مومن بايد مثل مرغ باشد!

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

مومن بايد مثل مرغ باشد!

پستتوسط shaker » سه شنبه فروردين ماه 8, 1391 8:24 pm

مجاهده با نفس باید در مسیر الهی باشد وگرنه مرتاضهای هندی هم این کار را انجام می دهند.
نفس، یک خواهشهای حلال دارد و یک خواهشهای حرام، ولی بخاطر ظلمانی بودن وحیوانی بودن آن، تمام خواهش او دنیوی است که در احادیث داریم
به خواهشهای حلال دنیوی هم رنگ خدایی بدهید و دائم در آنها قصد قربت بگنجانید؛
مثلاً موقعی که می خواهیم غذا بخوریم بگوییم: خدایا غذا می خورم برای اینکه نیرو بگیرم تا خوب عبادت تو و خدمت به خلق تو بکنم ، یا اگر می خواهیم به عيدديدني برويم بگوييم :خدايا تو امر به صله رحم فرمودي واينها را از آن باب قبول كن يا وقتي ميخواهيم بخوابیم بگوییم: خدایا می خوابم برای اینکه برای اطاعت تو خستگی ام برود و كسالتم مرتفع گردد.

مؤمن مثل مرغ ،دائم در حال نوک زدن است
همانطور که مرغ  دانه را ازبين خاك و خاشاك زمین برمی دارد مؤمن هم زرنگ است و دائم در زندگی دنبال توشه و ثواب می گردد.
با خواهشهای نفسانی بايد برای رضای خدا مبارزه کرد وگرنه مرتاضها هم چنین مبارزه ای دارند واثرات آنرا هم می بینند چون روح انسان آنقدر قدرت دارد که می تواند بر تکوینیات و عالم مُلک إحاطه پیدا کند.
در زمان طاغوت یک یهودی اسرائیلی در پشت دوربین قرار می گرفت و می گفت به من خوب نگاه کنید و دقت داشته باشید، دراین هنگام اگر قاشق یا چنگال دست کسی بود کج می شد،ازاین قبیل نمونه ها فراوان است تعجب نکنید .
در حدیث آمده« خُلقتم للبقاء لا للفناء» طبیعت این روحی که باید باقی بماند قدرتمند بودنش است و باید محیط بر این عالم و مسلّط بر این مُلک باشد لذا با مخالفت کردن با خواهشهای نفسانی او که در مقابل روح است این روح تقویت شده و خیلی کارها می تواند انجام دهد ولی ریاضتهای غیر خدایی باقی نیست و مثل آبرنگی است که در اثر مرور زمان از بین می رود وبا مرگ بطور کلی منقطع گشته وروح در منجلاب ظلمت وضعف افتاده واز نفس هم ضعیفتر می شود اما اگر مجاهده نفس صبغه خدایی داشت اثرات آن باقی می ماند حتی بعد از مرگ.
« صبغة الله و من أحسن من الله صبغةً »
حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر

برای نویسنده این مطلب shaker تشکر کننده ها: 4
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), maysam_b (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 28.57%

نماد کاربر
shaker
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: شنبه آبان ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 16 بار
تشکر شده: 97 بار
امتياز: 120

پستتوسط zrian » سه شنبه فروردين ماه 8, 1391 10:30 pm

سلام وتشكر دوست كرامي
دوستان دوتا سوال جطور ميتونم مطلبي بزارم تو سايت(مثل مقاله هاي تو سايت)
جطور عكس بزارم رو بروفايلم
نماد کاربر
zrian
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: شنبه اسفند ماه 26, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 12 بار
امتياز: 0

Re: مومن بايد مثل مرغ باشد!

پستتوسط mashreghi » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 12:31 pm

shaker نوشته است:بگوییم: خدایا غذا می خورم برای اینکه نیرو بگیرم تا خوب عبادت تو و خدمت به خلق تو بکنم ، یا اگر می خواهیم به عيدديدني برويم بگوييم :خدايا تو امر به صله رحم فرمودي واينها را از آن باب قبول كن يا وقتي ميخواهيم بخوابیم بگوییم: خدایا می خوابم برای اینکه برای اطاعت تو خستگی ام برود و كسالتم مرتفع گردد.
« صبغة الله و من أحسن من الله صبغةً »

کاک شاکر جان خیلی ممنون از مطلب قشنگت جزاک الله و خیرا
واقعا باید انسان مومن همینگونه باشد که کاک شاکر فرمودند بخصوص نقل قولی که من از ایشان کردم خیلی زیبا بود
الهم اجرنی من النار
نماد کاربر
mashreghi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه مهر ماه 23, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 30 بار
تشکر شده: 230 بار
امتياز: 50

Re: مومن بايد مثل مرغ باشد!

پستتوسط Ramin » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 12:46 pm

shaker نوشته است:مؤمن مثل مرغ ،دائم در حال نوک زدن است
همانطور که مرغ  دانه را ازبين خاك و خاشاك زمین برمی دارد مؤمن هم زرنگ است و دائم در زندگی دنبال توشه و ثواب می گردد.

« به واقع که مؤمن باید چنین باشد که شما فرمودید »

با سلام و تشکر از شما دوست عزیز، مطلبتون مفید و جالب بود

" جزاک الله خیرا  "

وَمَن يَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ ...
نماد کاربر
Ramin
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 22, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 945 بار
تشکر شده: 1633 بار
امتياز: 2940

پستتوسط naseh_azizi » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 1:03 pm

کاربر گرامی شاکر سلام علیکم از مطلب بسیار زیباتون ممنونم. واقعاً جای تأمل داره.بیایید بیشتر در مورد رفتارهامون فکر کنیم ببینیم واقعاً اونطوری هستیم که کاک شاکر بیان کردند؟؟؟

در جواب کاربر گرامی zrian چون من هم خودم تازه واردم فقط از دوستان و پیش کسوتان سایت تقاضا می کنم توضیحات کاملی رو برای دوستمون بدن تا بتونیم از مطالب و اطلاعاتشون استفاده کنیم.
نماد کاربر
naseh_azizi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 25, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 1360 بار
تشکر شده: 921 بار
امتياز: 7680

پستتوسط abdulrahman » چهارشنبه فروردين ماه 9, 1391 10:15 pm

با سلام و تشکر
در جواب به کاربر گرامی zrianباید عرض کنم که برای ارسال مقاله در صفحه ی اصلی باید همون طور که در اوایل صفحه ی اصلی هم اومده ،مقالتون رو به آدرس مدیر ،آقای قادریadmin@penous.com ارسال کنید تا بعد از مدتی در صفحه ی اصلی قرار گیرد.

برای اینکه عکس پروفایل رو عوض کنید پس از ورود به یکی از مطالب تالار گفتمان در بالای صفحه سمت چپ قسمتی با نام:مشخصات وجود دارد که پس از ورود به آن میتوانید از قسمت:انتخاب سمبل و شكلك عکس خود را قرار دهید البته دقت کنید  که اگر حجم عکستان بیشتر از 6 کیلو بایت باشد باید اول آن را در سایت دیگری آپلود کنید سپس آدرسش را در دومین کادر کپی کنید....فکر کنم اینطور درست شود اگر نشد دوباره بفرمایید تا حل کنند.
نماد کاربر
abdulrahman
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 390 بار
تشکر شده: 249 بار
امتياز: 830

پستتوسط zrian » سه شنبه فروردين ماه 21, 1391 12:00 am

از همتون بابت راهنمايي هاتون تشكر ميكنم وعذرخواهي بخاطر اينكه دير به دير ميام تو سايت متاسفانه در قرن 21 تو دهكده ي جهاني من مشكل دسترسي به نت دارم
نماد کاربر
zrian
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: شنبه اسفند ماه 26, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 12 بار
امتياز: 0

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان