.

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط Naser » سه شنبه بهمن ماه 25, 1390 7:32 pm

سلام

دوست عزیز، کاک اسامه!

راستش نظر من یا شما شرط نیست! (که نظر خدا و پیامبر شرطه)
نظر خداوند و پیامبر و صحابه و علماء تا به امروز برگزار نکردن اینچنین مراسمهایی است. و این یک اعجاز و یک علم مافوق بشری نیست که چرا چنین مراسمهایی (با یک اسم خاص: مولودی) برگزار نشه. بلکه کاملا منطقیه.

یکی دیگه از مشکلات هم نصب همین پلاکاردهایی ست که تحسین شما رو بر انگیخته، ولی این خودش یک آفت ه.
قبلا هم در بالا عرض شد که نشان دادن محبت رسول با جشن و مراسم و ... اولا: درست نیست. ثانیا: عوامانه س.

مثلا بهترین پلاکاردها و بنرها رو هم بزنیم، چه معنیی داره؟ که چی بشه؟! می خواهیم محبتمان را به کی ثابت کنیم؟ خدا یا خلقش؟!
محبت یک امر درونی ست.

مراسمات مولودی هم کرخت و مخصوصا بی تأثیر شده. مثل یک جشن تکراری.
اما اگر در روزی غیر از روز ولادت پیامبر، و یا حتی غیر از ماه مولود، یک همایش، یک گردهمایی برگزار بشه، درباره ی رفتار و سلوک پیامبر، چقدر میتونه تأثیر گذارتر باشه..

جشن تولد هم نه ریشه در دین مان دارد و نه در فرهنگمان.....

نماد کاربر
Naser
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 24, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 40 بار
تشکر شده: 125 بار
امتياز: 20

پستتوسط Noha » چهارشنبه بهمن ماه 26, 1390 9:35 pm

هوالمستعان

سلام الله علیکم

بنا بر در خواستتون؛

مطلبی دیگر به زبان عربی از سایت خود شیخ قرضاوی

الاحتفال بمولد النبي والمناسبات الإسلامية

دکتر یوسف قرضاوی القرضاوي

السؤال:

ما حكم الاحتفال بذكرى مولد النبي الأكرم صلى الله عليه وسلم وغيره من المناسبات الإسلامية مثل مقدم العام الهجري وذكرى الإسراء والمعراج؟

الإجابة:

بسم الله، والحمد لله، والصلاة والسلام على رسول الله، وبعد ...

هناك من المسلمين من يعتبرون أي احتفاء أو أي اهتمام أو أي حديث بالذكريات الإسلامية، أو بالهجرة النبوية، أو بالإسراء والمعراج،

أو بمولد الرسول صلى الله عليه وسلم، أو بغزوة بدر الكبرى، أو بفتح مكة، أو بأي حدث من أحداث سيرة محمد صلى الله عليه وسلم،

أو أي حديث عن هذه الموضوعات يعتبرونه بدعة في الدين، وكل بدعة ضلالة وكل ضلالة في النار، وهذا ليس بصحيح على إطلاقه،

إنما الذي ننكره في هذه الأشياء الاحتفالات التي تخالطها المنكرات، وتخالطها مخالفات شرعية وأشياء ما أنزل الله بها من سلطان،

كما يحدث في بعض البلاد في المولد النبوي وفي الموالد التي يقيمونها للأولياء والصالحين، ولكن إذا انتهزنا هذه الفرصة للتذكير

بسيرة رسول الله صلى الله عليه وسلم، وبشخصية هذا النبي العظيم، وبرسالته العامة الخالدة التي جعلها الله رحمة للعالمين،

فأي بدعة في هذا وأية ضلالة ؟!

إننا حينما نتحدث عن هذه الأحداث نذكر الناس بنعمة عظيمة، والتذكير بالنعم مشروع ومحمود ومطلوب، والله تعالى أمرنا بذلك في كتابه

(يا أيها الذين آمنوا اذكروا نعمة الله عليكم إذ جاءتكم جنود فأرسلنا عليهم ريحاً وجنوداً لم تروها وكان الله بما تعملون بصيرًا،

إذ جاءوكم من فوقكم ومن أسفل منكم وإذ زاغت الأبصار وبلغت القلوب الحناجر وتظنون بالله الظنونا)،

يذكر بغزوة الخندق أو غزوة الأحزاب حينما غزت قريش وغطفان وأحابيشهما النبي عليه الصلاة والسلام

والمسلمين في عقر دارهم، وأحاطوا بالمدينة إحاطة السوار بالمعصم، وأرادوا إبادة خضراء المسلمين واستئصال شأفتهم،

وأنقذهم الله من هذه الورطة، وأرسل عليهم ريحاً وجنوداً لم يرها الناس من الملائكة ، يذكرهم الله بهذا، اذكروا لا تنسوا هذه الأشياء،

معناها أنه يجب علينا أن نذكر هذه النعم ولا ننساها، وفي آية أخرى

(يا أيها الذين آمنوا اذكروا نعمة الله عليكم إذ هم قوم أن يبسطوا إليكم أيديهم فكف أيدهم عنكم واتقوا الله وعلى الله فليتوكل المؤمنون)

يذكرهم بما كان يهود بني قينقاع قد عزموا عليه أن يغتالوا رسول الله صلى الله عليه وسلم ومكروا مكرهم وكادوا كيدهم وكان مكر الله أقوى

منهم وأسرع،

(ويمكرون ويمكر الله والله خير الماكرين).

ذكر النعمة مطلوب إذن، نتذكر نعم الله في هذا، ونذكر المسلمين بهذه الأحداث وما فيها من عبر وما يستخلص منها من دروس، أيعاب هذا ؟

! أيكون هذا بدعة وضلالة؟!

والله أعلم

رستگار باشید

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها: 3
Akam (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط Mmm » چهارشنبه بهمن ماه 26, 1390 11:49 pm

این مسئله یک بحث علمی، اجتهادی و اختلافی است، و همانطور که علمای بزرگی در جبهه‌ی موافق قرار دارند، علمای بزرگی هم در جبهه‌ی مخالف قرار دارند.
علمای مخالف برپایی این جشنها را مطلقاً نادرست و بدعت می‌دانند، و علمای موافق بطور مشروط آن را جایز می‌شمارند، و از دیدِ علمای موافق اگر آن شروط رعایت نشود پس قطعا برگزاری آن مراسم حرام است.

امام قرضاوی یک مجتهدند و طبقِ حدیثِ رسول اکرم(ص) در صورتِ صحیح یا خطا بودنِ اجتهادهای یک مجتهد، مادامی که بر مبنای هوا و هوس نباشد، گناهی دامنِ او را آلوده نخواهد کرد. وحتی از ثواب نیز بهره مند میشود.
اما قضیه برای یک مقلد متفاوت است. وظیفه ی مقلد شنیدنِ آراء علماء و گزنیش بهترین و قویترین آنهاست.

این موضعی را که دکتر در فتوایشان دارند، قبلا نیز شنیده بودم! اما قبولش برای من مشکل است و رأی ابن تیمیه و شیخ أبو بکر جابر الجزائری را ترجیح میدهم!!

امام ابن تیمیه میفرماید: بزرگداشت تولد پیامبر صلى الله علیه وسلم وعید گرفتن آن، ممکن است بعضی از مردم آنرا انجام دهند، وبخاطر حسن نیت واحترام پیامبر در آن اجر بزرگی باشد، ولی برای بعضی از مردم چیزهایی نیکوست، که برای مؤمن درستکار، ناشایست است.

شیخ أبو بکر جابر الجزائری در کتاب "الإنصاف فیما قیل فی المولد من الغلو والإجحاف" می‌گوید: "کل ما لم یکن على عهد رسول الله صلى الله علیه وسلم وأصحابه دیناً، لم یکن لمن بعدهم دیناً. والمولد فی عرف الناس الیوم لم یکن موجودا على عهد الرسول وأصحابه ولا على عهد أهل القرون المفضلة وإلى مطلع القرن السابع قرن الفتن والمحن ، فکیف یکون إذا دینا ؟ وإنما هو بدعة وضلالة". یعنی هر چه در زمان رسول خدا و یارانش دین نبوده است، برای کسانی که بعد از آنها هم هستند، نمی‌تواند دین باشد، وجشن مولود که امروزه در نزد مردم رسم شده است در زمان رسول الله صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ وصحابه ومردمان سده های برتر وتا آغاز قرن هفتم که قرن فتنه ها ومحنتها بوده، وجود نداشته است، پس چگونه می‌تواند این امر دین باشد، پس (مولود) بدعت و گمراهی است.

شکی نیست که جشن میلاد پیامبر(ص) در زمان رسول الله(ص) و صحابه و تابعین وجود نداشته است، از متون تاریخی چنین بر می‌آید که چنین جشنهایی نخستین بار در زمان حکومت فاطمیان در مصر رواج پیدا کرد. امام مقریزی رحمه الله در کتاب "الخطط" ( ج1/ ص 490وما بعد) به جشنهایی اشاره کرده است که خلفای فاطمی در مصر آنرا برگزار می‌کردند، و در این زمینه به جشنهایی همچون جشن میلاد پیامبر -صلی الله علیه وسلم- جشن میلاد علی بن أبی طالب رضی الله عنه، جشن میلاد حسن و حسین رضی الله عنهما، جشن میلاد فاطمة زهراء رضی الله عنها، جشن میلاد خلیفه‌ی وقت اشاره کرده است.
مسیحیان روز میلاد مسیح را جشن میگرفتند، پس فاطمیان نیز به تقلید از آنان روز میلاد رسول(ص) را جشن گرفتند. و ما نیز به تقلیدِ فاطمیان و مسیحیان این جشن را برای رسول(ص) میگیریم.
آیا شما در احادیث و روایاتِ تاریخی نشنیده اید که پیامبر بارها و بارها به مخالفتِ با مشرکین در رسمها ومناسکها وصیت کرده اند؟؟
چرا ما باید از همان مناسکی که آنان بنیان کرده اند تقلید کنیم؟؟ اگر بهانه مان محبت پیامبر است، خب پیامبر میفرماید: خالفوا المشرکین!
چرا ما فکر میکنیم بدعت باید شاخ و گوش داشته باشد؟؟ چرا فکر میکنیم  نامشروع بودنِ بدعتها زمانیست که منکرات در آنها مطرح شود؟؟
مگر پیامبر برای ما معما طرح کرده اند که کلام ایشان را اینگونه پیچ و خم میکنیم؟؟ مگر پیامبر مسابقه ی کشف الاسرار در شریعت برای مسلمانان برگزار کرده اند که این همه تفسیر و تأویل از احادیثِ مبارکشان میکنیم؟؟ مگر نه اینکه خداوند به پیامبر می فرماید طوری با مردم حرف بزن که عقل آنها قادر به درکِ سخنانت باشد.
شیخ محمد قطب یکی از آن متفکرانیست که معتقد است هرکس باید خود ماموستای خود باشد و در امور انتخابِ راه خود تحقیق کنید.
دیگر نمیدانم چه بگویم....

به هرحال، شایسته است که دو طرف با کمال سعه ی صدر همدیگر را تحمل کنیم. اگر در یک مجلس یا یک سایت در موردِ موضوعی اختلافی همچون همین موضوع به گفتگو پرداختیم، سعی کنیم کلاممان را در صافی ادب و انصاف عبور دهیم! 8)
نماد کاربر
Mmm

پستتوسط abdolmahdi » پنج شنبه بهمن ماه 27, 1390 10:05 am

با سلام و تحيت خدمت همه دوستان مخصوصا جناب كاك متين كه بالاخره يك شوري به مقاله هاي نوشته شده دادند و با بيان مطلب نسبتاً مفيد و مورد ابتلاء اعضاء را به نوشتن وادار نمودند.
البته اين كه گفتم مطلب نسبتا مفيد منظورم تاييد كامل حرفهايتان نيست به چند دليل:
كسانيكه مجالس جشن برقرار مي كنند قائل نيستند برقراري مولودي بطور خاص جزء دين است بلكه با ابراز محبت به اولياي خدا خود را به محبت خدا نزديك مي كنند ويكي از راههاي ابراز محبت شكي نيست كه برقراري مولودي است . چطور شما براي اينكه محبت خود را به همسر و فرزندت نشان دهي روز تولدش را تكريم مي كني حالا كه نوبت به اشرف مخلوقات شد بدعت و حرام شد؟
معناي بدعت و سنت را چه مي دانيد؟ آيا هرچه در زمان پيامبراكرم صلي الله عليه وآله انجام نشده نمي توان انجام داد؟
بله اگر كسي مولودي گرفتن را بطور خاص جزء دين بداند حرام است ولي اين منافات ندارد از باب تعظيم شعائر الهي و تقويت حب الهي كه در محبت رسولخدا و اهلبيتش قرار دارد اين مجالس را ترويج و تبليغ كنيم ويقينا با استناد به اولين روايت كتاب صحيح بخاري كه : انما الاعمال بالنيات . اين امر ثواب دارد و مورد رضاي اوست اگرچه به دلايلي كه برخي را از مقاله دكتر قرضاوي نقل فرمودند در زمان خود آنحضرت موقعيت برگزاري اين چنين جشنهايي نبوده است.
«ومن يعظم شعائرالله فانها من تقوي القلوب»
نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 130

قبلي

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟