[size=18]فه‌زڵی چه‌ند سووره‌تێك له‌ قورئانی پیرۆزدا[/size]

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

[size=18]فه‌زڵی چه‌ند سووره‌تێك له‌ قورئانی پیرۆزدا[/size]

پستتوسط shaho » چهارشنبه مرداد ماه 25, 1391 12:12 pm

فه‌زڵی چه‌ند سووره‌تێك له‌ قورئانی پیرۆزدا
فه‌زڵی سووره‌تی (الفاتحة)‌
عن أبي سعيد بن المعلى رضي الله عنه، قال: قال لي رسول الله صلى الله عليه وسلم: «ألا أعلمك أعظم سورة من القرآن قبل أن تخرج من المسجد ؟» فأخذ بيدي، فلما أردنا أن نخرج قلت: يا رسول الله أنك قلت: «لأعلمنك أعظم سورة في القرآن»، قال: «الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ، هي السبع المثاني و القرآن العظيم الذي أوتيته.» رواه البخاري في (صحيحه).
له‌ ئه‌بی سه‌عید كوڕی معلی خوای لێ ڕازی بێت، فه‌رمووی: پێغه‌مبه‌ری خوا (صلى الله عليه وسلم) پێی فه‌رمووم: «ئه‌ته‌وێت فێری سووره‌تێكی گه‌وره‌ و پایه‌دارت بكه‌م له‌ قورئانی پیرۆز پێش ئه‌وه‌ی یچیته‌ ده‌رێ له‌ مزگه‌وت؟» ده‌ستی گرتم، كاتێ كه‌ ویستمان بچینه‌ ده‌ره‌وه‌، من دووباره‌م كرده‌وه‌ له‌ پێغه‌مبه‌ری خوا (صلى الله عليه وسلم) و وتم: «جه‌نابتان فه‌رمووتان كه‌ فێری سووره‌تێكی گه‌وره‌ت ئه‌كه‌م له‌ قورئانی پیرۆز!» فه‌رمووی: «(الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ)، ئه‌ویش ئه‌و حه‌وت ئایه‌ته‌یه‌ و قورئانی گه‌وره‌ كه‌ هاتووه‌ بۆم.»
فه‌زڵی سووره‌تی (البقرة)
قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: « لا تجعلوا بيوتكم مقابر، أن الشيطان يتفر من البيت الذي تقرأ فيه سورة البقرة.» رواه مسلم في (صحيحه) عن أبي هريرة رضي الله عنه.
و قال أيضاً: «اقرؤوا سورة البقرة، فإن أخذها بركة، و تركها حسرة، و لا تستطيعها البطلة» يعنى السحرة. رواه مسلم في (صحيحه) عن أبي أمامة الباهلي رضي الله عنه.
پێغه‌مبه‌ر خوا (صلى الله عليه وسلم) ده‌فه‌رموێ: «ماڵه‌كانتان مه‌كه‌نه‌ گۆڕستان، شه‌یتان له ‌ماڵێك هه‌ڵدێت كه‌ سووره‌تی به‌قه‌ره‌ی تێدا بخوێنرێت.» ئیمامی موسلیم ڕیوایه‌تی كردووه‌‌ له‌ ئه‌بی هوره‌یره‌وه‌ خوای لێ ڕازی بێ.
هه‌روه‌ها ده‌فه‌رموێ: «سوره‌تی به‌قه‌ره‌ بخوێننه‌وه! هه‌ركه‌سێ بیخوێنێته‌وه‌ تووشی به‌ره‌كه‌ت ده‌بێت، هه‌ركه‌سێ ته‌ركی بكا خه‌ساره‌تمه‌ندییه‌، نه‌توانینیشی به‌تاڵییه‌.»
فه‌زڵی (آیه‌ الكرسی)
اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ ٢٥٥ سورة البقرة
عن أبي بن كعب رضي الله عنه قال: قال رسول الله صلى الله عليه وسلم: «يا أبا المنذر، أتدري أ آية من كتاب الله معك أعظم ؟» قال: قلت: الله و رسوله أعلم. قال:«يا أبا المنذر، أتدري أي آية من كتاب الله معك أعظم؟» قال: قلت اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ. قال: «فضرب في صدري» وقال: «واللهِ لِيَهْنِكَ العلم أبا المنذر.» رواه مسلم في (صحيحه).
له‌ ئو‌به‌ی كوڕی كه‌عب خوای لێ ڕازی بێ، فه‌رمووی: پێغه‌مبه‌ری خوا (صلى الله عليه وسلم) فه‌رموویه‌تی: «ئه‌ی باوكی مونزیر، ئایا ده‌زانی له‌ كتێبه‌كه‌ی خوای گه‌وره‌ ئایه‌تی پایه‌دار و گه‌وره‌ی تێدایه؟‌» منیش وتم: خوا و پێغه‌مبه‌ره‌كه‌ی زاناترن. فه‌رمووی: «ئه‌ی باوكی مونزیر، ئایا ده‌زانی ئایه‌ت هه‌یه‌ له‌ كتێبی خوای گه‌وره‌ كه‌ ئه‌یزانی؟» منیش وتم: (اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ). فه‌رمووی: «ده‌ستی پیرۆزی خسته‌ سه‌ر سنگم پاشان فه‌رمووی (یاخوا پیرۆزت بێت باوكی مونزیر

برای نویسنده این مطلب shaho تشکر کننده ها:
Sanam1 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه مرداد ماه 1, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 8 بار
تشکر شده: 165 بار
امتياز: 170

پستتوسط ehsan94 » چهارشنبه مرداد ماه 25, 1391 3:33 pm

سلام
خیلی ممنون از مطلبتون
فقط بنده جسارتا یه خواهش ازتون دارم
بیزحمت اگه میشه مطالبتون به فارسی بنویسین
ممنون میشم
هر چند مفلسم,نپذیرم عقیق خرد
کان  عقیق  نادر  ارزانم  آرزوست
نماد کاربر
ehsan94
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: شنبه تير ماه 31, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 80 بار
تشکر شده: 37 بار
امتياز: -10

پستتوسط shaho » پنج شنبه مرداد ماه 26, 1391 2:05 pm

سلام  داداش من این مطلب رو تو قس باید کوردی توش باشه نه فارسمت کوردی گذاشتیم بخش کوردیی برای شماهم خوبه که یکم زحمت بدبد و کوردی یاد بگیرید
با تشکر
نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ehsan94 » پنج شنبه مرداد ماه 26, 1391 2:16 pm

سلام
من که نفهمیدم چی گفتین خواهشا یه بار دیگه بنویسین
هر چند مفلسم,نپذیرم عقیق خرد
کان  عقیق  نادر  ارزانم  آرزوست
نماد کاربر
ehsan94
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: شنبه تير ماه 31, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 80 بار
تشکر شده: 37 بار
امتياز: -10

پستتوسط shaho » پنج شنبه مرداد ماه 26, 1391 4:29 pm

شرمنده که قبلی زیاد خوب نبود
گفتم این مطلب تو تالار کوردی هستش و تالار کوردی باید مطلب کوردی داشته باشه مگه نه؟
شما هم می تونید تو قسمت یادگیری زبان کوردی همین تالار کم کم شرو به یادگیری کنید
جسارت نباشه
شما چند سالتونه ؟دانشجو هستید؟به نوشتن زبان کوردی توانایی دارید؟
نماد کاربر
shaho
کاربر ویژه
کاربر ویژه

بازگشت به گشت بابه تێک

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان