صــندلــی داغ ~~~~~~> ostadelyass

در این بخش مطالب متفرقه در زمینه طنز و سرگرمی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

صــندلــی داغ ~~~~~~> ostadelyass

پستتوسط tafgah72 » جمعه مهر ماه 5, 1392 11:23 pm

خــبــر دارم مــژده بدین

باز از پینوس ،یه گل بچین

باغه پینوس چه بی خاره

هـدیـه واسه ماها داره

هدیه بگیر تو از این باغ

یه تاپیکه صندلی داغ

عرض سلام و احترام خدمت برادر گرامی "ostadelyass"

از حضورتان در صندلی داغ بسیار خوشحالیم ، ان شاء الله بتوانیم از تجربیات و دانشتان بهره ببریم و به شما هم خوش بگذره !

دوستان تلافی فعالیت نکردن هئیت موسسن رو اینجا در بیارید .

هدف از ایجاد تاپیک صندلی داغ آشنایی بیشتر کاربران با یکدیگر و استفاده از سخنان ،تجربیات و دانش همدیگر وکمک به ارتقای سطح علمی و دینی یکدیگر است .
قوانین صندلی داغ (برای کاربران ):

1_صندلي داغ به اينگونه است که از ميان کاربران سايت نفري را انتخاب ميکنيم که به مدت يک تا دو هفته مهمان صندلي داغ مي باشند.
کاربران نيز ميتوانند داوطلبانه مهمان صندلي داغ باشند.

2_براي هر مهمان تاپيک جداگانه قرار داده مي شود که کاربران ميتوانند سوالات خود را در آن تاپيک از مهمان صندلی داغ بپرسند.

3_طرح سوالات سياسي به طور کلي ممنوع است .

4_هرگونه سوال توهين آميز حذف خواهد شد وسوالات نبايد طوري باشد که باعث جنگ وجدل، کشمکش  ومسخره کردن و... شوند.

5_ کاربران فقط مجاز به پرسيدن سوالات خود هستند و اظهار نظر درباره جوابها و تفسير گفته هاي مهمان صندلی مجاز نيست.

6_ به دليل صرفه جويي در وقت مهمان  و کاربران وهمچنين  به منظور عدم افزايش بي رويه حجم تاپيک ها ، هر كاربر در هر پست خود 2 الی 5 سئوال را مطرح كند.

7_ از مطرح نمودن سوالهاي تکراري ؛ بي معني و بي محتوا خودداري کنيد .

قوانین صندلی داغ (برای مهمان ) :

1_ مهمان بایستی به همه سوالات مطرح شده پاسخ دهد مگر سوالات شخصي که پاسخ به آنها اختياري ميباشد .

2_جواب ها را با نقل قول بيان کنيد (کسي جز مهمان  حق نقل قول ندارد).

3_ مهمان مي باست بطور مرتب به تاپيک مربوط به صندلي داغ خود سر بزند و سوالات مطرح شده را پاسخ دهد.

4_ مهمان  مي تواند به هر شکلي دوست دارد (طنز ،رک ، جدي و...)به سوالات پاسخ دهد. البته رعايت شئونات به هيچ وجه نبايد فراموش شود.

5_جوابها حدالامکان به واقعيت نزديک باشد.

6_مهمانان  صندلي داغ هر زماني که نياز دارند که تاپيک مربوط به آنها بسته شود ( به دليل مشغله کاري يا هر دليل ديگري) تا کاربران سوال جديدي مطرح نکردند مي توانند در خواست خود را براي مديريت سايت ارسال نمايند تا نسبت به بستن تاپيک آنها اقدام شود.

نکته : رعایت قانون برای همه الزامی است .
₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪₪

1-یه بیوگرافی اساسی از خودتان بفرمائید ؟

2- از همون روزی که تصمیم گرفتید با دوستان سایت رو افتتاح کنید تعریف کنید ؟

3- چرا فعالت نمیکنید و دورادور فقط تماشا میکنید ؟

4- نقاط ضعف سایت رو بفرمائید ؟

5- چرا در صندلی داغ دیگر دوستان شرکت نکردید ؟

دوستان به قسمتهای قرمز قوانین توجه و دقت کنید .

کاربر استاد الیاس از 6 مهر ماه صندلی تان شروع شد .. به مدت 2 هفته فرصت هست که کاربران سوال بپرسند و پاسخ دهید .

موفق و سربلند باشید ...

آخرين ويرايش توسط tafgah72 on شنبه مهر ماه 6, 1392 3:56 pm, ويرايش شده در 3.

برای نویسنده این مطلب tafgah72 تشکر کننده ها: 2
bahar (جمعه مهر ماه 5, 1392 11:38 pm), pejmanava (جمعه مهر ماه 5, 1392 11:55 pm)
رتبه: 14.29%

tafgah72
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 15, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 918 بار
تشکر شده: 1132 بار
امتياز: 6280

Re: صــندلــی داغ ~~~~~~> ostadelyass

پستتوسط yosra69 » شنبه مهر ماه 5, 1392 1:23 am

با سلام
خوش اومدید ب صندلی داغ .امیدوارم از تجربیاتتون نهایت استفاده رو ببریم.

سوالای من:
1-تو زندگیتون الگو قرار میدید؟بیشتر از چ کسی الگو میگیرید؟
2-ب اون چیزی ک خواستید رسیدید؟اگه نه چجوری باهش کنار اومدید؟
3-فاصله بین اعتقادتتون و کارایی ک انجام میدید رو چطور توصیف میکنید؟این فاصله چقدره؟

با تشکر
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

پستتوسط ostadelyass » شنبه مهر ماه 6, 1392 3:27 pm

سلام. کاربر

عضويت  / ورود
من ان شاالله امشب به سوال های شما جواب میدم. لطفا کمی صبر کنید. بسیار متشکرم

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها:
yosra69 (شنبه مهر ماه 6, 1392 10:37 pm)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه شهريور ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 485 بار
تشکر شده: 272 بار
امتياز: 1050

پستتوسط ostadelyass » شنبه مهر ماه 6, 1392 3:42 pm

بسم الله الرحمن الرحیم و الصلاه و السلام علی رسول الله و علی آله و صحبه و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
از مسئول صندلی داغ پینوس به خاطر طراحی و پیاده سازی این بخش تشکر می کنم. با توجه به مشغله کاری زیادی که الان دارم سعی می کنم سوال ها را هرچه مختصرتر جواب دهم. ان شاالله که حمل بر بی ادبی نباشد.
1-یه بیوگرافی اساسی از خودتان بفرمائید ؟
نام و نام خانوادگی: مبین نادری/ متولد: 69 پاوه
حال حاضر در رشته مهندسی برق مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه علم و صنعت ایران مشغول به تحصیل هستم.

2- از همون روزی که تصمیم گرفتید با دوستان سایت رو افتتاح کنید تعریف کنید ؟
سایت در مرحله اول برای یه کلاس دینی در سطح دانش آموزی طراحی شد فکر کنم وبلاگ بود و فقط جهت ارتباط مجازی دانش آموزان حول مباحث کلاس بود. جمع فعال دانش آموزی پاوه که شاید من هم یکی از آنها بودم در سال های 86 و 87 و بعد از آن هم آغازگر و برگزارکننده این کلاس بود که به خصوص در اوایل کار نفوذ خوبی در میان جوانان داشت. بعد از قبول شدن کنکوریها در سال 87 کلاس مدتی افول کرد و بعد از یکی دو سال دوباره اقدام به تشکیل کلاس برای نسل بعدی دانش آموزان شد که سایت هم با کیفیتی که ذکر شد در راستای پیشبرد اهداف همین کلاس تاسیس شد. پیشنهاد تاسیس سایت پیشتر چندین بار اعلام شده بود ولی به دلیل نبود نیروی خبره در این کار، عملی نمی شد. با بازگشت مدیر محترم به دیار خودشان(پاوه) و با توجه به توانایی ایشان سایت مذکور به کار افتاد و با بازگشت جمعی از دانشجویان به شهر در تعطیلات بین دو ترم که موسسین هم از آنان بودند، بر اهمیت حضور در فضای مجازی بیش از پیش تاکید شده و سایت پینوس در همین راستا تشکیل شد. و بعد هم جلسه پشت جلسه.....

3- چرا فعالت نمیکنید و دورادور فقط تماشا میکنید ؟
باید گفت فعالیت در راستای سایت فقط همین فعالیتی نیست که مارک کاربر فعال و کاربر حرفه ای می خورد. موسسین تاکنون چندین جلسه در راستای تحکیم بنیان سایت و موضوعات مختلف داشته است که نیازمند وقت و انرژی زیادی است. فعالیت در سایت هم در برهه های زمانی مختلف با توجه به دغدغه های درجه یک هر فرد برای خودش متفاوت است. حال این که من به نسبت فرصت ها و مشغله هایم کاربر فعالی برای سایت هستم یا نه ... را باید از مدیر سایت بپرسیم.
همین جا هم از همه عزیزانی که در سایت فعالیت می کنند و وقت و انرژیشان را صرف بهتر شدن سایت می کنند تشکر می کنم و قصد بی احترامی به آنها را ندارم. وفقکم الله و ثبتکم

4- نقاط ضعف سایت رو بفرمائید ؟
این رو من نباید بگم منتقدین باید بگن. چون تا حالا هرچقدر تونستیم در راستای بهتر شدن و رفع نقاط ضعف تلاش کردیم با این وصف سازماندهی و پشتیانی سایت در زمینه تهیه مقالات بخصوص مقالات دینی قوی و پرمحتوا و در کل پشتیبانی علمی سایت با توجه به کمبود افراد متعهد، مسئول و فارغ البال.... به نظر من یکی از ضعف های اساسی سایت است.

5- چرا در صندلی داغ دیگر دوستان شرکت نکردید ؟
صندلی داغ در دوره رکود و حضور کمرنگ من در سایت تشکیل شد به همین خاطر من نسبت به این تاپیک احساس خاصی نداشتم تا مطالب آن را پیگیری کنم.
دلیل حضور کمرنگ: بیشتر وقت من در دانشگاه و مرتبط با مسائل علمی صرف می شود به همین خاطر من وقت کمتری برای پیگیری مداوم مطالب در سایت دارم با این وصف مطالب جالب تر را معمولا می خوانم. بازه کوچکتری از سال را هم که به شهرستان رفته و فراغت بیشتری دارم به دلیل عدم دسترسی به اینترنت نمی توانم از حضور دوستان در سایت کسب فیض کنم.

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها: 3
Noha (شنبه مهر ماه 6, 1392 7:24 pm), avin (شنبه مهر ماه 6, 1392 10:18 pm), bahar (شنبه مهر ماه 6, 1392 4:04 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط tafgah72 » شنبه مهر ماه 6, 1392 4:46 pm

بسم الله چقدر توره !!

برادر ارجمند از لحنه پاسختان چنین برداشت کردم که از سوال 3 زیاد خوشتان نیامد و شایدم ناراحت شدید (که در این صورت معذرت میخوام) ،  خدایی نکرده قصد بی ادبی نداشتم ، به هرحال ما ظاهر رو میبینیم وقضاوت میکنیم . از اینکه به قول خودتان مشغله های زیادی دارید و با این وجود صندلی داغ را پذیرفتید متشکریم .

موفق باشید ..
tafgah72
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: پنج شنبه تير ماه 15, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 918 بار
تشکر شده: 1132 بار
امتياز: 6280

پستتوسط Noha » شنبه مهر ماه 6, 1392 7:19 pm

هوالفتاح

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

تافگه کار ما رو مشکل کرده حداکثر سؤالات رو 5 قرار داده درنتیجه مجبوریم چندین بار مزاحم بشیم!بهر حال پیشاپیش معذرت و تشکر

انصافا کاک استاد الیاس! از بقیه ی اعضای هیئت مؤسسین تو سایت فعال تر بودن بخصوص صفحه ی اصلی،

مطالب شان خیلی جای استفاده داره،ولی بهر حال انتظار از اعضا تشکیل دهنده بیشتره خصوصا مشارکت در تالار و همکاری با کاربران و مدیران.

1-استاد الیاس یعنی چی؟دلیل انتخاب این نام کاربری چیه؟

2-تا حالا شده از اینکه اقدام به تأسیس پینوس گرفتید احساس پشیمانی بکنید؟اگر بله چرا؟

3-نظرتون در مورد این جملات چیه؟موافق یا مخالف با دلیل.

-خیلی سخته  وقتی مسئولیتی را عهده دار شوی با وجود اینکه تمام توان رو به کار می بری اما نتیجه مطلوب به دست نمی آید.

-انسان باید اول خودش رو تقویت و کامل کنه  یا به عبارتی لبریز از دانش بشه بعد اقدام به عطای داشته ها کنه و برای دعوت دیگران تلاش کنه.

-زنان نمی توانند هم پای مردان فعالیت و دعوت کنند و مسئولیت کمتری در جامعه دارند.

4-مهمترین اولویت و و مهمترین دغدغه تون  در حال حاضرچیه؟

5-مؤثرترین شخص در زندگی تون و بهترین دوست؟

یک پیشنهاد؛ هر چند ممکنه مقداری وقت گیر باشه ولی لطف کنید ممنون میشم رنگ سؤال و جواب متفاوت باشه.

الهی توفیقت را رفیقمان ساز

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط ostadelyass » شنبه مهر ماه 6, 1392 10:49 pm

1-تو زندگیتون الگو قرار میدید؟بیشتر از چ کسی الگو میگیرید؟
بله. بشتر دینی. و بدون تعارف حضرت محمد(ص) الگوی اول منه. پیامبر(ص) آنقدر علو و بزرگی دارد که اگر تمام عمرمان سعی بکنیم آموزه ها و اخلاق ایشان را در خودمان نهادینه کنیم بازهم نمی توانیم ادعا کنیم که از دامنه کوه علو و بلندی پیامبر(ص) بالاتر رفته ایم.
لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِمَنْ كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا
در ضمن وقت هم نداریم هر دفعه یک الگو برگزینیم و وقتی خطای الگویمان برایمان آشکار شد کس دیگری را انتخاب کنیم به خصوص الگوهای غیر دینی برای مقاصد کلان زندگی وگرنه در مقاصد جزئی و محدود الگوها می تواند متنوع باشد. مثلا من در رشته خودم یکی از دوستان رو الگو قرار دادم که فوق لیسانس برقه و یک داعی توانا و بزرگوار هم هست

2-ب اون چیزی ک خواستید رسیدید؟اگه نه چجوری باهش کنار اومدید؟
سوال رو خوب نمی فهمم. با این وصف به نظرم به کار بردن فعل گذشته در این سوال خیلی درست نیست. ما همیشه باید برای فردامون تلاش و برنامه ریزی کنیم چه فردای فردا و چه فردای قیامت
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ
و همیشه باید خواسته داشته باشیم و همیشه باید هدف داشته باشیم: جزئی و کلی برای روز و هفته، ماه و سال و برای قیامتمون هم باید هدفمند باشیم. امیدوارم که جواب گرفته باشید.

3-فاصله بین اعتقادتتون و کارایی ک انجام میدید رو چطور توصیف میکنید؟این فاصله چقدره؟
ببخشید سوال خیلی کلیه و با همین کلیتش فقط همین جواب به ذهنم میرسه: هرچی رو که بهش اعتقاد دارم یا انجام می دم یا سعی میکنم که انجام بدم چون ایده الم اینه که: «باید اعتقاداتم رو عملی کنم»
جزاکم الله خیرا

bahar (يکشنبه مهر ماه 7, 1392 1:53 pm), hoda (دوشنبه مهر ماه 8, 1392 5:25 pm), yosra69 (شنبه مهر ماه 6, 1392 11:04 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط ostadelyass » شنبه مهر ماه 6, 1392 11:32 pm

1-استاد الیاس یعنی چی؟دلیل انتخاب این نام کاربری چیه؟
معنی خاصی نداره یه اسمه ولی از کجا اومده؟ سال سوم راهنمایی یه انشای تخیلی کلاسیک نوشتم تقریبا قهرمان این داستان همین استادالیاس بود که بعدها فهمیدم چقدر اسم جالبی(البته برای خودم)

2-تا حالا شده از اینکه اقدام به تأسیس پینوس گرفتید احساس پشیمانی بکنید؟اگر بله چرا؟
نه

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا هَلْ أَدُلُّكُمْ عَلَى تِجَارَةٍ تُنجِيكُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِيمٍ* تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِي سَبِيلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِكُمْ وَأَنفُسِكُمْ ذَلِكُمْ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُمْ تَعْلَمُونَ ‏
ان شا الله که لیاقت این رو داشته باشیم این آیه رو تلاوت کنیم وگرنه فقط برامون هدف و انگیزه است ( این آیه) نه اینکه لیاقت مصداق بودنش رو داشته باشیم. دعای خیر یادتون نره

3-نظرتون در مورد این جملات چیه؟موافق یا مخالف با دلیل.

-خیلی سخته وقتی مسئولیتی را عهده دار شوی با وجود اینکه تمام توان رو به کار می بری اما نتیجه مطلوب به دست نمی آید.شاید سخته ولی نه مخالفم. وقتی تقبل نفس مسئولیت به خاطر رضایت الله تعالی باشه مطلوب های تصنعی نشات گرفته از ذهن و خیالمون خیلی جلوه نمی کنند. با این وصف فرمولها برای انجام هر کاری معین است حتما فرمولی رو یادتون رفته یا .... به هر حال
ان الله کتب الاحسان علی کل شی...

-انسان باید اول خودش رو تقویت و کامل کنه یا به عبارتی لبریز از دانش بشه بعد اقدام به عطای داشته ها کنه و برای دعوت دیگران تلاش کنه.

موافق با این توضیح: هر عملی رو که می خواهیم انجام بدیم مبناش علم به اون عمله پس برای هر عمل میشه قاعده شما رو به صورت مجزا به کار برد ولی خوب خیلی چیزها هم به هم مرتبط هستند که لازم میشه خیلی علوم رو بلد باشیم که اینجا کار سخت میشه و شخصیت خودش رو می خواد به خصوص درباره مسائل دینی. در همین راستا این نکته لازمه بگم که آیات و احادیثی رو که مناسب میدونم در بعضی جاها استفاده کنم برای مورد استفادشون (با همین مضمون) معمولا از علما دریافت کردم. ان شا الله که در هیچ موردی تخلف نکنم و از دوستان هم در تصحیح کار بنده درخواست یاری دارم. خداوند ما رو ببخشه
وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُقَدِّمُوا بَيْنَ يَدَيِ اللَّهِ وَرَسُولِهِ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ سَمِيعٌ عَلِيمٌ
-زنان نمی توانند هم پای مردان فعالیت و دعوت کنند و مسئولیت کمتری در جامعه دارند.مخالف. سیره ما را در این زمینه بسیار کمک می کند. به عنوان مثال سیرة النبویه از مصطفی سباعی(فقه السیره دعوی)

4-مهمترین اولویت و و مهمترین دغدغه تون در حال حاضرچیه؟
خیلی سخته سوال اجازه بدید جواب ندم

5-مؤثرترین شخص در زندگی تون و بهترین دوست؟
در بین دوستان صمیمی: شخصی و غیر قابل ذکر
در بین بزرگان معاصر: کسی که خیلی تونستم باهاش انس بگیرم امام مودودی بوده

Noha (شنبه مهر ماه 6, 1392 11:43 pm), bahar (يکشنبه مهر ماه 7, 1392 1:53 pm), hoda (دوشنبه مهر ماه 8, 1392 5:24 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط فرمیسک » يکشنبه مهر ماه 6, 1392 12:59 am

به نام حق که هر چه داریم از اوست....

سلام تبریک عرض میکنم از حضور شما کاربرمحترم  که انشاءالله از تجربیاتتان نهایت بهره  کافی ببریم...

با اجازه چند تا سوال داشتم . اما کاملا اختیار دارید پاسخ ندهید....

1-بیشتر در چه زمینه ای علاقه مند و پشتکار دارید، خوشحال میشیم اطلاعاتی مختصر در اختیارمون بزارید؟

2-از بهترین موفقیتتان در زندگی که منحصر به فرد بوده و تغییراتی اساسی حاصل کردید.....

3- اگر کتابای  مفیدی در ذهنتان ماندگار مونده خوشحال میشیم معرفی کنید...{ در زمینه ی دینی }

با تشکر....
آنچه که هستی هدیه خداوند است به تو

و آنچه می شوی هدیه توست به خداوند

پس بی نظیر باش.

برای نویسنده این مطلب فرمیسک تشکر کننده ها:
hoda (دوشنبه مهر ماه 8, 1392 5:25 pm)

نماد کاربر
فرمیسک
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 30, 1391 11:30 pm
تشکر کرده: 579 بار
تشکر شده: 480 بار
امتياز: 2270

پستتوسط ostadelyass » يکشنبه مهر ماه 7, 1392 7:49 pm

1-بیشتر در چه زمینه ای علاقه مند و پشتکار دارید، خوشحال میشیم اطلاعاتی مختصر در اختیارمون بزارید؟
علاقه مند: دینی، علمی رشته خودم،آموزش زبان: عربی و انگلیسی، ورزشی

پشتکار: شاید در یادگیری علوم دینی بد نیست/در زمینه درسی میشه گفت خوبه/ بقیه هم به عنوان اهداف طولانی مدت تلاش پیوسته اما کمی رو داشتم.
در زمینه دینی سعی می کنم به صورت دسته بندی شده علوم دینی رو یاد بگیرم(مثلا: عقیده، اخلاق، اصول فقه،
تفسیر،سیره و ... و ترجیحا با حضور در کلاس) چون ضروری ترین و مفیدترین علم همان علم مرتبط با دین است.
هرچند که سایر علوم نیز هر کدام بخشی از نیاز های انسان و جامعه را تامین می کنند و به خاطر همین، فراگیری
آنها (هر کدام برای قشر خاصی)نیز لازم و ضروری است به همین خاطر هم در رشته درسی خودم سعی می کنم بهتر و بهتر شوم.
مَنْ سَلَكَ طَرِيقًا يَطْلُبُ فِيهِ عِلْمًا سَلَكَ اللَّهُ بِهِ طَرِيقًا مِنْ طُرُقِ الْجَنَّةِ وَإِنَّ الْمَلاَئِكَةَ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا
رِضًا لِطَالِبِ الْعِلْمِ وَإِنَّ الْعَالِمَ لَيَسْتَغْفِرُ لَهُ مَنْ فِى السَّمَوَاتِ وَمَنْ فِى الأَرْضِ وَالْحِيتَانُ فِى جَوْفِ
الْمَاءِ وَإِنَّ فَضْلَ الْعَالِمِ عَلَى الْعَابِدِ كَفَضْلِ الْقَمَرِ لَيْلَةَ الْبَدْرِ عَلَى سَائِرِ الْكَوَاكِبِ وَإِنَّ الْعُلَمَاءَ وَرَثَةُ
الأَنْبِيَاءِ وَإِنَّ الأَنْبِيَاءَ لَمْ يُوَرِّثُوا دِينَارًا وَلاَ دِرْهَمًا وَرَّثُوا الْعِلْمَ فَمَنْ أَخَذَهُ أَخَذَ بِحَظٍّ وَافِرٍ(سنن ابی
داوود/ابن ماجه/الترمذی)
بعضی ها علم در این آیه رو فقط علم مرتبط با دین می دانند و بعضی ها هم آن را هر علمی که
به منفعت قیامت فرد باشد می دانند.
وَإِلَى ثَمُودَ أَخَاهُمْ صَالِحاً قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ هُوَ أَنشَأَكُم مِّنَ الأَرْضِ
وَاسْتَعْمَرَكُمْ فِيهَا فَاسْتَغْفِرُوهُ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي قَرِيبٌ مُّجِيبٌ(هود/61)

2-از بهترین موفقیتتان در زندگی که منحصر به فرد بوده و تغییراتی اساسی حاصل کردید.....

چیز خاصی وجود نداره ولی: پیروزی در کشمکش های درونی در سال اول کارشناسی بعد از چند هفته آزمایش و ابتلا(از دید
خودم وگرنه والله اعلم) و فهم بهتر «حسبنا الله و نعم الوکیل». دعای خیر یادتون نره
به طور کلی سال اول کارشناسی سالی بود پر از کسب تجارب و به عنوان یک سوهان شخصیت تغییرات اساسی را در من ایجاد
کرد.

3- اگر کتابای مفیدی در ذهنتان ماندگار مونده خوشحال میشیم معرفی کنید...{ در زمینه ی دینی }

عقیده: ایمان به الله/دکتر علی محمد محمد صلابی

تزکیه (به شکل تئوری): تزکیه(صوتی)/استاد ناصر سبحانی

تزکیه(به شکل عملی): طب القلوب/ امام ابن القیم

حدیث(اصولی): اربعین نووی/امام نووی

رفع ابهامات فقهی: تحقیقی پیرامون اجتهاد ائمه/امام ابن تیمیه

کسب روحیه دعوی: درختان سایه دار/زندگی نامه مختصر امام مودودی

تقویت تلاش و پشتکار: مختصر زندگینامه بزرگان همچون: امام بخاری، امام ابن تیمیه و ...
ببخشید اگه به هم ریخته و شلختس فرصت ویرایش ندارم.

bahar (يکشنبه مهر ماه 7, 1392 11:35 pm), hoda (دوشنبه مهر ماه 8, 1392 5:25 pm), pejmanava (يکشنبه مهر ماه 7, 1392 11:07 pm)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط bahar » دوشنبه مهر ماه 7, 1392 1:07 am

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته
برادر گرامی  استاد الیاس به صندلی داغ خوش اومدی
خوشحال شدیم که بعد از مدت طولانی شما رو توی تالار گفتمان می بینیم .
وخوشحالتر میشیم که شاهد فعالیت شما در تالارهم باشیم
و ازآموخته های مفیدتون بهره ببریم .
و تشکر میکنم از جوابهای زیباتون
جزاک الله خیرا

با اجازه منم سوالات خودم می پرسم :
1-اگر بخوای کسی رو به دین اسلام دعوت کنی
اولین ویژگی که بهش می گی کدوم ویژگی اسلامه؟
2. لطفا با خوندن این کلمات اولین برداشت ذهنیتون رو بنویسین؟
دوست -ایمان- صداقت -زندگی
3.همه ی آیات قران زیبا و دلنشین هستند
ولی اگه بخواین یه آیه رو انتخاب کنید کدومه و چرا ؟
4.در زندگیتون چه چیزی شما رو بیش از حد غمگین
یا چه چیزی شما رو بیش از حد خوشحال می کنه ؟
5.و در آخر یک جمله آموزنده برامون بیان کنید .

بسیار سپاسگزارم

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
hoda (دوشنبه مهر ماه 8, 1392 5:26 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط yosra69 » دوشنبه مهر ماه 8, 1392 12:02 pm

با سلام  

من سهمیه دو تا دیگه سوالو دارم.حیفه بسوزه.

با اجازتون این دوتا سوالو هم بپرسم

1.شعاری دارید تو زندگیتون ک همیشه سعی کنید بهش عمل کنید؟منظورم اینه ک سخن شخص بزرگی یا حرفی ک ازش خوشتون اومده و نظرتونو جلب کرده چی بوده؟

2.اگه بهتون بگن فقط یک روز از دنیا باقی مونده و فردا قیامت ب پا میشه آخرین کاری ک دوس دارید انجام بدید چیه؟

با تشکر
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

پستتوسط ostadelyass » دوشنبه مهر ماه 8, 1392 11:52 pm

علیکم السلام ورحمة الله و برکاته
1-اگر بخوای کسی رو به دین اسلام دعوت کنی
اولین ویژگی که بهش می گی کدوم ویژگی اسلامه؟

لا يؤمن أحدكم حتى يحب لأخيه ما يحب لنفسه (متفق علیه)
امام نووی در شرح این حدیث می فرماید: مسلمان باید برای برادر کافرش(که هنوز وارد اسلام نشده) دوست داشته باشد که به اسلام وارد شود همچنان که برای برادر مسلمانش باید دوست داشته باشد که بر اسلامش مداوم باشد.
به خاطر همین من هم هر وقت با دوستی که می خواهم به اسلام دعوتش کنم صحبت کنم این مفهوم را برایش توضیح می دهم و می گویم که من از برکات اسلام و ایمان بی نصیب نبوده ام و دوست دارم که شما نیز این برکات و فواید را کسب کنید. فکر می کنم با این کار ناصح و امین بودن خودم را می توانم به او اثبات کنم و راه برای پذیرفتن نصیحت از جانب من و جبهه گیری نکردن هموار می شود. البته همه افراد هم مثل همدیگر نبوده و برای هر کدام نسخه خاصی لازم است ولی جلب محبت و امانت داری یک اصل کلی است. و الله اعلم  
2. لطفا با خوندن این کلمات اولین برداشت ذهنیتون رو بنویسین؟
دوست -ایمان- صداقت -زندگی

دوست: وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلَا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ (فصلت/34): از محبت خوارها گل می شود.(شاید خیلی هم مرتبط نباشه)
ایمان: آرامش زیر سایه های قرآن
صداقت: درجات بالای عمل صالح
زندگی: تلاش و تکاپو
3.همه ی آیات قران زیبا و دلنشین هستند
ولی اگه بخواین یه آیه رو انتخاب کنید کدومه و چرا ؟

أَلَمْ يَأْنِ لِلَّذِينَ آمَنُوا أَن تَخْشَعَ قُلُوبُهُمْ لِذِكْرِ اللَّهِ وَمَا نَزَلَ مِنَ الْحَقِّ وَلَا يَكُونُوا كَالَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلُ فَطَالَ عَلَيْهِمُ الْأَمَدُ فَقَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَكَثِيرٌ مِّنْهُمْ فَاسِقُونَ ‏(حدید/16)
‏آيا وقت آن براي مؤمنان فرا نرسيده است كه دلهايشان به هنگام ياد خدا ، و در برابر حق و حقيقتي كه خدا فرو فرستاده است ، بلرزد و كرنش برد ؟ و آنان همچون كساني نشوند كه براي آنان قبلاً كتاب فرستاده شده است و سپس زمان طولاني بر آنان سپري گشته است ، و دلهايشان سخت شده است ، و بيشترشان فاسق و خارج ( از حدود دين خدا ) گشته‌اند .
همه ما فراز و فرودهای ایمانی داریم ولی شاید برای خیلیهامون سخت باشه که به خوبی تشخیصشون بدیم به خاطر همین باید بترسیم از اینکه دچار فرود شدیدی بشیم ولی مدت ها بگزره و تشخیصش ندیم تا اینکه انقدر زیاد بشه که مثل اکثر اهل کتاب دچار قساوت قلب بشیم و بازگشت خیلی سخت بشه. به خاطر همین ذکر این آیه لازمه تا مستقیما ما رو از این افت ایمانی تحذیر کنه. نعوذ بالله من شرور انفسنا و سیات اعمالنا

4.در زندگیتون چه چیزی شما رو بیش از حد غمگین
یا چه چیزی شما رو بیش از حد خوشحال می کنه ؟

غمگین: حزنی که ناشی از از دست دادن لحظات زیبای سالهای گذشته ای که امسال برام امکان پذیر نیست و الان وقتش رسیده که این ناشی از ضعف ایمانه که نمی تونم خودمو از گذشته جدا کنم و در حال زندگی کنم. دعای خیر یادتون نره
أَلا إِنَّ أَوْلِيَاء اللّهِ لاَ خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلاَ هُمْ يَحْزَنُونَ (یونس/62)
خوشحال: ببینم کسی داره نماز میخونه یا دعا و نیایش میکنه در حالی که انتظار این رو ازش نداشتم.
5.و در آخر یک جمله آموزنده برامون بیان کنید .
من در این حد نیست ولی یک جمله از امام ابن القیم ذکر می کنم:
اساس تقویت ایمان و پایداری عبادت های پنهانی و اساس نابودی ایمان، گناهان پنهانی می باشد.
رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلّاً لِّلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّكَ رَؤُوفٌ رَّحِيمٌ

برای نویسنده این مطلب ostadelyass تشکر کننده ها: 2
bahar (سه شنبه مهر ماه 8, 1392 12:08 am), tafgah72 (سه شنبه مهر ماه 8, 1392 12:35 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

پستتوسط bahar » سه شنبه مهر ماه 8, 1392 12:27 am

برادر گرامی

ممنونم ازجوابهای زیبا و مفیدتون

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها:
ostadelyass (سه شنبه مهر ماه 9, 1392 6:59 pm)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط ostadelyass » سه شنبه مهر ماه 9, 1392 7:29 pm

و علیکم السلام
1.شعاری دارید تو زندگیتون ک همیشه سعی کنید بهش عمل کنید؟منظورم اینه ک سخن شخص بزرگی یا حرفی ک ازش خوشتون اومده و نظرتونو جلب کرده چی بوده؟

جواب این سوال در جواب سوال بعدی آمده است

2.اگه بهتون بگن فقط یک روز از دنیا باقی مونده و فردا قیامت ب پا میشه آخرین کاری ک دوس دارید انجام بدید چیه؟

با اجازتون این سوال چون فرض محاله جوابشو نمی دم هر چند طراح این سوال هدفش میتونه یادآوری قیامت باشه. نتیجه خوب این سوال میتونه این باشه که ما قیامت رو نزدیک ببینیم و به خاطر همین هم در انجام کارهامون دقت بیشتری داشته باشیم. در این زمینه سخن امام ابن القیم در مفتاح دار السعادة جای تامل دارد:

العبد من حين استقرت قدمه في هذه الدار فهو مسافر فيها إلى ربه ومدة سفره هي عمره الذي كتب له فالعمر هو مدة سفر الإنسان في هذه الدار إلى ربه ثم قد جعلت الأيام والليالي مراحل سفره فكل يوم وليلة مرحلة من المراحل فلا يزال يطويها مرحلة بعد مرحلة حتى ينتهي السفر فالكيس الفطن هو الذي يجعل كل مرحلة نصب عينيه فيهتم بقطعها سالما غانما فإذا قطعها جعل الأخرى نصب عينيه ولا يطول عليه الأمد فيقسو قلبه ويمتد أمله ويحصر بالتسويف والوعد والتأخير والمطل بل يعد عمره تلك المرحلة الواحدة فيجتهد في قطعها بخير ما بحضرته فإنه إذا تيقن قصرها وسرعة انقضائها هان عليه العمل فطوعت له نفسه الانقياد إلى التزويد...
با تلخیص و تصرف: الله غایتنا یک هدف کلی است ولی باید آن را با اهداف ریز و در مراحل مختلف عملی کرد. انسان زیرک و باهوش کسی است که هر روز و شبش (هر مرحله از زندگیش) را مورد توجه قرار دهد و دقت کند که به سلامت به اتمامش برساند. در انتهای هر شب شبانه روز بعدی را برنامه ریزی کند و فکر نکند که حالا حالاها هست و مردنی در کار نیست وگرنه دچار قساوت قلب می شود.(برداشت از کتاب مسافر فی قطارالدعوة از دکتر عادل الشویخ)

نماد کاربر
ostadelyass
کاربر ویژه
کاربر ویژه

بعدي

بازگشت به متفرقه

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان