فعالیت عملی: با هم کتاب بخوانیم *( کتاب دوم: الگوی هدایت از دکتر صلابی )*

در این بخش مطالب متفرقه در زمینه فرهنگی و اجتماعی قرار داده می شود

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

فعالیت عملی: با هم کتاب بخوانیم *( کتاب دوم: الگوی هدایت از دکتر صلابی )*

پستتوسط RafterW » جمعه فروردين ماه 3, 1391 3:53 am

سلام
با توجه به نقدهایی که همگی داریم و در حال تلاش برای رهایی از سکون هستیم این پست را ارائه کردم:

احتمالا این احساس کمبود اطلاعات و تلف شدن وقت بیش از حد در دنیای مجازی و آخر سر دست تقریبا خالی برگشتن از دنیای اینترنت برای شما هم پیش آمده باشد...
ما خیلی در دنیای مجازی سیر می کنیم و احساس میکنم در حال وارد آوردن لطمه به خود هستیم

یک پیشنهاد عملی برای رهایی از این وضعیت دارم:
با چند نفر از کاربران کتابی را پس از مشورت انتخاب میکنیم و قرار میگذاریم که در مدت مشخصی مثلا یک ماه این کتاب را در چند قسمت بخوانیم و در طول مدت مطالعه درباره ی کتاب هم با هم به صورت جزیی بحث میکنیم همین با هم بودن انگیزه ی بسیار قوی ای برای تداوم خواهد شد انشاا...  و بعد از آن کتاب بعدی را شروع می کنیم و به همین ترتیب...

فایده های این کار :

1-بعد از یک سال حداقل میدانیم که این مقدار مطالعه کرده ایم و عمرمان در سایت به هدر نرفته است.

2-کار جمعی با توجه به تاکیدی که بر آن شده است از بسیاری لحاظ بر کار فردی مزیت دارد و همین با هم بودن به نتیجه گیری و استقامت منجر می شود.

3-با این کار فرهنگ سازی می کنیم

و......دلایلی که نیاز به توضیح بیشتر نمی بینم و احساس میکنم خیر بودن کار واضح است

پس فقط  بسم الله الرحمن الرحیم را بگویید و اگر نکته ای میدانید که لازم است دیگران هم بدانند بفرمایید

واقعا منتظر حضور همگی هستیم

آخرين ويرايش توسط RafterW on چهارشنبه خرداد ماه 2, 1391 12:32 am, ويرايش شده در 3.

برای نویسنده این مطلب RafterW تشکر کننده ها: 4
asra (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), هدیه (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
RafterW
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: جمعه آذر ماه 3, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 40 بار
تشکر شده: 120 بار
امتياز: 0

پستتوسط asra » جمعه فروردين ماه 4, 1391 1:14 pm

سلام
پیشنهاد جالبی بود
البته اگر بحث و تبادل نظرات به صورت جلسات حضوری باشه و منی که به شخصه هم علاقمند به خواندن کتاب وهم واقعا علاقمند به کار گروهی هستم نمیتونم حضور داشته باشم !
البته برای تهیه کتاب مشکلی نیست ولی بحث رو در سایت داشته باشیم یا اینکه در زمانهای تعطیلی مثل تابستان این امر صورت بگیره بهتره
ممنون
عارفان علم عاشق می شوند* بهترين مردم معلم می شوند* عشق با دانش متمم می شود*  هر که عاشق شد معلم می شود*

برای نویسنده این مطلب asra تشکر کننده ها:
RafterW (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
asra
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 1, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 319 بار
تشکر شده: 191 بار
امتياز: 30

پستتوسط RafterW » جمعه فروردين ماه 4, 1391 7:09 pm

سلام دوباره فقط یک نکته:
کاربر اسرا قرار نیست جلسه ای حضوری در کار باشه که کاربرها دور هم جمع شوند و به کاری بپردازند بلکه مثلا تعیین می کنیم این ماه کتاب مثلا سیره ی پیامبر(ص) از فلان نویسنده را می خواهیم در یک حرکت موازی و جداگانه به صورت فردی بخوانیم و باید بعد از دو هفته مثلا هر کس به صفحه ی 100 رسیده باشد و برای اینکه انگیزه ی مطالعه تجدید شود کاربرها به صورت مختصر از بعضی قسمت های کتاب مباحثی خیلی کوتاه را یادآوری میکند که هر کس بیشتر تشویق شود

مطمئنا اینکه جلسه ای حضوری برگذار شود هم وقت گیر است هم به صرفه نیست

پس به صورت فردی و موازی ولی با هم شروع و با هم تمام میکنیم.
نماد کاربر
RafterW
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط abdulrahman » جمعه فروردين ماه 4, 1391 7:52 pm

با سلام و خسته نباشید

من که با این کار موافقم پس من رو به عنوان نفر دوم ثبت کنید با تشکر

منتظر بقیه هم هستیم
مژده ده بندگانی را که سخنان مختلف را می شنوند و از بهترین آنان پیروی می کنند.
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط saye » جمعه فروردين ماه 4, 1391 7:55 pm

سلام

فکر میکنم اینجوری خیلی کاربردی نیست. (البته با پوزش)

جمع آوردن دوستان با علاقه های گوناکون برای مطالعه ی یک کتاب کمی شخت می نماید.

شاید موضوعی بحث کردن(انتخاب یک آیه، حدیث، جمله، نظریه، مقطع تاریخی، شخصیت و یا... و صحبت در این زمینه)  کمی سهل تر باشد که البته هنوز آنرا هم زیاد کاربردی نمیدانم.

ما هنوز توی فعالیتای دیگه ی سایت که وعده داده بودیم (و کاربرا به علاقه ی همیشه در حال تغییر خود عمل میکردن) موندیم و به کندی پیش میریم چه برسه به اینکه کسی رو (با اعلام آمادگی قبلی خودش) ملزم به خوندن فلان موضوع بکنیم. از دلایل عدم تحقق وعده هامون تو مباحث سلسله ای هم همین احساس نیاز های متفاوت میتونه باشه...
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط basireh » جمعه فروردين ماه 4, 1391 8:32 pm

سلام
با تشکر
منم تا حدودی با نظر saye موافقم
چون موضوعات متفاوتن در زمینه های دینی ،علمی ،اجتماعی و ...
که علایق افراد هم متفاوته اگرم بخوایم از موضوعات دینی شروع کنیم بازم مسایل زیادی مطرح میشن و نیاز افراد یکسان نیست
اما اگرم این کار رو شروع کردین منم تا جایی که مقدور باشه برام ،مشارکت می کنم
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی
نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط RafterW » جمعه فروردين ماه 4, 1391 8:46 pm

سلام خدمت سایه ی پابرجا

از اینکه میبینم حس مسئولیت پذیری (از هر نوعش) دارید واقعا خوشحالم

اگر در بحث نقدهای سایت نظرات من را خوانده باشید آنجا هم گفتم که سایت از فعالیت هماهنگ و منسجم و پایدار کمی دور است و همچنین از قران و سیره هم فاصله دارد و این پیشنهاد را برای بیرون رفتن از وضعیت تئوری گون و ناپیوسته ارائه کردم....
اگر بحث حجاب را هم به یاد داشته باشید خوب جلو رفتیم اما مثل اینکه ما کاربرها به دلایلی که احساس میکنم یکی از آنها تمام شدن اطلاعاتمان بود از ادامه باز ماندیم و ضعف مطالعاتی احساس میشد.

در بالا هم اشاره کردم که زمینه ی مطالعه ی ما روی یک ضرورت دینی خواهد بود نه روی موضوعاتی که کاربران در آن مشترک نیستند چون اگر دقت فرمایید وجه اشتراک کاربران را در دین حس خواهید کرد به همین دلیل است که بر این فعالیت تاکید دارم برای مثال موضوعی مثل عقیده در بین کاربران چیزی نیست که بخواهند در باره ی آن مطالعه ی کافی نداشته باشند اما شاید به تنهایی انگیزه کمتر است و بنا به تاکید و مبارکی ای که در فعالیت جمعی است بهتر است با هم بر روی یک کتاب تمرکز کنیم.
ضمنا کسی رو هم ملزم به مطالعه نمی کنیم بلکه با مشورت همه ی کسانی که اعلام آمادگی میکنند و کسانی که تجربه دارند یک کتاب با ارزش انتخاب میکنیم و با ان کار نه تنها اجبار حس نمیشود بلکه تشویق و حس تحریک شخصی در هر کسی پیش می آید و احتمالا افراد بیشتری هم جذب مطالعه میشوند.

راستی یک سوال؟این فعالیت هایی که قول داده بودید چه ها بوده است ؟(البته صرفا جهت اطلاع خودم ...ببخشید)

برای نویسنده این مطلب RafterW تشکر کننده ها:
basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
RafterW
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط SharakamPawa » جمعه فروردين ماه 4, 1391 9:20 pm

ایده ی جالب و خوبیه؛ البته با این شرط که کاک RafterW ، در صورت تصویب و عملی شدن این فعالیت مدیریت کار را بر عهده بگیرید.

کاک saye و داد basireh با فرض اینکه موضوعی انتخاب شود که مورد پسند اکثر کاربران باشد به ایده کاک RafterW نگاه کنید، با نظر داد asra هم موافقم که این فعالیت در تابستان بازدهی بهتر، شرکت فعالتر و اکثریت کاربران را در پی خواهد داشت.

اما می توانیم هم اکنون این فعالیت را به صورت آزمایشی شروع نموده و تا تابستان ادامه دهیم . تا آن زمان اگر مفید واقع شد با نیروی بیشتر و قوی تری آن را ادامه خواهیم داد و ... .

عملی شدن این فعالیت فوایدی را هم بدنبال دارد. نکات بیان شده توسط کاک RafterW بعلاوه ی :

با اینکار می توانیم قدرت نوشتن، اظهار نظر، خلاصه نویسی و نحوه انقاد خود را تقویت نماییم و شرکت فعال و تعاملی در مباحث مجازی را به مثابه یک کلاس دانشجویی تجربه نماییم.

برای افرادی که در مطالعه کتب دینی از خود تنبلی نشان می دهند (مانند خودم) اجباری باشد برای شروع جدی و منظم مطالعه.

افرادی که مطالعه بیشتر (در زمینه های مطرح شده برای مطالعه) داشته باشند می توانند در خلال مباحث علم خود را در اختیار دیگر کاربران قرار دهند که هم خود زکات علمشان را داده باشند و هم دیگر کاربران نکات جدیدی را از آنها آموخته باشند.

برای افرادی هم که در مطالعه عمومی شرکت نمی کنند مفید خواهد بود. آن ها می توانند با مطالعه نظرات خلاصه وار کاربران از 100 صفحه انتخابی، نکات تاپ و اصلی مطلب را بگیرند.

در کل من با ایده ی مطرح شده موافقم.

برای نویسنده این مطلب SharakamPawa تشکر کننده ها: 2
RafterW (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), asra (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
SharakamPawa
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 8, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 329 بار
تشکر شده: 364 بار
امتياز: 380

پستتوسط هدیه » جمعه فروردين ماه 4, 1391 9:58 pm

سلام
از rafterwممنون به خاطر ایده ی  خوب شون.منم موافقم  مطالعه مون خیلی کم شده ،با این کار حداقل اش اینه بعد از یه مدت میدونیم چکار کردیم.
من با پیشنهادتون موافقم و اعلام آمادگی می کنم.
البته با پیشنهاداتی:
1-منبعی رو که معرفی می کنید برای اکثر افراد قابل دسترسی باشه.
2-برای شروع از کتابهای با حجم کم شروع کنیم.
3-به نظر من باید یک نفر مدیریت و پیگیری این کار رو به دست بگیره که احتمالا پیشنهاد دهنده بهترین گزینه باشند.
4- حتما در پایان کتاب چکیده ای از موضوع یا نظرات جمع آوری بشه که برای بقیه هم قابل استفاده باشه.
با تشکر

برای نویسنده این مطلب هدیه تشکر کننده ها:

نماد کاربر
هدیه
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه فروردين ماه 11, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 31 بار
تشکر شده: 81 بار

پستتوسط mehr » جمعه فروردين ماه 4, 1391 10:32 pm

با سلام و تشکر از همه ی دوستان خصوصا کاربر دلسوز RafterW

اگر بازجویی خطا از صواب

نیابی یکی همنشین چون کتاب

منم با پیشنهادتون موافقم.بنظر این حقیر بهتره کتابی رو یکی از صاحبنظران پیشنهاد بدن,وبقیه موافقتشونو برای مطالعه آن کتاب اعلام نمایند.

سپس زمانی رو برای مطالعه آن کتاب تعیین نمایند و پس از زمان تعیین شده, ابهامات کتاب و یا چکیده های از آن کتاب مورد بحث قرار گیرد.

فکرنکنم لزومی داشته باشه که جلسات حضوری داشته باشیم.چون اغلب کاربران برایشان مقدور نیست .

سایت بهترین مکان برای ارائه ی چنین مباحثی است.و ماندگارتر است و بهتر به نتیجه خواهیم رسید.

"اللهم اخرجنی من الظلمات الوهم و اکرمنی بنور الفهم"

"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط Noha » يکشنبه فروردين ماه 6, 1391 9:46 pm

بسم الله الخبیر

سلام الله بر پیروان کسب دانش

ممنون از پیشنهاد مفیدتان،منم اعلام آمادگی می کنم و پیشنهاد می دم با بخش دینی

هماهنگی هایی انجام بشه تا در راستای اهداف سایت قرار بگیره.

جنة الفردوس مأوایتان

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط sondos » دوشنبه فروردين ماه 7, 1391 12:43 pm

با سلام و تشکر.
خیلی پیشنهاد خوبیه،واقعا در زمینه هایی که ذکر شد به کتاب خواندن احتیاج داریم.بحث و نتیجه گیری در مورد کتابها هم خیلی میتونه مفید باشه.
با  اینکه تابستان وقت بیشتری برای کتاب خواندن داریم موافقم ولی از همین حالا شروع کنیم خیلی بهتره.
به نظر من هم جلسات حضوری لازم نیست اصلا در این صورت دیگه پینوس معنایی نداره.برای هر کتابی یه پست جداگانه گذاشته بشه و بحثهای مربوط به اون کتاب همونجا صورت بگیره.
نماد کاربر
sondos
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه آبان ماه 1, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 543 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 560

پستتوسط maysam_b » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 11:39 am

سلام

ایده ی جالبیه هر چند کمی پیش مخالف بودم و کاک RafterW من رو قانع کردن .

الان از خود ایشون میخوام که هرچه زودتر کتاب رو معرفی کنند چونکه چند روز دیگه بچه ها برمیگردن دانشگاه و مهیا کردن کتاب سخت میشه ..

يادمان باشد كه زنگ تفريح دنيا هميشگي نيست ، زنگ بعد حساب داريم ..!!

برای نویسنده این مطلب maysam_b تشکر کننده ها:
abdulrahman (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
maysam_b
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 10, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 193 بار
تشکر شده: 316 بار
امتياز: 80

پستتوسط khaleghi » پنج شنبه فروردين ماه 9, 1391 12:45 am

سلام بر همگی
از اون عزیزی که دلسوزانه و با بصیرتی که داشتند طرح کتابخوانی رو پیش کشیدند بسیار بسیار ممنونم و از تمامی دوستان عزیزم به سهم خود دعوت به همکاری میکنم
طراح عزیز ، اولین بسم الله را که بگویی بحمدالله بقیه هم بحول الله وقوته ، قیام میفرمایند
وان شاءالله که بتوانیم به لطف این طرح با جرات به کتابخونه مون نگاه کنیم و با سینه ای سپر شده و با افتخار قفسه ی کتابهامون را به مهمونا نشون بدیم و از اینکه بپرسن (اینا رو خوندی؟چندتاش رو؟) نترسیم
این رو هم بدونیم که رحمه للعالمین(صلی الله علیه و آله) وقتی نور رو از تاریکستان غار بیرون آوردبا ندای (اقراء) بود و آن امت قاری رو تربیت کرد که همه مون کم و بیش باهاشون آشنایی داریم و اگر هم که آشنایی نداشته باشیم ان شاءالله در سایه لطف الهی و بر اساس این پیشنهادبجا و قاریانه ، شناختمون افزایش پیدا میکنه و ان شاءالله مایه ی عمل در ما هم میشه و قدمی دیگر و محکمتر برداشته میشه برای بازیابی شکوه و هیبتی که داشتیم و حالا......
داداش فرمودید که اگه آماده اید بگیم "بسم الله الرحمن الرحیم"
من با تمام قوا میگم "بسم الله الرحمن الرحیم"
ان شاءالله که لیاقت راهپیمایی در این طریق رو رب العالمین به ما ارزانی کنه
""""""پینووسی های عزیز بسم الله وRafterW رو از این بیشتر معطل نکنیم""""""
یا ربی
یظن الناس بی خیرا و انی
لشرالخلق ان لم تعف عنی
نماد کاربر
khaleghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 7, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 42 بار
تشکر شده: 197 بار
امتياز: 470

پستتوسط abdulrahman » پنج شنبه فروردين ماه 10, 1391 1:03 pm

سلام
من با اجازه یک نظرسنجی تقریبا جامع از صاحب نظران در این زمینه کردم

با توجه به اینکه عقیده قدم اول و اساسی در کار دین است و اگر عقیده ی درست و بدون خطا در انسان استقرار یابد مراحل بعدی بر روی پی محکمی بنا میشود تقریبا همگی بر لزوم کار در بخش عقیده تاکید کردند.
کتاب های زیادی معرفی شدند من جمله:

1-عقاید اسلامی از سید سابق

2-الله از سعید حوی

3-مبانی وحدت فکری،فقهی و فرهنگی مسلمانان از محمد غزالی

4-عقیده از عبدالرحمن جبنکه المیدانی

5-باور راستین از محمد غزالی

6-عقیده ی اسلامی از حسن البنا

7-شگفتی های آفرینش در جهان و بدن انسان از دکتر نابلسی

8-اسماءالله از رزگار مرادی

9-ایمان در پرتو قرآن از مجید هلالی

و...مواردی دیگری که اگر مایل بودید آنها را هم مطرح میکنم

من برای تهیه ی این لیست از حدود 8 نفر از عالمان و صاحب نظران دینی که در دست رسم بودند کمک گرفتم و تقریبا همگی برای شروع کتاب اول یعنی عقاید اسلامی سید سابق را پیشنهاد دادند.
به نظرم اگر موافق بودید حتی اگر کتاب را هم قبلا خوانده اید دوباره کار کردن بر مبحث عقیده بی منفعت نخواهد بود و همچنین میتوانیم فعلا برای اینکه کار شروع شود معطل نکنیم تا به قول کاک میثم قبل از برگشت دوستان به دانشگاه کتاب را تهیه کنیم.
مژده ده بندگانی را که سخنان مختلف را می شنوند و از بهترین آنان پیروی می کنند.
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

بعدي

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان