نزدیکترین راه بسوی بهشت

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

نزدیکترین راه بسوی بهشت

پستتوسط yosra69 » جمعه شهريور ماه 14, 1393 10:32 am

از شما برادر عزیز سؤال می‌کنم: که آیا بهشت را می‌خواهی؟
پاسخ داد: چه کسی است که خواهان بهشت نباشد؟ کیست که خوشی و نعمت پایدار را نخواهد؟ چه کسی است لذات دائمی، پیاپی و پایان‌ناپذیر را طالب نباشد. گفتم پس چرا کارهای نیک انجام نمی‌دهید تا وارد بهشت شوید

و از لذتهای آن بهره‌مند شوید؟ گفت همانا راه بهشت دشوار، طولانی، پر از گردنه و خار و صعب‌العبور است و برای فردی مانند من ضعیف مشکلات و سختیهای این راه تحمل‌ناپذیر است. گفتم برادرم تو که نمی‌توانی بر طاعت خدا دوام آورده و صبر نمایی و قادر برخورداری و صبر از انجام گناه و نافرمانی خدا نیستی؟ پس اگر خدای ناکرده اهل آتش گردی در آنجا چگونه تاب تحمل آتش دوزخ را خواهید داشت؟

گفت: این امر «سؤال و جواب» مرا از جا برکَنده تکان داد و در حیرت و سرگردانی فرو برد اما نمی‌دانستم چکار کنم و از کجا شروع نمایم در حالیکه مسیر طولانیّ را در راه انجام گناه و معصیت و محرمات طی نموده بودم «گناهان زیادی انجام داده بودم» گفتم برای رسیدن به بهشت شما را به راه بسیار کوتاهی راهنمایی می‌کنم.
راهی ساده و آسان، بدون رنج و خستگی که در آن هیچ فشار و مشکلی نیست.
گفت: مرا راهنمایی کن که خدا خیرت دهد، من همواره بدنبال چنین راه ساده آسانی «برای بهشت» هستم.
گفتم این راه هموار و آماده را امام ابن القیم: در کتاب خود بنام «الفوائد» بیان نموده است. در آن کتاب می‌گوید:
از نزدیکترین و آسانترین راه، بدون رنج، خستگی و سختی برای همسایگی با خدا در بهشت بطرف او بیائید. بشتابید. «راه این است دقت کنید» تو در زمانی واقع شده‌ای که در بین دو زمان گذشته و آینده قرار گرفته، و آن در واقع عمر کنونی شماست، یعنی زمان فعلی و حاضر، تو می‌توانی گذشته خود را بوسیله توبه و پشیمانی و استغفار و طلب بخشش از خداوند اصلاح نمایی که این کار هیچگونه سختی و مشقتی ندارد، و کارکرد مشکلی نمی‌خواهد، بلکه عملی قلبی است.
«برای آینده» از این به بعد یعنی در آینده از انجام گناه و نافرمانی خدا امتناع، خودداری و پرهیز نمائید. خودداری تو از معصیت نیز آسایش و آسودگی است.
کار با اندامها و اعضاء بدن نیست که انجام آن برایتان مشکل باشد.
بلکه عزم و اراده و تصمیم قاطعی را می‌خواهد. که این تصمیم جسم و جان و درون و وجدان شما را آسوده و راحت می‌نماید
.
پس گذشته را با بازگشت و پشیمانی از گناه و آینده را «آنچه در پیش است» با عزم و اراده و پرهیز از معصیت و «عمل صالح» اصلاح نمائید.
که در انجام هیچیک از این دو «اصلاح گذشته و پرهیز در آینده» برای اندامها و اعضای جسم خستگی و سختی و مشکلی وجود ندارد.
اما حال و وضعیت تو در دوران حیات: زمانی است بین گذشته و آینده که اگر این زمان را هدر دهی «و از این فرصت استفاده نکنی» رهایی، سعادت و خوشبختی خود را از دست داده‌ای «ضایع‌ گردانیده‌ای» و اگر با اصلاح گذشته و آینده به روش مذکور از آن استفاده نمایی راه نجات و رهایی را یافته و آسایش و لذت و نعمت را بدست آورده‌اید.
خاتمه
این همان راه ساده بهشت است. توبه از گذشته، عمل صالح و ترک گناه در آینده. فرمایشی از رسول اکرم ص را در این رابطه بتو یادآور می‌شوم. عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ t: أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ: «كُلُّ أُمَّتِي يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ إِلاَّ مَنْ أَبَى». قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَمَنْ يَأْبَى؟ قَالَ: «مَنْ أَطَاعَنِي دَخَلَ الْجَنَّةَ، وَمَنْ عَصَانِي فَقَدْ أَبَى». (بخارى:7280).
از ابوهريره t روايت است که رسول الله ص فرمود: «همة امتيان من وارد بهشت خواهند شد مگر کسي که امتناع ورزد». صحابه عرض کردند: اي رسول خدا! چه کسي امتناع مي ورزد؟ فرمود: «هرکس كه از من اطاعت كند، وارد بهشت مي شود و هر کس، از من نافرماني کند، در حقيقت، امتناع ورزيد ه است».
عَنْ عَبْدِاللَّهِ  قَالَ: قَالَ النَّبِيُّ ص: «الْجَنَّةُ أَقْرَبُ إِلَى أَحَدِكُمْ مِنْ شِرَاكِ نَعْلِهِ، وَالنَّارُ مِثْلُ ذَلِكَ». (بخارى:6488).
عبدالله بن مسعود t مي گويد: نبي اکرم ص فرمود: «بهشت و دوزخ از بند کفشهايتان به شما نزديکتراند».
«یعنی هر لحظه احتمال رسیدن مرگ وجود دارد که در اثر آن یا بهشت و یا دوزخ نصیب آدمی ‌شود».

فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

برای نویسنده این مطلب yosra69 تشکر کننده ها: 6
Noha (جمعه شهريور ماه 14, 1393 9:14 pm), Ronahi (شنبه شهريور ماه 15, 1393 1:25 pm), bahar (شنبه شهريور ماه 15, 1393 10:57 am), hoda (جمعه شهريور ماه 14, 1393 11:37 am), mahshid (جمعه شهريور ماه 14, 1393 6:40 pm), pejmanava (دوشنبه شهريور ماه 17, 1393 11:42 pm)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

Re: نزدیکترین راه بسوی بهشت

پستتوسط Noha » جمعه شهريور ماه 14, 1393 9:52 pm

هو الرحمن الرحیم

السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

یسری عزیزم بسیار از تلاش هایت ممنونم،

این راه: توبه از گذشته، عمل صالح و ترک گناه در آینده. فرمایشی از رسول اکرم ص را در این رابطه بتو یادآور می‌شوم. عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ t: أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ: «كُلُّ أُمَّتِي يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ إِلاَّ مَنْ أَبَى». قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، وَمَنْ يَأْبَى؟ قَالَ: «مَنْ أَطَاعَنِي دَخَلَ الْجَنَّةَ، وَمَنْ عَصَانِي فَقَدْ أَبَى». (بخارى:7280).
از ابوهريره t روايت است که رسول الله ص فرمود: «همة امتيان من وارد بهشت خواهند شد مگر کسي که امتناع ورزد». صحابه عرض کردند: اي رسول خدا! چه کسي امتناع مي ورزد؟ فرمود: «هرکس كه از من اطاعت كند، وارد بهشت مي شود و هر کس، از من نافرماني کند، در حقيقت، امتناع ورزيد ه است».

امیدوارم توفیق این عمل را همواره همراه داشته باشیم.

اللهم وفقنا لطاعتک

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها: 3
bahar (شنبه شهريور ماه 15, 1393 10:57 am), hoda (يکشنبه شهريور ماه 15, 1393 12:00 am), yosra69 (شنبه شهريور ماه 15, 1393 4:48 pm)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

Re: نزدیکترین راه بسوی بهشت

پستتوسط yosra69 » شنبه شهريور ماه 15, 1393 4:52 pm

سلام و درود فروان بر شما...

خیلی لطف داری نهای عزیزم.

ان شاء الله
فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (5)

إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْرًا (6) (انشراح)

برای نویسنده این مطلب yosra69 تشکر کننده ها:
hoda (يکشنبه شهريور ماه 15, 1393 12:00 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
yosra69
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 22, 1391 12:30 am
تشکر کرده: 1401 بار
تشکر شده: 1767 بار
امتياز: 17660

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان