ܔೋ҉ زیاده خواهی وغفلتܔೋ҉

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

ܔೋ҉ زیاده خواهی وغفلتܔೋ҉

پستتوسط ommoez » پنج شنبه خرداد ماه 4, 1391 7:17 pm

روزی پس از اینکه مبلغی به دست آوردم  با حماسه ای بی نظیر به کتابفروشی رفتم ،به خاطر علاقه زیاد و حرص شدیدی که داشتم تصمیم گرفتم از هر علمی یک کتاب بخرم ؛قفسه ها را از هر تخصصی پر کردم ،ده ها کتاب از روانشناسی ،کتاب های تخصصی اصول فقه ،گلچین هایی از اطلاعات عمومی و ....خریده بودم .آمدم که مطالعه کنم نمیدوانستم از کجا آغاز کنم چه برگزینم ،چه رها کنم دیدم بسیاری از کتاب ها به یکدیگر ارجاع می دهند از آنچه در این کتاب است در آن نیز هست برخی هیچ بهره ای به من نرساندند در برخی فقط سخن بود و علم نبود یا لفظ بود و معنا نبود سال ها گذشت ده ها کتاب از آن ها را حتی یک بار از جایش تکان ندادم حتی از وجود ترتیب و درهم ریختگی آنها رنج می بردم تا اینکه با دوستانی همنشین شدم و موضوع رو باز گفتم مرا به راهی درست راه نمودند و گفتند باید کتاب های منبع ،مادر، پایه ای و خوب را برگیرم و آنها را نظم و ترتیب داده و پیوسته بررسی و مطالعه نمایم و بقیه را رها کنم جز برای مراجعه و نظیر آن با این کار دلم روشن شد احساساتم آرام گرفت و روانم  از این دیدگاه درست آسوده شد.

اگر کتابخانه ای داری یا به مطالعه و استفاده از آن علاقمندی کتاب های مهم و برتر را برگزین و به آن ها مشغول شو تا از رنج پراکندگی دل مشغولی و پریشانی در انتخاب و خواندن رها گردی

قالوا: خُذِ الْعَیْنَ مِنْ کُلٍّ فَقُلْتُ لَهُمْ         فی الْعَیْنِ فَضْلٌ وَلَکِنَّ ناظِرَ الْعَیْنِ

گفته شده است: علم بیش از آنست که آدمی با کمربند فکر و عقل و حیات خود بتواند دورش را احاطه کند و بر آن محیط و مستولی گردد. بنابراین، از هر چیزی بهترش را بگیرید و اختیار نمائید

الهکم التکاثر... زیاده خواهی شمارا مشغول ساخته است

به مناسبت موضوع دانشجویانی به یادم امد که در پی کتاب های گمنام نسخه های خطی نایاب و تالیفات عجیب و غریب اند پیوسته کتاب جمع می کنند اما مطالعات بسیار کمی دارند و کتاب های اصلی را کم می شناسند آنان فقط به داشتن کتابخانه ای بزرگ و حفظ اسامی کتاب های عجیبی مثل" عنقاءالمغرب " الکبریت الاحمر و ... اهتمام می ورزند..یکی افسوس می خورد که نتوانسته تفسیر مقاتل بن سلیمان را پیدا کند در حالی که تفسیر ابن کثیر را کامل نخوانده است دیگری در حسرت است که " فواید تمام" را نیافته ولی از "فتح الباری " فقط اسم  مولف و رنگ جلدش را می داند

وَمِنْهُمْ أُمِّيُّونَ لاَ يَعْلَمُونَ الْكِتَابَ إِلاَّ أَمَانِيَّ وَإِنْ هُمْ إِلاَّ يَظُنُّونَ بقره 78

و برخی از آنان بی سوادند کتاب راستین آسمانی را نمی دانند بلکه تلاوت طوطی وار می دانند و آنان تنها  ظن گمان در سر دارند

بنابراین دوست من خودت را در حاشیه ی راه مشغول نکن و از جاده ی اصلی  روشن غافل مشو در پی جزئیات نرو و کلیات را رها مکن ،نشانه ی حکمت است که پس از مهم تر به مهم بپردازی آن که هدف را نشناسد راهش دراز شده و مرکبش خسته شده و خود را به رنج می اندازد و به خواسته اش هم نمی رسد...

لاتنسونا من صالح دعائکم *****اختکم فی الله مــــــــ ام ــــــعز
✿ღکلبه احزان شود روزی گلستان غم مخورღ✿
http://laatahzan.blogfa.com/

برای نویسنده این مطلب ommoez تشکر کننده ها: 6
ModireTalareElmi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ghazal66 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), naseh_azizi (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
ommoez
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مهر ماه 12, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 67 بار
امتياز: 30

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 9 مهمان