زندگی نامه کوتاه امام صادق(رض)

در این بخش سیره ی بزرگان و خادمانِ دین قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

زندگی نامه کوتاه امام صادق(رض)

پستتوسط ostadelyass » پنج شنبه تير ماه 22, 1391 3:57 pm

امام صادق
ايشان امام جعفر بن محمد بن علي زين العابدين بن حسين بن علي ابن ابي طالب پسر عموي حضرت رسول صلي الله عليه وآله وسلم و ابن فاطمه بتول رضي الله عنها دختر گرامي پيامبر صلي الله عليه وآله وسلم است. اين نسب ايشان از طرف اصول بود. و اما از طرف دايي هايشان: ايشان از دو جهت فرزند ابوبكر صديق رضي الله عنه افضل ترين ولي خدا و صحابي بزرگوار رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم است لذا امام صادق مي فرمايد: (ولدني ابوبكر الصديق مرتين) ابوبكر صديق از دو طرف جد من است.
ايشان در سال 80 قمری در مدينه منوره متولد شد و در سال 148 قمري در سن 68 سالگي در مدينه منوره چشم از جهان فروبست.
امام جعفر بن محمد به صادق لقب يافت، و اين لقب آنقدر برايشان غالب شد كه هرگاه ذكر ميشد جز ايشان ذهن كسي به جاي ديگري نميرفت. علت شهرت ايشان به لقب صادق اين بود كه ايشان در گفتار و كردار و رفتارش صادق بود جز صداقت و راستي از ايشان هرگز دروغي ثابت نشده است.
و پدران ايشان صادق ترين انسانهاي دنيا بودند، از يكسوی رسول امين صلي الله عليه وآله وسلم كه حتي در ميان كافران ومشركان و به اعتراف آنان صادق و امانت دار بود. و از طرف ديگر پدربزرگش ابوبكر، صديق اين امت (يا أيها الذين
از ديگر القاب ايشان (امام) است كه واقعا شايستگي آنرا دارد، و همچنين (فقيه) از القاب ديگر ايشان است.
مهمترين اساتيد:
امام جعفر صادق علم و حديث را از طبقه عالي از علماء آموختند، زيرا ايشان اواخر عصر صحابه را درك كردند، مانند سهل بن سعد ساعدي وانس بن مالك رضي الله عنهما. از پدرشان محمد بن علي باقر هم زياد روايت كرده است، باقر فاضل و ثقه است اكثر محدثين از ايشان روايت كرده اند، وفات ايشان تقريبا سال 110 هجری بود، اكثر روايات ايشان از طريق پدر از جدش حسين بن علي يا علي ابن ابي طالب از رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم است..
از ديگر شيوخ امام صادق سردار تابعين عطاء بن ابي رباح، محمد بن شهاب زهري، عروه ابن زبير، محمد بن المنكدر، عبد الله بن ابي رافع، وعكرمه مولي ابن عباس است. كما اينكه از جدش قاسم بن محمد بن ابوبكر نيز روايت كرده است و اكثر شيوخ ايشان از علماي مدينه است، همه اينها كه ذكر كرديم امامان ثقه، معتمد، ديانتدار، صادق، عادل، و امانت دار هستند، خداوند همه شان را رحمت كند
سخاوت و كرم:
ايشان در ميدان كرم و سخاوت منزلت فوق العاده اي داشتند و اين امر از ايشان و از خاندان سخاوتمند نبوت امر عجيبي نيست، جد بزرگوار ايشان رسول الله صلي الله عليه و آله وسلم (به تعبير حديث شريف) از باد هم سخاوتمندتر بودند
حكمت و دانش وافر:
كساني كه زندگي نامه امام صادق رحمة الله عليه را نوشته اند از حكمت و حاضر جوابي ايشان به كثرت سخن گفته اند، حاضر جوابي در برابر پرسشهاي دشوار وپيچيده، كه واقعا اين حاضر جوابي ها بر علم و دانش گسترده و فهم عميق و دور رس ايشان دلالت ميكند.
كما اينكه دلالت بر اين دارد كه خداوند متعال به ايشان درك سريع و زبان فصيح، عنايت فرموده كه بتواند جامع ترين معاني را تعبير كند و فقه و بينشي كه مقاصد و اسرار شريعت را درك كند.
ستايش علماء:
براي بزرگواري و شناختن موضع علماء در قبال ايشان همينقدر كافي است كه بدانيد كه تمام اصحاب صحاح سته از ايشان حديث نقل كرده اند، البته امام بخاري نه در صحيح بلكه در كتابهاي ديگرش از ايشان حديث آورده است
شيخ الاسلام ابن تيميه در منهاج السنة ( 2/245) مي فرمايد: به اتفاق اهل سنت جعفر بن محمد از ائمه دين است
در جاي ديگري نيز ميفرمايد: ( 4/108-110) ايشان در اموري كه شريعت دلالت بر پيروي از آنان دارد امام هستند.      
                                                             به نقل (با تلخیص) از:
تحقیق: دکتر علی الشبل، ترجمه: عبدالله حیدری، 1388 شمسی

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها: 4
Sanam1 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), nahmadi69 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

Re: زندگی نامه کوتاه امام صادق(رض)

پستتوسط Noha » پنج شنبه تير ماه 22, 1391 7:18 pm

بسم الله المستعان

ostadelyass نوشته است:امام صادق

و پدران ايشان صادق ترين انسانهاي دنيا بودند، از يكسوی رسول امين صلي الله عليه وآله وسلم كه حتي در ميان كافران ومشركان و به اعتراف آنان صادق و امانت دار بود. و از طرف ديگر پدربزرگش ابوبكر، صديق اين امت (يا أيها الذين
از ديگر القاب ايشان (امام) است كه واقعا شايستگي آنرا دارد، و همچنين (فقيه) از القاب ديگر ايشان است.

سلام علیکم

ممنون از شما برای ارسال این مطلب ؛این قسمت( که رنگی کردم) از متن رو متوجه نشدم!منظورتون از یا أیها الذین  چیه؟

جنة الفردوس مأوایتان

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها:
Sanam1 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط ostadelyass » شنبه تير ماه 24, 1391 7:41 pm

سلام.شرمنده آیه کامل کپی نشده.--> (يا أيها الذين أمنوا اتقوا الله و كونوا مع الصادقين). نویسنده متن آیه رو این طوری تفسیر کرده که صادقین رو به حضرت ابوبکر ارجاع داده.جهت مطالعه بیشتر زیر آیه 119 سوره توبه در تفسیر طبری رو بخونید که در زیر آمده:ر
القول في تأويل قوله : { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ (119) }
قال أبو جعفر: يقول تعالى ذكره للمؤمنين، معرِّفَهم سبيل النجاة من عقابه، والخلاصِ من أليم عذابه:(يا أيها الذين آمنوا)، بالله ورسوله =(اتقوا الله)، وراقبوه بأداء فرائضه، وتجنب حدوده =(وكونوا)، في الدنيا، من أهل ولاية الله وطاعته، تكونوا في الآخرة =(مع الصادقين)، في الجنة. يعني: مع من صَدَق اللهَ الإيمانَ به، فحقَّق قوله بفعله، ولم يكن من أهل النفاق فيه، الذين يكذِّب قيلَهم فعلُهم.
وإنما معنى الكلام: وكونوا مع الصادقين في الآخرة باتقاء الله في الدنيا، كما قال جل ثناؤه:( ومن يطع الله والرسول فأولئك مع الذين أنعم الله عليهم من النبيين والصديقين والشهداء والصالحين ) [سورة النساء: 69].
* * *
وإنما قلنا ذلك معنى الكلام، لأن كون المنافق مع المؤمنين غيرُ نافعه بأيّ وجوه الكون كان معهم، إن لم يكن عاملا عملهم. وإذا عمل عملهم فهو منهم، وإذا كان منهم، كان وجْهُ الكلام أن يقال:(اتقوا الله وكونوا مع الصادقين)، (1) ولتوجيه الكلام إلى ما وجَّهنا من تأويله، فسَّر ذلك من فسَّره من أهل التأويل بأن قال: معناه: وكونوا مع أبي بكر وعمر، أو: مع النبي صلى الله عليه وسلم، والمهاجرين رحمة الله عليهم.

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط mehr » چهارشنبه تير ماه 28, 1391 11:00 am

با سلام و تشکر از کاربر گرامیostadelyass

با اجازه تون وصیت امام جعفر صادق (رضی الله عنه) به فرزندش امام موسی کاظم (رضی الله عنه ) را در این قسمت قرار بدم.

**********************************************************************************

ای فرزندم وصیتم را بشنو و به آن عمل نما تا در دنیا خوشبخت و عاقبت به خیر باشی و بعد از مرگ نیز، مردم از تو به خیر و نیکی یاد نمایند:

ای فرزندم هرکس به قسمت روزی خود قانع و راضی باشد،خداوند او را غنی می سازد اما آنکه همواره طمع به دست و مال دیگران داشته باشد، با فقر از دنیا می رود اگرچه اموال زیادی هم داشته باشد.

ادامه دارد......

"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط mehr » چهارشنبه تير ماه 28, 1391 11:40 pm

باسلام

ای فرزندم با افراد دور از دین نشست و برخاست منما؛ زیرا مخالطت با آنان ، ارزش و قدر انسان را پایین می آورد اما رفاقت با فراد دانا و دیندار سودمند است و تو را ادب، حرمت و وقار می آموزد.
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط ostadelyass » پنج شنبه تير ماه 29, 1391 8:59 am

سلام. خیلی ممنون از mehr بابت اضافه کردن وصیت های امام صادق(رض). خودم هم قصد اضافه کردنشان را داشتم. به راستی که زیبا شنیدنی هستند . ان شاالله که خوب در آنها تفکر کنیم و در زندگی به کار بگیریم. باز هم تشکر

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط mehr » جمعه تير ماه 30, 1391 12:00 pm

با سلام و تشکر از شما

ای فرزندم اکیدا به تو توصیه می کنم که به دنبال عیب دیگران نباشی؛

زیرا آن کس که به دنبال عیب دیگران است،خداوند عیب او و خانواده اش را برای مردم افشا می کند.

هر آنکس که برای دیگران دامی بتند و چاله ای بکند،خود در آن گرفتار می شود.
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط mehr » شنبه تير ماه 31, 1391 1:09 pm

حضرت امام جعفر صادق (رضی الله عنه) فرموده است: در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد!

۱- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» (آل عمران ایه ۱۷۱) پناه نمی برد.

در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است: پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد

و به ذکر فوق تمسک جستند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.

۲- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» (سوره انبیاء آیه ۸۷) پناه نمی برد.

زیرا خداوند به دنبال این ذکر فرموده است: «پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» (سوره انبیاء آیه ۸۸)

۳- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (سوره غافر آیه ۴۴) ... پناه نمی برد.

زیرا خداوند به دنبال ذکر فوق فرموده است: «پس خداوند (موسی را در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (سوره غافر آیه ۴۵)

۴- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیباییهای دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لاحول و لاقوة الا بالله» پناه نمی برد،

زیرا خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است: «مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار بود،فرمود:

اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها: 2
Noha (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), ostadelyass (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط yasna » جمعه اسفند ماه 4, 1391 6:17 pm

یک نکته جالب اینکه تمام  طلاب و روحانیونی که فارغ التحصیل میشوند وبه قول خودمون اجازه نامه دریافت میکنند در متن اجازه نامه علمیشان ذکر اساتید وصاحب علمان باید به امام جعفر صادق برسد
نماد کاربر
yasna
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه آبان ماه 20, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 43 بار
تشکر شده: 57 بار
امتياز: 170

بازگشت به سیره ی بزرگان و خادمانِ دین

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان