democracy

در این بخش مقالات علمی قرار داده می شود

مديران انجمن: pejmanava, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Elmi

democracy

پستتوسط pejmanava » شنبه مرداد ماه 17, 1394 10:08 pm

واژه democracy به معنای حاکمیت اکثریت مردم است یعنی مردم سالاری حاکم است نه خداوند. مردم خود در مسائل دینی تصمیم می گیرند، در حالی که تعیین شریعت مختص الله متعال است و حکم از آن خداوند است، چنانچه می فرماید :


قُلْ إِنِّی عَلَى بَیِّنَهٍ مِنْ رَبِّی وَکَذَّبْتُمْ بِهِ مَا عِنْدِی مَا تَسْتَعْجِلُونَ بِهِ إِنِ الْحُکْمُ إِلَّا لِلَّهِ یَقُصُّ الْحَقَّ وَهُوَ خَیْرُ الْفَاصِلِینَ (۵۷ انعام)

ترجمه : بگو من بر شریعت واضحی هستم که از سوی پروردگارم نازل شده است و شما قرآن را تکذیب می کنید،عذابی که شما برایش عجله می کنید به دست من نیست ، حکم و فرمان تنها در دست خداوند است و او بهترین فیصله دهنده (بین حق و باطل) است.                                  و همچنین می فرماید :

مَا تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِهِ إِلَّا أَسْمَاءً سَمَّیْتُمُوهَا أَنْتُمْ وَآبَاؤُکُمْ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ بِهَا مِنْ سُلْطَانٍ إِنِ الْحُکْمُ إِلَّا لِلَّهِ أَمَرَ أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا إِیَّاهُ ذَلِکَ الدِّینُ الْقَیِّمُ وَلَکِنَّ أَکْثَرَ النَّاسِ لَا یَعْلَمُونَ( ۴۰ یوسف)

ترجمه : آنچه را که غیر از خدا می پرستید چیزی جز اسم هایی نیست که شما و پدرانتان نامیده اید، خداوند حجت و برهانی برای آن نازل نکرده است، حکم و فرمان تنها مختص خداوند است، دستور داده که جز او را نپرستیم، این دین استوار است ولی بیشتر مردم نمی دانند.

وَقَالَ یَا بَنِیَّ لَا تَدْخُلُوا مِنْ بَابٍ وَاحِدٍ وَادْخُلُوا مِنْ أَبْوَابٍ مُتَفَرِّقَهٍ وَمَا أُغْنِی عَنْکُمْ مِنَ اللَّهِ مِنْ شَیْءٍ إِنِ الْحُکْمُ إِلَّا لِلَّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَعَلَیْهِ فَلْیَتَوَکَّلِ الْمُتَوَکِّلُونَ (۶۷ یوسف)

ترجمه : و یعقوب(علیه السلام) فرمود : ای فرزندانم از یک در وارد نشوید بلکه از درهای گوناگونی وارد شوید، من نمی توانم چیزی را که خداوند مقرر کرده را از شما دور سازم. حکم و فرمان تنها از آن خداوند است و بر او توکل کردم و توکل کنندگان باید بر او توکل کنن

همانطور که از آیات بالا به وضوح مشخص است، حاکمیت و دستور تنها از آن خداوند است، توحید تنها این نیست که در عبادت خدا را بی شریک بدانیم بلکه در حکم و قانون هم باید تنها خدا را بپرستیم وبی شریکش بدانیم و قوانینش را اجرا کنیم. تشریع و قانون گذاری مختص خداوند است و کسی نمی تواند در دین زیاد و کم کند چنانچه می فرماید :

أَمْ لَهُمْ شُرَکَاءُ شَرَعُوا لَهُمْ مِنَ الدِّینِ مَا لَمْ یَأْذَنْ بِهِ اللَّهُ وَلَوْلَا کَلِمَهُ الْفَصْلِ لَقُضِیَ بَیْنَهُمْ وَإِنَّ الظَّالِمِینَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ(۲۱ شوری)

ترجمه : شاید آنان انبازها و معبودهائی دارند که برای ایشان دینی را پدید آورده‌اند که خدا بدان اجازه نداده است (و از آن بی‌خبر است؟) اگر این سخنِ قاطعانه و داورانه (ی خدا، مبنی بر مهلت کافران و تأخیر قیامت تا وقت معیّن آن) نبود، میانشان (با اهلاک کافران و ابقاء مؤمنان) داوری می‌گردید (و دستور عذاب دنیوی یا اخروی صادر می‌گشت و مجالی به کافران نمی‌داد. در عین حال آنان نباید این حقیقت را فراموش کنند که) قطعاً ستمگران عذاب دردناکی دارند

همانطور که در آیه بالا دیدیم کسی که بعضی از احکام دین را به جای خدا عوض کند و یا تشریع مسایل دیگر در دین کند معبود باطل و طاغوت است و پیروان او مشرک می شوند، یعنی کسی که اعتقاد داشته باشد که مردم هم می توانند در شریعت قانون گذاری کنند این شخص کافر می شود. یکی از نواقض اسلام(انسان را از اسلام بیرون می کند) این است که انسان باور داشته باشد که کسی غیر خداوند هم می تواند تشریع کند.اگر کسی مسئله ای را به جای حکم خداوند قرار دهد و به آن راضی باشد چنانچه شروط تکفیر بر او صادق باشد کافر می شود. مثلا فرض کنید خداوند می فرماید دست زن و مرد دزد را قطع کنید چنانچه می فرماید :

وَالسَّارِقُ وَالسَّارِقَهُ فَاقْطَعُوا أَیْدِیَهُمَا جَزَاءً بِمَا کَسَبَا نَکَالًا مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَزِیزٌ حَکِیمٌ (۳۸ مائده)

ترجمه : دست مرد و زن دزد را به کیفر عملی که انجام داده اند به عنوان مجازات الهی قطع کنید و خداوند قدرتمند و حکیم است.

حالا کسی بیاید و به جای دست بریدن، مجازات زندان برای او قائل شود که متاسفانه در اکثریت کشورهای اسلامی همین است، در این حالت گناه کبیره مرتکب شده اند چرا که به حکمی غیر از آنچه خداوند فرموده فرمان داده اند یعنی العیاذ بالله آن حکم را از حکم خداوند بهتر می دانند، آیا این قانون رد کردن حکم خداوند که بریدن دست است نمی باشد. این فلسفه دموکراسی است. به کشورهای اروپایی نگاه کنید برای دزدی زندان و برای برخی جرم دیگر محکومیت های متفاوتی را به عنوان مجازات قرار می دهند و همه اینها بر اساس هوی و هوس است. بهتر است بگوییم که دموکراسی آزادی نیست بلکه هوس طلبی است و هر کشور اسلامی که چنین کاری بکند و به آن راضی باشد قطعا آن دولت کفری است هرچند اهالی آن همه مسلمان باشند. یا مثلا کسی به پیامبراهانت می کند در دموکراسی این شخص آزاد است و می گویند این آزادی بیان است چنانچه آزادانه در روزنامه هایشان می بینیم که اهانت می کنند، درحالی که اجماع مسلمانان بر این است که کسی به پیامبر(صلی الله علیه و سلم) اهانت کند مرتد شده و قتلش واجب است و این رد کردن اجماع اسلام و مسلمین است و باب را برای اهانت کردن برای آن ها فراهم می کند. کسی زنا می کند در حالی که خداوند می فرماید هر یک از زن و مرد زناکار را صد ضربه شلاق بزنید چنانچه میفرماید:

الزَّانِیَهُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا کُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَهَ جَلْدَهٍ وَلَا تَأْخُذْکُمْ بِهِمَا رَأْفَهٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِنْ کُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَلْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَهٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ( ۲ نور)

ترجمه : هر یک از زن و مرد زناکار را صد شلاق بزنید و به آن دو هیچ رافتی در دین خدا نداشته باشید اگر به خدا و روز آخرت ایمان دارید و باید بر عذاب آن دو گروهی از مومنین شاهد باشند.

اما در دموکراسی زن و مرد آزاد هستند که زنا کنند آیا این رد کردن حکم خداوند نیست. خداوند میفرماید زناکار آزاد نیست و باید حد بر آن جاری شود ولی دموکراسی می گوید آزادی، آیا خدا حاکم است یا هوی و هوس کشور های غربی. ببینید مردم مسلمان چگونه فریب خورده اند. متاسفانه، کشورهای اسلامی اکثرا در جنگ، برادر کشی و افراطی گری و اشغالگری هستند و فکر می کنند این دموکراسی باعث پیشرفت کشورشان می باشد و این در حالی است که این کار باعث خشم خداوند می شود. ما موظف هستیم به قرآن و سنت عمل کنیم نه کسانی که در کشوری کافر هستند و هیچ ارزشی برای مسلمانان قائل نیستند. چرا کسانی که به ما توهین می کنند ما را تروریست می شمارند، دین و احکاممان را قبول ندارند ما باید از آن ها تقلید کنیم و راه و روش این دشمنان خدا را سر لوحه زندگی مان کنیم.

ابن کثیر (رحمه الله) در تفسیرش می گوید: چنگیز خان مغول قوانینی وضع کرده بود و اسمش یاسا بود. برخی از قوانین را از مسیحیت و برخی را از یهودیت و برخی را از اسلام و برخی را از هوی و هوس خود گرد آورده بود و با هم مخلوط کرده بود و مردم را مجبور کرده بود که به این احکام عمل کنند و امروز هم قوانین توسط آمریکا و برخی توسط انگلیس و برخی روسیه و برخی کشورهای طاغوتی دیگر وضع شده است که به آن دموکراسی می گویند. ابن کثیر می گوید : هر کس چنین کند کافر است و باید لشکر مسلمانان با او پیکار کنند تا اینکه به حکم خدا و رسولش بازگردد. البته این حکم منظور شامل حکام مسلمان نیز است که اگر حکومت خدا را رها کرده و به دینی غیر از دین اسلام حکم کند که قطعا آن قوانین مثل دموکراسی مخالف اسلام خواهد بود و به آن راضی باشند یعنی آن را حلال بدانند قطعا آن ها نیز کافر می شوند. امروؤه بسیاری  از مسلمانان به دلیل اینکه اسلام واقعی را ندیده اند فریب خورده اند و فکر می کنند نعمت رفاه و آسایش در دموکراسی است. این کشور های کافر سعی می کنند مسلمانان را با جنگ و برادر کشی و افراطی گری به خود مشغول کنند تا از سر چشمه اصلی یعنی حکومت خدایی دورشان کنند پس مسلمانان نباید مثل آن ها به دموکراسی حکم کنند و اگر می خواند سعادت پیدا کنند تنها راه حکومت اسلامی خواهد بود. خداوند عزوجل می فرماید :

إِنَّا أَنْزَلْنَا التَّوْرَاهَ فِیهَا هُدًى وَنُورٌ یَحْکُمُ بِهَا النَّبِیُّونَ الَّذِینَ أَسْلَمُوا لِلَّذِینَ هَادُوا وَالرَّبَّانِیُّونَ وَالْأَحْبَارُ بِمَا اسْتُحْفِظُوا مِنْ کِتَابِ اللَّهِ وَکَانُوا عَلَیْهِ شُهَدَاءَ فَلَا تَخْشَوُا النَّاسَ وَاخْشَوْنِ وَلَا تَشْتَرُوا بِآیَاتِی ثَمَنًا قَلِیلًا وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْکَافِرُونَ(۴۴ مائده)

ترجمه : ما تورات را (بر موسی) نازل کردیم که در آن رهنمودی (به سوی حق) و نوری (زداینده‌ی تاریکیهای جهل و نادانی، و پرتوانداز بر احکام الهی) بود. پیغمبرانی که تسلیم فرمان خدا بودند بدان برای یهودیان حکم می‌کردند، و نیز خداپرستان و دانشمندانی بدان حکم می‌کردند که امانتداران و پاسداران کتاب خدا بودند. پس (ای علمای یهودیان، و شما ای مؤمنان!) از مردم نهراسید و بلکه از من بهراسید (و همچون سلف صالح خود محافظان و مراقبان کتاب خدا و مجریان احکام آسمانی باشید) و آیات مرا به بهای ناچیز (دنیا، همچون رشوه و جاه و مقام) نفروشید و هر کسی بر طبق آن چه که خداوند نازل کرده حکم نکند او و امثال او بی گمان کافرند.

و می فرماید :

وَکَتَبْنَا عَلَیْهِمْ فِیهَا أَنَّ النَّفْسَ بِالنَّفْسِ وَالْعَیْنَ بِالْعَیْنِ وَالْأَنْفَ بِالْأَنْفِ وَالْأُذُنَ بِالْأُذُنِ وَالسِّنَّ بِالسِّنِّ وَالْجُرُوحَ قِصَاصٌ فَمَنْ تَصَدَّقَ بِهِ فَهُوَ کَفَّارَهٌ لَهُ وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ(۴۵ مائده)

ترجمه : و در آن (کتاب آسمانی، تورات نام) بر آنان مقرّر داشتیم که انسان در برابر انسان (کشته می‌شود) و چشم در برابر چشم (کور می‌شود) و بینی در برابر بینی (قطع می‌شود) و گوش در برابر گوش (بریده می‌شود) و دندان در برابر دندان (کشیده می‌شود) و جراحتها قصاص دارد (و جانی بدان اندازه و به همان منوال زخمی می‌گردد که جراحت وارد کرده است اگر مثل آن جراحات ممکن گردد و خوف جان در میان نباشد). و اگر کسی آن را ببخشد (و از قصاص صرف نظر کند)، این کار باعث بخشش (برخی از گناهان) او می‌گردد. و کسی که بدانچه خداوند نازل کرده است حکم نکند (اعم از قصاص و غیره) او و امثال او ستمگر هستند.

و باز می فرماید :

وَلْیَحْکُمْ أَهْلُ الْإِنْجِیلِ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فِیهِ وَمَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولَئِکَ هُمُ الْفَاسِقُونَ(۴۷ مائده)

ترجمه : (ما پس از نزول انجیل بر عیسی، به طرفداران او دستور دادیم که) باید پیروان انجیل به چیزی (از احکام) حکم کنند که خدا در انجیل نازل کرده است، و کسی که بدانچه خداوند نازل کرده است حکم نکند، او و امثال او فاسق هستند.

و می فرماید :

وَأَنِ احْکُمْ بَیْنَهُمْ بِمَا أَنْزَلَ اللَّهُ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ وَاحْذَرْهُمْ أَنْ یَفْتِنُوکَ عَنْ بَعْضِ مَا أَنْزَلَ اللَّهُ إِلَیْکَ فَإِنْ تَوَلَّوْا فَاعْلَمْ أَنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ أَنْ یُصِیبَهُمْ بِبَعْضِ ذُنُوبِهِمْ وَإِنَّ کَثِیرًا مِنَ النَّاسِ لَفَاسِقُونَ(۴۹ مائده)

ترجمه : و (به تو ای پیغمبر فرمان می‌دهیم به این که) در میان آنان طبق چیزی حکم کن که خدا بر تو نازل کرده است، و از امیال و آرزوهای ایشان پیروی مکن، و از آنان برحذر باش که (با کذب و حق‌پوشی و خیانت و غرض‌ورزی) تو را از برخی چیزهائی که خدا بر تو نازل کرده است به دور و منحرف نکنند (و احکامی را پایمال هوی و هوس باطل خود نسازند). پس اگر (از حکم خدا رویگردان شدند و به قانون خدا) پشت کردند، بدان که خدا می‌خواهد به سبب پاره‌ای از گناهانشان ایشان را دچار بلا و مصیبت سازد (و به عذاب دنیوی، پیش از عذاب اخروی گرفتار کند). بیگمان بسیاری از مردم (از احکام شریعت) سرپیچی و تمرّد می‌کنند (و از حدود قوانین الهی تخطّی می‌نمایند)

و باز می فرماید :

أَفَحُکْمَ الْجَاهِلِیَّهِ یَبْغُونَ وَمَنْ أَحْسَنُ مِنَ اللَّهِ حُکْمًا لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ(۵۰ مائده)

ترجمه : آیا آن ها حکم و قانون زمان جاهلیت را می جویند و چه کسی حکمش از خداوند بهتر است برای قومی که یقین دارند.

همه این آیات بر این گواهی دارند که حاکمان مسلمان نباید به دنبال هوی و هوس کافران و هوس رانی آن ها بروند و باید بر طبق شریعت اسلام عمل کنند و در غیر این صورت مشمول این آیات الهی می شوند، که خداوند کسانی که به احکام دین(مثل قصاص و حد دزدی و…) عمل نمی کنند را هم کافر، هم فاسق، هم ظالم می شمارد. وقتی می خواهید در کشوری کافر نماز بخوانید مانع شما نمی شوند و حتی بعضا اجازه ساخت مسجد هم می دهند یا وقتی می خواهید صدقه بدهید مانع نمی شوند و میگویند خیلی کار خوبی می کنی و حتی بازیکنان فوتبال حرفه ای که روزه می گیرند جلویشان را نمی گیرند اما شما بگویید می خواهم حکومت اسلامی داشته باشم نه دموکراسی. با بمب و موشک و توپ و تانک از آن سر دنیا و هزاران کیلومتر فاصله به سراغتان می آیند و شما را تروریست می نامند، این بدان خاطر است که خودشان می دانند اگر حکومت الله حاکم باشد باید هوس رانی هایشان را جمع کنند، نظام های سرمایه داری را جمع کنند، سیاه و سفید را برابر و برادر کنند و این ها قطعا این کار را نمی کنند، چراکه منافعشان به خطر می افتد و قطعا با اسلام سر جنگ خواهند داشت هر چند الان هم سر جنگ دارند اما به دلیل منفعتشان با بعضی از کشورهای اسلامی همراه هستند اما اگر آن کشور اسلامی ذره ای از عقاید باطل و کفری آنان را رد کنند سریع واکنش نشان می دهند و ابدا تا زمانی که با هوس هایشان همراه نباشید به شما اطمینان پیدا نمی کنند چنانچه خداوند می فرماید:

وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَى وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُمْ بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَلَا نَصِیرٍ(۱۲- بقره)

ترجمه : هرگز یهود و نصاری از توی پیامبر(صلی الله علیه و سلم) راضی نمی شوند تا زمانی که از ملتشان پیروی کنی.بگو هدایت همان هدایت خداوند است و اگر بعد از آن که علم به سراغت آمد از هوی و هوس هایشان پیروی کنی از جانب خداوند یار و یاوری نخواهی داشت.

اما یک شبهه :

پس اگر بر این اساس باشد بسیاری از کشورهای اسلامی و یا می توانیم بگوییم همه کشور های اسلامی امروزه به دموکراسی عمل می کنند پس آیا همه این حکام کافر هستند؟

پاسخ شبهه :  

قاعده ای عقیدتی داریم که هر کس در عقیده اش کفر باشد کافر نمی شود مگر در بعد از موارد زیر :
  • جهلش برطرف شود یعنی به او فهمانده شود که دموکراسی کفر است و هر کس بدان راضی باشد کافر می شود.
  • مجبور نباشد، یعنی کشورهای کافر او را تهدید نکرده باشد تا او از روی ترس دست به این احکام بزند در حالی که ممکن است به این حکم راضی نباشد.
ممکن است کسی حتی به دموکراسی افتخار هم بکند ولی باز با یقین نمی توانیم بگوییم آن حاکم یا شخص کافر مطلق است تا اینکه حق را برایش روشن کنیم چنانچه خداوند می فرماید :

وَمَنْ یُشَاقِقِ الرَّسُولَ مِنْ بَعْدِ مَا تَبَیَّنَ لَهُ الْهُدَى وَیَتَّبِعْ غَیْرَ سَبِیلِ الْمُؤْمِنِینَ نُوَلِّهِ مَا تَوَلَّى وَنُصْلِهِ جَهَنَّمَ وَسَاءَتْ مَصِیرًا(۱۱۵ نساء)

ترجمه : کسی که با پیغمبر دشمنانگی کند، بعد از آن که (راه) هدایت (از راه ضلالت برای او) روشن شده است، و (راهی) جز راه مؤمنان در پیش گیرد، او را به همان جهتی که (به دوزخ منتهی می‌شود و) دوستش داشته است رهنمود می‌گردانیم (و با همان کافرانی همدم می‌نمائیم که ایشان را به دوستی گرفته است) و به دوزخش داخل می‌گردانیم و با آن می‌سوزانیم، و دوزخ چه بد جایگاهی است!

اما چنانچه شخص حق برایش روشن شد و باز به دموکراسی راضی شد و آن را مانند حکومت اسلامی خوب دانست قطعا کافر می شود. متاسفانه بسیاری از مسلمانان امروز فریب خورده اند چرا که فکر می کنند این دموکراسی می تواند حقوق افراد را به آنان بدهد که با عنوان حقوق بشر یاد می شود. این چه حقوق بشری است که در آن قانون زناکار آزاد است. آیا ازدواج مرد با مرد حقوق بشر است؟آیا ازدواج زن با زن حقوق بشر است؟آیا در اینکه یک شراب خوار یا یک زناکار یا یک مرتد با یک ملحد با یک زندیق کنار هم می نشینند و به جای خداوند قانون وضع می کنند می توانند حقوق بشر فراهم کنند، بلکه خود اینها مفسد فی الارض هستند، خداوند چه زیبا میفرماید:

أَفِی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ أَمِ ارْتَابُوا أَمْ یَخَافُونَ أَنْ یَحِیفَ اللَّهُ عَلَیْهِمْ وَرَسُولُهُ بَلْ أُولَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ(۵۰ نور)

ترجمه :آیا در دلهایشان بیماری (کفر) است؟ یا (در حقّانیّت قرآن) شکّ و تردید دارند؟ یا می‌ترسند خدا و پیغمبرش بر آنان ستم کنند؟بلکه خودشان ستمگرند.

و در نهایت این را می گوییم که این قوانین(دموکراسی) یا از طرف خدا آمده است یا بشر. اگر خدا آن را مشخص کرده است دلیل بیاورند که قطعا هیچ دلیلی بر آن نیست و اگر از جانب بشر  به وجود آمده است لذا هیچ ربطی به اسلام نداشته و ندارد و نخواهد داشت و هر کسی که به آن ایمان بیاورد یا آن را حلال بداند و یا از حکومت اسلامی بهتر بداند، چنانچه شروط تکفیر بر او صادق باشد به احکامی غیر از احکام خداوند ایمان آورده و یقینا کافر می شود. این کشورهای کافر می خواهند با تعطیل کردن احکام اسلامی و قرار نهادن هوی و هوس های خودشان به اسلام ضربه بزنند، اما در این جنگ پیروزی از آن خداوند است و آن ها راه به جایی نمی برند و به زودی ان شاء الله بار دیگر حکومت اسلامی و خلافت راشد باز می گردد و کافران مغلوب خواهند شد چنانچه می فرماید :

هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ(۳۳ توبه)

ترجمه : خدا است که پیغمبر خود (محمّد) را همراه با هدایت و دین راستین (به میان مردم) روانه کرده است تا این آئین (کامل و شامل) را بر همه‌ی آئینها پیروز گرداند (و به منصّه‌ی ظهورش رساند) هرچند که مشرکان نپسندند.نماد کاربر
pejmanava
کاربر حرفه ای سایت
کاربر حرفه ای سایت
 
پست ها : 2997
تاريخ عضويت: جمعه آبان ماه 4, 1391 12:30 am
محل سکونت: Mahabad
تشکر کرده: 2893 بار
تشکر شده: 3332 بار
امتياز: 25740

Re: democracy

پستتوسط ghassam » پنج شنبه شهريور ماه 26, 1394 11:59 am

مطلبتون قشنگ بود
ممنون
اما این رو هم در نظر داشته باشیم که بعضی از افکار به دموکراسی به عنوان روشی برای اجرای حکم الهی مینگرند و خیلی باید دقت شود که دراین شرایط بحرانی مسلمانان بیش از پیش چند دستگی ایجاد نشود تا اروپا وامریکا و دست نشاندگان انها به تفرقه امت اسلامی خوشحال نشوند
نسال الله العفو والعافیه
   لا اله الا الله
محمد رسول الله
نماد کاربر
ghassam
کاربر فعال
کاربر فعال
 
پست ها : 60
تاريخ عضويت: پنج شنبه شهريور ماه 12, 1394 8:33 am
محل سکونت: غزه / فلسطین
تشکر کرده: 7 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 350


بازگشت به مقالات متنوع علمی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان