتباه شد! :x  دیشب دوباره داشتم تاپیک رو میخوندم، متوجه شدم!

صلاة روبجای فلاح بگذارید
ممنون :)
نماد کاربر
Hawre
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط TalareDini » جمعه تير ماه 15, 1391 12:24 am

با سلام
قسمت های مختلف  با توجه به نظرات دوستان اصلاح شد.
نماد کاربر
TalareDini
مدیر انجمن
مدیر انجمن

بازگشت به تفسیر

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان