.

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

Re: جوانان اخوانی را چگونه بشناسیم؟

پستتوسط Noha » چهارشنبه بهمن ماه 26, 1390 9:50 pm

هوالمستعان

سلام الله علیکم

هاوری خوشه ویس ریوگاری عاقل

عه زیه ت درک و دال ریگه مه گره دل

گوی مه ده : ساوه ،بورانه ، هه وره

مه ینه ت خوشه بو ئاواتی گه وره

ئه و ریگه تو ئه چی به ره و لای

هه ر کمه هه ر چی بکیشی له پای

کاش در باب نقد از زبان خویش  و به هدف اصلاح امور بیشتر تلاش کنیم.

رستگار باشید

در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Noha در جمعه فروردين ماه 25, 1391 3:50 pm .
الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط osmanhewrami » پنج شنبه بهمن ماه 27, 1390 4:00 pm

سلام الله علیکم و رحمةالله و برکاته
خدایا تو را شاکرم که من را با تفکر اخوان آشنا کردی و توفیقم دادی که مسیر دین را در این مسیر مبارک طی کنم و رهبر فکری محبوبم امام بنا را الگوی دینی و فکری و دعوی خود قرار دهم هر چند که کوتاهی و تقصیرم فراوان است و تو غفور و رحیمی ...
از تمامی برادرانی که مطالب و نظرات خود را منصفانه در این سایت قرار داده تشکر می کنم و از خدا می خواهم که انصاف و صداقت  و حکمت را در نوشته هایمان قرار دهد تا رضایتش را کسب کنیم.
خدمت کاربر با نام farhad90لازم می دانم عرض کنم که :
ضمن اینکه صفات نیکویی از جمله "اشخال به منزل آوردن" و " سنت بزرگ نبوی مسواک زدن" و "احترام پدر و مادر گرفتن" و ...بسیار مورد تاییدند و خدا نیز بدانها راضی است اما...
از اینکه مدل ماهواره ای میزنی و به مایکل جاکسون و  مرضیه فریقی  علاقه و محبت زاید الوصف داری -اگر از این رویه دست برنداری-پس بدان طبق حدیث  پیامبر(ص) در روز قیامت با آنها نیز محشور می شوی-

از اینکه با مسیحیان "رابطه برادری "داری چیزی نمیگویم جز این کلام خداوندی:(( یا ایها الذین ءامنو لا تتخذوا الیهود و النصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض و من یتولهم منکم فانه منهم...   مائده 51))
از اینکه مخالفین فکری خودت را با الفاظی از جمله " بسیار ناحالی" و " گوج " و " شیت " خطاب قرار می دهی  برایم عجیب است  و باورش سخت که  میان اخوانی هایی همچون شما(که من هنوز چنین اخوانی هایی ندیدم  و بویشان به مشامم نرسیده) در جهان کنونی افرادی هستند که  هنوز هم ادبیاتشان ادبیات مشرکین و مخالفین عصر پیامبر است که پیامبر را "شیت" خطاب می کردند و مجنونش می خواندند

و ........
بماند از طعنه زدنت
بماند از اینکه انسان را "کژ طبع" و "جانور" خطاب می کنی

ربنا اغفر لنا و لاخواننا الذین سبقونا بالایمان و لاتجعل فی قلوبنا غلا للذین ءامنوا ربنا انک رؤوف رحیم

اضعف العباد الی الله تعالی
عثمان فاروقی( عوسمان هه ورامی)

برای نویسنده این مطلب osmanhewrami تشکر کننده ها: 4
Akam (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), Ershad (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), nahmadi69 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
osmanhewrami
کاربر سایت
کاربر سایت

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 16 بار
امتياز: 20

پستتوسط Ershad » پنج شنبه بهمن ماه 27, 1390 8:42 pm

توصیه های امام بنّا به جوانان اخوان المسلمین

ای جوانان !

آن خدا را می ستایم که هیچ معبودی راستین جز او نیست و درود و سلام می فرستم بر سرورمان حضرت محمد، امام مصلحان و سرور مجاهدان و بر خاندان و یاران و پیروانش.

ای جوانان !

یک اندیشه هنگامی موفق است که ایمان به آن قوی بوده و در پس آن، اخلاص و حماسه ی بسیار و آمادگی برای فداکاری در راه آن و عمل برای تحقق آن وجود داشته باشد. پس بدانید که امانت بزرگی بر دوش دارید. باید بسیار بیندیشید. بسیار کار کنید و موضعتان را معین کنید.

ای جوانان !

تنها یک اندیشه است که ما را از دنیای پر از شکنجه رهایی می بخشد و انسانیت سرگردان را به راه راست هدایت و ارشاد می کند. ما به این اصل سخت باور داریم و باور استوارمان از کوه ها پایدارتر و از اسرار درون ژرف تر است. بنابراین شایسته است در راه اعلام آن و بشارت و تشویق مردم به آن، جان ها و مال ها و هر چیز گران قدر و ارزنده فدا شود. این اندیشه، همان اسلام حنیف است که کژی و بدی در آن راه ندارد و کسی که از آن پیروی کند، گمراه نمی شود.

ای جوانان !

بنیان کار ما کتاب خدا، سنت رسول خدا و سیره ی سلف صالح امت است. جز خشنودی خداوند، انجام مسئولیت و هدایت بشر در پی هدف دیگری نیستیم. در راه تحقق اندیشه مان، جهاد خواهیم کرد و تا زنده ایم به مبارزه ادامه خواهیم داد. همه ی مردم را به آن فرا خواهیم خواهند و هر چه داریم در راه آن فدا خواهیم کرد. به طوری که یا شرافتمندانه زنده می مانیم؛ و یا شرافتمندانه میمیریم.

ای جوانان !

جماعت اخوان المسلمین خوب می داند که صفات یک جماعت، همان صفات یاران رسول خدا است. آنان پارسایان شب و سواران روز بودند. اخوان نیز می خواهند همچنان باشند؛ و خداوند بهترین یاری دهنده است.

ای جوانان !

آن کس که می پندارد اخوان المسلمین بی جان، تنبل و بی توجه هستند، سخت در اشتباه است. اخوان المسلمین همیشه اعلام کرده اند : مسلمان باید در همه چیز پیشوا و پیشرو باشد. آنان جز در رهبری، عمل، جهاد و پیشگامی در همه ی امور، به چیز دیگری راضی نمی شوند آنان باید در علم، قدرت، سلامتی، مال و در تمام جنبه ها پیشرو باشند. واپس گرایی در هر بخشی به اندیشه ی ما زیان می رساند و مخالف تعلیمات دینی ماست.

ای جوانان !

آن کس که می پندارد اخوان المسلمین به پشتوانه ی گروهی خاص فعالیت می کنند، در اشتباه است. اخوان المسلمین برای رسیدن به هدفِ خود در پرتو رهنمود های پروردگارشان عمل می کنند.  این هدف اسلام و پیروان آن در هر زمان و مکانی است. آنان از آنچه خداوند بدیشان روزی داده، برای خشنودی خداوند انفاق می کنند؛ و به خود می بالند، که تاکنون دست به سوی کسی دراز نکرده اند.

ای جوانان !

بر پایه ی این قواعد استوار و محکم، همگی شما را به این آموزه های ارزشمند فرا می خوانیم. اگر اندیشه ی ما را باور کنید؛ از برنامه های ما پیروی کنید؛ همراه با ما به راه اسلام حنیف بروید؛ از هر اندیشه ای جز آن خود را بپیرایید؛ خود را وقف اعتقاداتتان کنید؛ و در این مورد بکوشید، مسلماً این کار برایتان در دنیا و آخرت بهتر خواهد بود. خداوند اگر بخواهد، به دست شما همان چیزی را تحقق خواهد بخشید که به دست پیشینیان شما در صدر اسلام تحقق بخشیده است. هر کدام از شما در میدان عمل به اسلام، نتیجه ی همت صادق خویش را خواهد یافت؛ و اگر صادق باشد، غرق در نشاط و فعالیت خواهد شد.
اگر خودداری کنید؛ دورویی و پریشانی در پیش گیرید؛ میان گروه ها مردد و سرگردان باشید؛ و به روش های سست و بی بنیاد روی آورید، مطمئن باشید که سپاهیان خدا بدون اهمیت دادن به کم بودن یا زیاد بودن، راه خویش را ادامه خواهند داد : ( وَ مَا النَّصرُ إلَّا مِن عِندِاللهِ العزیزِ الحکیمِ )
شیوه نی من شیوه نی ئینسانیه     بانگی ئازادی و گڕوی یه کسانیه

برای نویسنده این مطلب Ershad تشکر کننده ها:
Akam (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
Ershad
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه مهر ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 35 بار
تشکر شده: 61 بار
امتياز: 0

پستتوسط saye » جمعه بهمن ماه 28, 1390 9:26 pm

سلام
کا متین عزیز امیدوارم این پست، تبلیغی برای اخوان نباشه(که شد) چون قرار سایت بر این نیست.

از نظر کاک عثمان لذت می برم. واقعا زده وسط خال.

برام جالبه که کاک ارشاد چنان تعریفی از(نقد پذیری) جماعت! کردند که انگار داره راجع به صحابه کرام مینویسه.

کا ارشاد عزیز همه ش م اینجوری نیس!

و...  اینکه این یه نوع نقد کردنه نه چیز دیگه.
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...

برای نویسنده این مطلب saye تشکر کننده ها:
Ershad (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط Mmm » جمعه بهمن ماه 28, 1390 11:49 pm

کاک راشد جان، باور کنید من هیچکاره ام!!!!!! 8O

بنده قبلا هم عرض کردم، من نه از اعضای اخوان هستم و نه مسئولِ اندیشه ها و خطِ مشی آنان!!

من فقط این مقاله را در یکی از سایتهای اهل سنت(www.islahweb.org) دیدم و چون صفاتِ پسندیده ای در آنها درج شده بود و هر مسلمانی می بایست این خصوصیات را داشته باشد، تصمیم گرفتم این مطلب را درج نمایم!

در ضمن اخوان که جماعتِ برگزیده ی خداوند بر روی زمین نیست.
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط iman » يکشنبه بهمن ماه 30, 1390 1:58 pm

سلام بر همگی!
متین خودت میدونی که آفرین گفتنم یعنی چه، خوب توجه کن به نگارشم،
جناب فرهاد 90 متن شما رو خوندم، یادمه دفه پیش هم تو یکی از پستهای متین نظر داده بودی، طنز نامه هات واقعا جالب هستن.
کاک ارشاد و کاک امانج منصفانه بنگرید، هدف فرهاد تخریب نیست، فقط نقدی هست در قالب طنز، که واقعا اکثرا هم به جا میباشد، در تاریخ ادبیات این نوع طنزنامه ها فراوانند، خدای نکرده هدفم جانبداری از فرهاد یا طعنه به جماعت نیست،
الحمدالله جماعت برای عموم مردم شناخته شده است، ولی در بین جوانان اخوان هستند کسانی که بدون اگاهی از مسائل ،راجب ان اظهار نظرهای عالمانه مینمایند!!! هستند کسانی که بدون آگاهی در مورد  دموکراسی، پلورالسم، هرمونتیک، .... درصددا حتما حتما این نوع تفکرات را لباس اسلامی پوشانند و به مردم عرضه کنن تا غرب ما را عقب مانده نداند.
این مطالب را هم متین و کاک  عثمان فرمودنند چرا از انها ناراحت نشدین؟
نماد کاربر
iman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مرداد ماه 23, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 4 بار
تشکر شده: 83 بار
امتياز: 1000

پستتوسط Mmm » يکشنبه بهمن ماه 30, 1390 2:06 pm

هه ی هه ی هه ی!! ایمان تو دیگه چرا خودت رو نخود این آش میکنی؟؟ بابا بیخیال، آتیش داشت خاموش میشد، چرا میخوای دوباره روشنش کنی؟!
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط iman » يکشنبه بهمن ماه 30, 1390 2:36 pm

سلام
معذرت متین جان نمیدونستم بحث در مورد جوانان جماعت آتیش بازی هستش که آش { خوراک این و آن } رو تامیین میکنه!!!
نماد کاربر
iman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مرداد ماه 23, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 4 بار
تشکر شده: 83 بار
امتياز: 1000

اخلاص...!!!

پستتوسط khawan » يکشنبه بهمن ماه 30, 1390 4:54 pm

سلام
اعوذ بالله من الشیطان الرجیم
  بسم الله الرحمن الرحیم
**قال فبعز تک لاغو ینهم الاجمعین**الا عبادک منهم المخلصین**( آیات 82و83 سوره ص )
صدق الله العظیم
khawan
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه آذر ماه 5, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 149 بار
تشکر شده: 158 بار

پستتوسط Ershad » يکشنبه بهمن ماه 30, 1390 7:01 pm

با اجازه شیخ عثمان، می خواهم مطلبی بر نوشته اش ضمیمه کنم. با ذکر این نکته که این گفتار برای همه قابل تعمیم نیست و عموماً متوجه فرد خاصی

هم نبوده و بدان معنا هم نیست که خودم از آنها بری هستم :

جوانان اخوانی جوانانی هستند که نمی خواهند مردم بدانند اخوانی هستند تا مبادا در معرض نقد و چالش قرار گیرند و یا مسؤلیتهای اخلاقی و

اجتماعیشان بیشتر شود. و نمی خواهند حاکمیت بداند اخوانی هستند تا مبادا خطری آنان را تهدید کند و یا موقعیتی را از دست دهند.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که نمی دانند امیر جماعتشان فرموده است " هرچیزی محصول تفکر انسان باشد از نقص و نقد بری نیست و جماعت ما

هم از این قاعده مستثنی نیست" .

جوانان اخوانی جوانانی هستند که به برنامه و منهج خود افتخار نمی کنند و نمی دانند که دیگران به برنامه و منهج خود افتخار می کنند.

جوانان اخوانی نمی دانند که اگر جماعت آنها صحابه کرام نیست، اما ادامه دهنده ی راه، پیرو صفات و محبّ صحابه کرام است.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که اخوانی بودن خود را در لفافه می پیچند و اصولاً از به کار بردن لفظ اخوان، گروه و یا جماعت هراس دارند.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که می گویند چون جماعت ما 30 درصد از هزینه ی فلان برنامه را متقبل شده است، پس باید 30 درصد از برنامه های

جماعت ما اجرا شود. آنان نمی دانند هستند افرادی که بخش اعظم سرمایه ی خود را در اختیار جماعتش قرار داده و گفته که هیچگاه به من نگویید در چه

راهی آن را صرف کرده اید.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که خیلی با جوانان اخوانی جاهای دیگر فرق دارند.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که نمی دانند جماعتشان به هیچ گروه و جماعتی بی احترامی و یا توهین نکرده است.

جوانان اخوانی نمی دانند در عین حالی که می توان نقد کرد می توان در صحنه هم بود و کار کرد.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که هنوز هیچ خطری آنان را تهدید نکرده و نمی دانند آسمان شهر همیشه آفتابی نیست.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که با مطالعه ی چهار کتاب فقهی مغرور شده و بعضاً پس از خواندن نمازهای سنتش در مقام تخریب و غیبت مربی سابق

خود برمی آید.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعتشان با قیام الیل پیرانی ها و یعقوبی ها و اربابی ها و ویسی ها سرپا مانده است نه با حمایت و ایثار و وفاداری آنها.

جوانان اخوانی نمی دانند که وقتی عبدالرحمن یعقوبی بنا بر تکلیف برای تأسیس نشر احسان و تقویت بنیان جماعتش به تهران رفت تنها بود، جایی را

نداشت و حتی نمی دانست باید کجا و چگونه منزلی برای خود و نشر احسانش اجاره کند.

جوانان اخوانی نمی دانند که صلاح الدین محمد بهاء الدین 19 سال سن داشت که امیر جماعتش شد.

جوانان اخوانی نمی دانند که هر روز در فلسطین چندین جوان اخوانی شهید می شوند و آنها ککشان هم نمی گزد.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعتشان به نام اخوان و برای اسلام کار می کند.

جوانان اخوانی نمی دانند که کالای آنها کالای مرغوبی است و نباید از عرضه ی آن شرم کنند.

جوانان اخوانی نمی دانند که به نقل از خبرگزاری های رسمی اروپا، جماعت اخوان المسلمین بزرگترین سازمان غیر دولتی دنیاست.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعت اخوان المسلمین در کشور مصر 5 میلیون نفر عضو و 15 میلیون نفر هوادار دارد.

جوانان اخوانی نمی دانند که مرشد عام اخوان 26 سال در زندان بوده است.

جوانان اخوانی نمی دانند که اعضای مکتب ارشاد اخوان، کمتر از 14 سال زندان را در کارنامه خود ندارند.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعتشان در 160 شهر ایران فعالیت منظم دارد.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعتشان 220 دارالقرآن را در کشور تأسیس کرده و مدیریت می کند.

جوانان اخوانی نمی دانند که جماعتشان عضو هیئت مؤسس NGO های جهان اسلام و هیئت امنای اتحادیه ی جهانی علمای مسلمین است.

جوانان اخوانی نمی دانند که غیرمسلمانان به صورت تنظیمی، گروهی و کاملاً سازمان یافته کار می کنند و به مسلمانان توصیه می کنند که آنها به صورت

جمعی، گروهی و منظم کار نکنند تا مبادا وحدتشان از هم بپاشد !

جوانان اخوانی جوانانی هستند که نمی دانند اگر به برخی از احزاب لائک و ناسیونالیسم افراطی مجال داده شود تمام مساجدشان را به آتش می کشند.

جوانان اخوانی جوانانی هستند که نمی دانند راهی که در پیش گرفته اند رفتنی است نه گفتنی ...
شیوه نی من شیوه نی ئینسانیه     بانگی ئازادی و گڕوی یه کسانیه

برای نویسنده این مطلب Ershad تشکر کننده ها: 4
Naser (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), komakal (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
Ershad
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه مهر ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 35 بار
تشکر شده: 61 بار

پستتوسط saye » دوشنبه اسفند ماه 1, 1390 7:20 pm

سلام.

تشکر میکنم از این جوان اخوانی که چیزای زیاد و خوبی میدونه...

جای تقدیر داشت...

برای نویسنده این مطلب saye تشکر کننده ها:

نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط saye » دوشنبه اسفند ماه 1, 1390 7:34 pm

راستی تو این پست یه چیزی برام روشن شد که  _البته بنظر من_ جای تاسف داره.

اونم اینه که ظاهرا غالب طیف حاضر در سایت وبلکه بیشتر از غالب، همه ی اعضا دارای یه فکر واحد هستن و مثل هم فکر میکنن.

امیدوارم این نوع فعالیت کردن جزء خصلت های جوونای اخوانی نباشه(که البته بنظر میرسه هست).

واقعا که خلاء فعالیت تفکرات دیگه، تو سایت و تو باقی فعالیتامون-شون- احساس میشه.  وبسیارم خطرناکه.
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط Mmm » دوشنبه اسفند ماه 1, 1390 10:58 pm

الان کاک راشد اینجا کی حرفی زده عزیز دل برادر؟؟
هرکس میتونه بیاد بحث کنه، الان کاک فرهاد اومده نظرش رو داده، از دیدگاه کاک ارشاد این شیوه ی ایشون منصفانه نبوده، به همین خاطر جوابش رو داده، بعد ایمان اومده از کاک ارشاد ایراد گرفته و گفته اون شیوه مشکلی نداره!!

همون اندازه که یکی حق داره حرف بزنه اون یکی هم میتونه حرف بزنه!!

دیگه فکر نمیکنم ماجرا اونجوری باشه که شما میگید!!!
8)
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط komakal » دوشنبه فروردين ماه 21, 1391 9:39 am

اینها اخلاق اسلامی است نه فقط اخوانی
اگه اخوانی جداست:این یه بحث دیگس

برای نویسنده این مطلب komakal تشکر کننده ها:

نماد کاربر
komakal
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: سه شنبه آذر ماه 29, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 25 بار

پستتوسط Mmm » دوشنبه فروردين ماه 21, 1391 12:21 pm

komakal نوشته است:اینها اخلاق اسلامی است نه فقط اخوانی
اگه اخوانی جداست:این یه بحث دیگس

اتفاقا إخوانیها خودشون رو نه تنها از اسلام جدا نمی دونن بلکه عینِ اسلام میدونن!! مثلا سید قطب که یکی از ایدئولوکهای جماعت إخوان المسلمینه، در موردِ راه و روش اخوان میگه:

«جنبش و راه اخوان المسلمین، جنبش و راهِ روشن و آشکاریست که هیچگونه پیچ و خم و ابهامی در آن نیست، ولی با این حال در خارج از محیط اخوان المسلمین و در میان کسانیکه با تشکیلاتِ ما ارتباط ندارند، کمتر کسی است که حقیقت راهِ ما را آنطور که هست، درک کند.
راهِ اخوان، همان راهِ اسلام است... راهِ پی ریزی جامعه بر اصول و پایه های اسلامی است.
حقیقت و انصاف ایجاب میکند که بگویم: راه و نهضتِ اخوان المسلمین، راه و نهضت ِخالی از تعصبِ نا آگاهانه بوده و آنهاییکه بر ضدِ آن توطئه می چینند، خود مردمی متعصب یا مغرض بوده و یا نادانانی هستند که خودشان هم نمی دانند که چه می گویند و چه می خواهند....!!»

(منبع: کتاب: ما چه می گوییم / تألیف: سید قطب / ترجمه: سید هادی خسروشاهی / چاپ پانزدهم، انتشاراتِ رسالت / شماره ی ثبت: 86-48.6.2)

8)

نماد کاربر
Mmm

قبليبعدي

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان