فرهنگ باشور برای اندروید

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

فرهنگ باشور برای اندروید

پستتوسط bayat » يکشنبه اسفند ماه 16, 1394 1:58 pm

https://cafebazaar.ir/app/com.themagicp ... shur/?l=fa"فرهنگ باشور" یکی از ارزشمندترین کارهای انجام شده در حوزه‌ی  زبان کوردی جنوبی "باشوور" است.در این کتاب بیش از  36 هزار واژه ی کوردی از گویش های لکی،کلهری، گورانی،  فیلی، لری  به صورت ریشه یابی و تطبیقی جمع آوری شده و توانسته است به مانند گنجینه ای در حرکت حوزه ی گویش کردی جنوبی مثمر ثمر واقع شود.

فرهنگ باشور آنگونه که نویسنده آن را توصیف می کند، برای زبان کوردی بیشتر یک نیاز بود تا یک اثر یا اتفاق. هر زبان و گویشی برای تثبیت موقعیت خود نیاز به‌ یک آرشیو تدوینی دارد و فرهنگ واژه‌ یکی از اصلی‌ترین مواد اولیه‌ی تئوری زبانی است که‌ با استناد به‌ آن موجودیت زبان قابل دفاع است.

شما در این برنامه می تواند یک واژه کوردی جنوبی (شامل زیر شاخه های آن مانند کلهری،لکی، گورانی،  فیلی،لری و ...)  را با استفاده از دو رسم الخط آرامی (حروف عربی) و یا رسم الخط لاتین در این فرهنگ واژه جستجو  کنید.

همچنین می توانید با تغییر حالت جستجو، یک کلمه فارسی را جستجو و معادل کوردی جنوبی آن را بیابید.

واژه و معنی آن را می توانید برای دیگران از طریق اسمس، ایمیل، تلگرام و ... ارسال کرده و به اشتراک بگذارید.

برای جستجوی کلمات کوردی نیاز به نصب یک کیبورد با پشتیبانی از حروف کوردی دارید که همراه این نرم افزار می توانید آن را نصب کنید.

آموزش مختصری برای آشنایی با طریقه نوشتن کلمات و رسم الخط کوردی نیز در این برنامه گنجانده شده است.

زبان رابط کاربری برنامه را می توانید تغییر دهید و یکی از زبان های کوردی (کلهری-سورانی)، فارسی و یا انگلیسی استفاده کنید.

bayat
کاربر سایت
کاربر سایت
 
پست ها : 3
تاريخ عضويت: يکشنبه اسفند ماه 16, 1394 1:49 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

بازگشت به شێعر و کۆرته چیرۆک

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان