سفارشهایی از جبرئیل و ملائکه به رسول اکرم (ص)خطاب به امت

در این بخش ترجمه یا تفسیر قرآن و احادیث قدسی قرار داده شده است

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

سفارشهایی از جبرئیل و ملائکه به رسول اکرم (ص)خطاب به امت

پستتوسط tarannom » پنج شنبه دي ماه 21, 1391 9:39 pm

1)از سهل بن سعد روايت است كه پيامبر فرمودند: جبرئيل به نزدم آمده و گفت:

اي محمد به هر صورتي كه مي‎خواهي زندگي كن هر آينه وفات خواهي كرد و هر كسي را كه مي‌خواهي دوست بدار هر آينه از هم جدا خواهيد شد

، و آنگونه كه مي‌‎خواهي عمل كن بدرستي نتيجه‎ي آن را خواهي ديد و بدان كه شرف و بزرگواري مؤمن به شب زنده‌داري اوست و عزت و سربلندي وي

در بي نيازي از مردم مي‎باشد.

2)از سهل بن سعد  روايت است كه رسول الله فرمودند: جبرئيل آن چنان مرا امر به مسواك ‎نمود كه گمان بردم دندانهايم خواهد افتاد.

3)از عايشه رضي الله عنها روايت است كه رسول الله  ص فرمودند: همواره جبرئيل مرا در مورد همسايه سفارش نمود تا جايي كه گمان كردم همسايه از

همسايه ارث خواهد ‎برد.

4)از ابوذر  روايت است كه رسول الله ص فرمودند: جبرئيل نزد من آمده و گفت: به امتت بشارت بده كه هر كس از دنيا برود در حالي كه براي خداوند شريكي

قرار ندهد وارد بهشت مي‎شود.

5)از زيد بن خالد روايت است كه رسول الله  ص ‎فرمودند: جبرئيل

نزد من آمد و گفت: اي محمد به اصحابت دستور بده كه صدايشان را به هنگام لبيك گفتن بالا بياورند.

بدرستي كه آن (لبيك) از شعارهاي حج است.

6)از ابي قتاده روايت است كه پيامبر ص  بلند شده سخنراني فرمودند: جهاد در راه خدا و ايمان به خداوند افضل‎ترين اعمالند،

مردي بلند شد وگفت يا رسول الله، اگر در راه خدا كشته شدم خطاها و گناهانم بخشيده مي‎شود؟

پيامبر ص  فرمودند : بله اگر در راه خدا كشته شوي و درحالي كه براي رضاي خدا صبر كرده، رو به دشمن نموده و فرار نكني، بعد پيامبر فرمودند:

چه گفتي؟ گفت: يا رسول الله  اگر در راه خدا كشته شدم خطاها وگناهانم بخشيده مي‎شود؟

پيامبر ص فرمودند : بله در صورتي كه در راه خدا كشته شوي و تو براي رضاي خدا صبر كرده، رو به دشمن نموده و فرار نكني در صورتي كه بدهي

و قرض نداشته باشي، چرا كه جبرئيل به من اين چنين گفت .

7)از ابن عباس روايت است كه رسول الله‎  فرمودند: جبرئيل نزد من آمده و گفت: اي محمد! همانا خداوند  ،

مشروب (مسكرات) و كسي كه آن را براي خود و يا براي ديگري بسازد و كسي كه براي خود و يا براي ديگري درخواست ساختن آن را بكند و

حمل كننده ي آن و آن كه به سويش حمل شود و فروشنده و خريدار آن و آن كه به ديگري براي نوشيدن بدهد (ساقي)

و آن كه از او بگيرد را لعنت نموده است.

8  ازابوهريره  روايت است كه رسول الله  فرمودند: جبرئيل به من خبر داد كه حجامت مفيدترين وسيله‎اي است كه مردم با آن يكديگر را درمان مي‌كنند.

9)ابن عباس مي‎گويد: در حالي كه جبرئيل نزد پيامبر نشسته بود صداي حركتي از بالا شنيد. جبرئيل سر را بالا آورده و گفت:

دري از درهاي آسمان باز شد كه هرگز قبل از اين باز نشده بود، آنگاه فرشته‎اي از آسمان بسوي زمين فرود آمد كه هرگز قبل از اين فرود نيامده بو

د فرشته سلام نمود و گفت: مژده بده به دو نوري كه به تو عطا شده است كه به هيچ پيامبري قبل از تو داده نشده است. سوره‌ي حمد و اواخر سوره‌ي

البقره، هيچ حرفي از اين دو نمي‎خواني مگر اين كه خداوند درخواست تو را اجابت مي‎نمايد.

منابع:کتاب مَلائِكه‬ي الرَّحمن       مؤلّف:احمد بازماندگان قشمي

صحيح بخاري/ كتاب الأدب باب الوصاة بالجار//كتاب الرقاق باب المكثرون هم المقلون  

صحيح مسلم/ كتاب الإمارة باب من قتل في سبيل الله كفرت خطاياه

سنن ابن ماجه/ كتاب مناسك باب رفع الصوت بالتلبية  

برای نویسنده این مطلب tarannom تشکر کننده ها:
pejmanava (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
tarannom
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت

تاريخ عضويت: جمعه فروردين ماه 18, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 610 بار
تشکر شده: 1107 بار
امتياز: 4610

بازگشت به ترجمه یا تفسیر قرآن و احادیث قدسی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان