بهار، جلوه گاه پروردگار......

در این بخش شعر و نوشته های ادبی مختلف قرار دارد

مديران انجمن: tarannom, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Farhangi

بهار، جلوه گاه پروردگار......

پستتوسط bahar » يکشنبه اسفند ماه 16, 1394 3:02 pmنرم نرمك مي رسد اينك بهار؛

هر پديده و هر تجلي خود به نحوي هدايتگر انسان
به اصل است و آن را نمي توان بي معني دانست.
بهارپديده زيبايي است که بايد آثار لطف و جمال
و جلال خداوند گردون سپهر را در آن جستجو کرد.
بهار فصلي است كه هر انساني رابه تفكر و
تأمل در زيبايي‌هاي طبيعت وا مي‌دارد.

از آنجا که به قول شيخ اجل سعدي شيرازي :
برگ سبز درختان در نظر هوشياران و حقيقت جويان
هر ورقش دفتري از معرفت کردگار مي باشد

بايد بهار را موسم حقيقت طلبي و خدا شناسي دانست.
يکي ازخصوصيات تدبر و تعمق روياندن
انديشه احساس دردل و روان آدمي است
از اين رو بهار تنها "دگرگوني در طبيعت" نيست،
بلکه هنگامه "تحولي عميق و هدفمند
در روح و قلب آدمي" نيز مي باشد.

بدین صورت بايد گفت: آمد و رفت بهار،
تکرار درس هاي معلم طبيعت است که همواره
در گوش انسان زمزمه گراين واقعيت است که
؛رستاخيز آمدني و بلاشک است وخداوند تمامي کساني را که
در قبرها آرميده اندزنده مي گرداندکه اين حقيقت در واقع
بيانگر حيات مجدد و شور انگيز پس از مرگ مي باشد.


نرم نرمك صداي پاي بهار به گوش مي رسد
و نسيم دل انگيز بهاري پيام طراوت و شادابي،
اميد وسرزندگي و شور و نشاط را به گوش همگان مي رساند


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: نرم نرمك میرسد اینک بهار ......

پستتوسط bahar » سه شنبه اسفند ماه 18, 1394 2:38 pmبهار، جلوه گاه پروردگار

با رسیدن بهار، طبیعت ردای سبز بر تن می کند. چکاوک ها، هزار دستان و قمریان، نغمه ها و سرودهای فرح بخش و تازه سرمی دهند و انسان ها را به مهرورزی، گره گشایی و هم گرایی فرا می خوانند. بهار، پیام آور عشق و رویش است و موسم سرور و آشتی و به همین خاطر است که خواستنی است و با آمدنش دل ها سرشار از سرور و جان ها معرفت می یابد.

بهار، پیام آور تعادل است و اینکه در سایه تعادل، زندگی زیبا می شود. با دیدن بهار، رحمت و محبت خداوند را به یاد می آوریم. در اینکه چشمه مهر ایزد همواره به سوی آدمیان و همه موجودات، سرازیر است و ما اگر او و نشانه هایش را فراموش کنیم، او هرگز ما را فراموش نمی کند و با دگرگونی فصل ها نیز به جلوه گری قدرت بی پایانش می پردازد تا شاید دلی به یاد او افتد و به شوق او بتپد و بر اثر تماشای جلوه هایش، اشک شوق از چشمی جاری شود.اساسا جهان هستی، آینه دار خداست و جمال پروردگارش را به تماشا گذاشته است. به تعبیر زیبای حافظ:

مراد دل ز تماشای باغ عالم چیست؟     
به دست مردم چشم، از رخ تو گل چیدن

بهار نیز یکی از باشکوه ترین جلوه های خدا در جهان هستی است که می توان با تماشای آن، نقبی به عالم معنا زد و راهی به سوی خدا یافت و جمال پروردگار را به تماشا نشست. چه زیبا سروده است، سعدی شیرازی:

بامدادی که تفاوت نکند لیل و نهار     
خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار
بلبلان وقت گل آمد که بنالند از شوق     
نه کم از بلبل مستی تو بنال ای هشیار
آفرینش همه تنبیه خداوند دل است     
دل ندارد که ندارد به خداوند اقرار
خبرت هست که مرغان سحر می گویند
آخر ای خفته! سر از خواب جهالت بردار


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: نرم نرمك میرسد اینک بهار ......

پستتوسط bahar » سه شنبه اسفند ماه 18, 1394 2:44 pm
شباهت هاي بهار به قيامت

1ـ همانطور که طبيعت پس از زندگي پر حرارات خود در بهار و تابستان آهسته آهسته از جنب و جوش مي افتد، در پاييز رو به خزان مي رود و در زمستان به کلي از جنب و جوش مي افتد، انسانها نيز پس از يک دوره زندگي پر جنب و جوش، آهسته آهسته به خزان عمر خود نزديک مي شوند و پس از چندي مي ميرند.اما همانگونه که خداوند از سرزمين مرده، طبيعتي سرسبز و زنده مي آفريند، از قبرستان هاي بشر نيز قيامتي پرجنب و جوش خواهد ساخت.

2ـ بهار يادآور سر برآوردن گياهان زنده از درون خاک است. خاک ها به کناري زده مي شود و آنچه ماه ها پيش در زمين مدفون شده بود، حالا به شکلي ديگر از زمين سر برمي آورد. گويا که اين صحنه در قيامت هم تکرار مي شود. مردگاني که سال ها پيش در زمين دفن شده اند و پوسيده اند در بهار قيامت زنده مي شوند و ناگاه سر از قبر بيرون مي آورند.

3ـ بهار، فصل نمايان شدن زحمت هاي گذشته است. شکوفه هاي زيبا که روييد تازه معلوم مي شود که هر کشاورزي چقدر زحمت کشيده است؟ حجم شکوفه ها و گياهان سر از خاک افراشته نشان خواهد داد که چقدر کاشته بوده ايم و چقدر برداشت خواهيم کرد. اگرچه بهار، فصل برداشت نيست اما فصل نمايان شدن حجم برداشت که هست.قيامت هم که به پا مي شود شکوفه هاي عمل انسان سر برمي آورد و حجم تلاش شايسته انسان در دنيا را نمايان مي کند. البته فصل برداشت بهشت است ان شاء الله.

4ـ هر شکوفه اي رنگي دارد و هر گياهي شکلي. بهار که مي آيد تازه ارزش کاشته هاي کشاورزان نمايان مي گردد. شکوفه ها و سبزه هاي برآمده از خاک به همگان مي فهمانند که چه جنسي و با چه ارزشي کاشته شده است. علف کاشته ايم يا زعفران. بادمجان کاشته ايم يا گردو. ميوه مرغوب کاشته ايم يا نامرغوب. از بذر اصلاح شده و خالص استفاده کرده ايم يا ناخالص و بيمار.قيامت هم که مي شود ارزش اعمالمان خود به خود روشن مي گردد. چه بسا اعمال بزرگي که تو خالي و پوچ است و اعمال کوچکي که همچون فندق، ارزشي والا يافته است.به راستي که چه قيامتي است اين قيامت.نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

بهار بارزترين نشانه­ چگونگی زنده شدن انسان در قيامت

پستتوسط bahar » شنبه اسفند ماه 22, 1394 3:52 pmبهار بارزترين نشانه­ چگونگی زنده شدن انسان در قيامت

همان طور كه زمين در سال يك دوره زندگى را شروع مى كند، و در آخر مى ميرد، يعنى بعد از آنكه در زمستان از جنب و جوش افتاده بود، دوباره در بهار و تابستان جنب وجوش خود را از سر مى گيرد و در پائيز رو به خزان مى رود، و در زمستان به كلى از عمل مى ايستد.  وقتى انسان ها دوران زندگى شان در زمين به سر رسيد، و مردند دوباره در روز قيامت بعد از آنكه زنده شدند، و از قبرها درآمدند روى زمين منتشر مى شوند، لذا فرمود:

وَاللَّهُ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَىٰ بَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ كَذَٰلِكَ النُّشُورُ(9/فاطر)

خدا کسی است که بادها را روان می‌دارد، و بادها ابرها را برمی‌انگیزند، و ما ابرها را به سوی سرزمینهای موات می‌رانیم و آن سرزمینهای موات را دارای حیات می‌گردانیم. زنده گرداندن (مردگان در گورها برای حساب و کتاب) نیز به همین منوال است.

نظام حساب شده ای که بر حرکات بادها و سپس بر حرکات ابرها و بعد از آن نزول قطره های حیات بخش باران و به دنبال آن زنده شدن زمین­های مرده حاکم است خود بهترین دلیل و بهترین گواه بر این دستگاه قرار دارد و آن را تدبیر می کند .

همانطور که باران­ های بهاری می بارد و آنچه در زمین خورده سر برمی آورد و زنده می شود، باران نشور هم بر عالم می بارد و آنچه در زمین پنهان شده از اعمال و افراد همه سر برمی آورند. انسان­ ها سبز می شوند در حالیکه هم ظاهر و هم باطنشان سبز می شود. یعنی انسان وقتی در قیامت می روید با اعمالش می روید «یُعرَفُ المُجرِمُونَ بِسیماهُم...» برخلاف دنیا که انسان­ ها اعمالشان در چهره ­شان خوانده نمی ­شود در قیامت انسان با اعمالش می روید

بنابراین با فرا رسیدن زمستان، فروغ زندگی از سیمای طبیعت رخت برمی بندد و افسردگی و پژمردگی جای آن را می گیرد و طبیعت به شکل موجودی بی جان درمی آید.
مولانای بلخ می گوید:
این بهار نو ز بعد برگ ریز
هست برهان بر وجود رستخیز
در بهاران رازها پیدا شود
هرچه خورده است این زمین رسوا شود
رازها را می کند حق آشکار
چون بخواهد رست، تخم بدمکار
در واقع زنده شدن طبیعت در فصل بهار، یادآور روز رستاخیز و زنده شدن مردگان است و در نتیجه بیدار دلان، در فصل بهار، به پرهیزکاری بیشتر مبادرت می ورزند.


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: نرم نرمك مي رسد اينك بهار.....

پستتوسط bahar » شنبه اسفند ماه 22, 1394 4:02 pmدر قرآن کریم چه آیاتی در مورد "بهار" وجود دارد؟


معادل کلمة "بهار" در عربی‌، واژة "ربیع‌" است‌. این واژه در قرآن ذکر نشده است‌؛ ولی آیات فراوانی از قرآن از مردن زمین و زنده کردن آن به دست قدرت الهی‌، سخن می‌گوید .این آیات به دو فصل زمستان و بهار اشاره دارد، که در فصل زمستان زمین و درختان به خواب رفته و می‌میرند و در فصل بهار، با باریدن باران و وزش باد بهاری‌، خدا زمین و درختان را زنده می‌کند. آیات قرآن این موضوع را برای اثبات قدرت الهی‌، توحید افعالی و رستاخیز و اندیشه نمودن انسان‌ها مطرح کرده است‌. این آیات چنین است‌:

🌺 إِنَّ في‏ خَلْقِ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ اخْتِلافِ اللَّيْلِ وَ النَّهارِ وَ الْفُلْکِ الَّتي‏ تَجْري فِي الْبَحْرِ بِما يَنْفَعُ النَّاسَ وَ ما أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّماءِ مِنْ ماءٍ فَأَحْيا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها وَ بَثَّ فيها مِنْ کُلِّ دابَّةٍ وَ تَصْريفِ الرِّياحِ وَ السَّحابِ الْمُسَخَّرِ بَيْنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُون(َ164/بقره )

در آفرینش آسمانها و زمین ، و آمد و شد شب و روز ، و کشتیهایی که در دریا به سود مردم در حرکتند ، و آبی که خداوند از آسمان نازل کرده ، و با آن ، زمین را پس از مرگ ، زنده نموده ، و انواع جنبندگان را در آن گسترده ، و ( همچنین ) در تغییر مسیر بادها و ابرهایی که میان زمین و آسمان مسخرند ، نشانه هایی
است ( از ذات پاک خدا و یگانگی او ) برای مردمی که عقل دارند و می اندیشند!

🌺 وَ اللَّهُ أَنْزَلَ مِنَ السَّماءِ ماءً فَأَحْيا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِها إِنَّ في‏ ذلِکَ لَآيَةً لِقَوْمٍ يَسْمَعُون (َ65/نحل )

و خداوند از آسمان آبی ( به صورت باران و برف و تگرگ ) فرو فرستاد پس با آن زمین را ( گیاهان و دانه ها و هسته های داخل آن را ) پس از مرگش زنده ساخت. حقّا که در این ( امر ) نشانه ای است ( از قدرت و حکمت خدا ) برای گروهی که می شنوند

🌺يا أَيُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ في‏ رَيْبٍ مِنَ الْبَعْثِ فَإِنَّا خَلَقْناکُمْ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ مِنْ نُطْفَةٍ ثُمَّ مِنْ عَلَقَةٍ ثُمَّ مِنْ مُضْغَةٍ مُخَلَّقَةٍ وَ غَيْرِ مُخَلَّقَةٍ لِنُبَيِّنَ لَکُمْ وَ نُقِرُّ فِي الْأَرْحامِ ما نَشاءُ إِلي‏ أَجَلٍ مُسَمًّي ثُمَّ نُخْرِجُکُمْ طِفْلاً ثُمَّ لِتَبْلُغُوا أَشُدَّکُمْ وَ مِنْکُمْ مَنْ يُتَوَفَّي وَ مِنْکُمْ مَنْ يُرَدُّ إِلي‏ أَرْذَلِ الْعُمُرِ لِکَيْلا يَعْلَمَ مِنْ بَعْدِ عِلْمٍ شَيْئاً وَ تَرَي الْأَرْضَ هامِدَةً فَإِذا أَنْزَلْنا عَلَيْهَا الْماءَ اهْتَزَّتْ وَ رَبَتْ وَ أَنْبَتَتْ مِنْ کُلِّ زَوْجٍ بَهيج ( ٍ5/حج )


ای مردم اگر در باره زندگی پس از مرگ در شکید ما شما را از خاک آفریدیم آن گاه از نطفه آن گاه از خون بسته سپس از پاره ای گوشت که یا تصویر به خود گرفته و یا نگرفته. تا برای شما توضیح دهیم و هر چه خواهیم در رحم ها قرار دهیم تا مدتی معین ، پس آن گاه شما را کودکی بیرون آریم تا به قوت و نیروی خویش برسید. آن گاه بعضی از شما هستند که در همین حد از عمر وفات یابند و بعضی از شما به پست ترین دوران عمر برسند ، و آن دوران پیری است که پس از سالها دانستن ، چیزی نداند ، ( نمونه دیگری از قیامت اینکه ) تو زمین را می بینی که در زمستان افسرده است چون باران بهاری بر آن نازل کنیم به جنب و جوش در می آید و از همه گیاهان بهجت آور نر و ماده برویاند

🌺 يُخْرِجُ الْحَيَّ مِنَ الْمَيِّتِ وَيُخْرِجُ الْمَيِّتَ مِنَ الْحَيِّ وَيُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ وَكَذَٰلِكَ تُخْرَجُونَ (19/روم )

خداوند همواره زنده را از مرده، و مرده را از زنده می‌آفریند، و زمین موات را حیات می‌بخشد، و همین گونه (سهل و ساده، به سادگی آفرینش مکرّر و همیشگی حیات از ممات، شما آفرینش دوباره می‌یابید و از گورها) بیرون آورده می‌شوید (و رستاخیز برپا می‌گردد).

🌺 وَمِنْ آيَاتِهِ يُرِيكُمُ الْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَيُنَزِّلُ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَيُحْيِي بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ (24/روم )

و از زمره‌ی نشانه‌های (دالّ بر قدرت و عظمت) خدا، یکی این است که خدا برق را که هم باعث ترس است و هم مایه‌ی امید، به شما می‌نمایاند، و از آسمان آب مهمّی را می‌باراند، و زمین را بعد از مرگش، (یعنی خشک و سوزان بودن) به وسیله‌ی آن آب زنده (و سرسبز) می‌گرداند. بی‌گمان در این (درخشش آذرخش آسمان و نزول باران و آبیاری زمین و سرسبز شدن آن) دلائلی است برای فهمیدگان و خردمندان.

🌺 فَانْظُرْ إِلَىٰ آثَارِ رَحْمَتِ اللَّهِ كَيْفَ يُحْيِي الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ إِنَّ ذَٰلِكَ لَمُحْيِي الْمَوْتَىٰ ۖ وَهُوَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ (50/ روم )
به آثار (باران یعنی) رحمت الهی بنگر که چگونه زمین را پس از مردنش زنده می‌کند. آن کس (که زمین مرده را این چنین با نزول باران زنده می‌کند) زنده کننده‌ی مردگان (در رستاخیز) است و او بر همه چیز توانا است.

🌺 وَلَئِنْ سَأَلْتَهُمْ مَنْ نَزَّلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ مِنْ بَعْدِ مَوْتِهَا لَيَقُولُنَّ اللَّهُ ۚ قُلِ الْحَمْدُ لِلَّهِ ۚ بَلْ أَكْثَرُهُمْ لَا يَعْقِلُونَ (63 / عنکبوت )

اگر از آنان (که مشکوکند) بپرسی چه کسی از آسمان آب بارانده است و زمین را به وسیله‌ی آن بعد از مردنش زنده گردانده است؟ قطعاً خواهند گفت: خدا! بگو: ستایش خدای را (که حق آن اندازه روشن است که مشرکان نیز بدان اعتراف دارند). امّا بیشتر آنان نمی‌فهمند و نمی‌دانند (که به چه تناقض عجیبی گرفتارند. چرا که به خالق رازق واحدی معتقدند و چیزهای دیگری را هم پرستش می‌کنند).

🌺
وَاللَّهُ الَّذِي أَرْسَلَ الرِّيَاحَ فَتُثِيرُ سَحَابًا فَسُقْنَاهُ إِلَىٰ بَلَدٍ مَيِّتٍ فَأَحْيَيْنَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا ۚ كَذَٰلِكَ النُّشُورُ( 9/ فاطر )

خدا کسی است که بادها را روان می‌دارد، و بادها ابرها را برمی‌انگیزند، و ما ابرها را به سوی سرزمینهای موات می‌رانیم و آن سرزمینهای موات را دارای حیات می‌گردانیم. زنده گرداندن (مردگان در گورها برای حساب و کتاب) نیز به همین منوال است.

🌺 اَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ أَنْزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَسَلَكَهُ يَنَابِيعَ فِي الْأَرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِ زَرْعًا مُخْتَلِفًا أَلْوَانُهُ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَاهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَجْعَلُهُ حُطَامًا ۚ إِنَّ فِي ذَٰلِكَ لَذِكْرَىٰ لِأُولِي الْأَلْبَابِ (21/زمر )

(ای مخاطب!) مگر نمی‌بینی که خداوند از آسمان آب را می‌باراند و آن را به آب انبارهای زیرزمینی زمین وارد و مستقرّ می‌گرداند، و سپس به وسیله‌ی آن انواع سبزه‌زارها و کشتزارها را با رنگهای گوناگون می‌رویاند، و آن‌گاه سبزه‌زارها و کشتزارها می‌بالند و لبریز از جوش و خروش می‌شوند و بعداً آنها را پژمرده و زردرنگ می‌بینی، و آن وقت خدا آنها را خشک و پرپر می‌سازد؟ واقعاً در این (چرخه‌ی آب و گیاه، درس) عبرتی برای خردمندان است.

🌺 وَاخْتِلَافِ اللَّيْلِ وَالنَّهَارِ وَمَا أَنْزَلَ اللَّهُ مِنَ السَّمَاءِ مِنْ رِزْقٍ فَأَحْيَا بِهِ الْأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا وَتَصْرِيفِ الرِّيَاحِ آيَاتٌ لِقَوْمٍ يَعْقِلُونَ ( 5/جاثیه )

همچنین در دگرگونی شب و روز (از لحاظ تغییر رنگ و کوتاهی و درازی و فعل و انفعالاتی که در هر یک انجام می‌پذیرد) و در چیزهائی که خدا از آسمان فرو می‌فرستد و (سبب) رزق و روزی هستند (همچون باران و نور و اشعّه‌های گوناگون) و خدا به وسیله‌ی آنها زمین را بعد از مرگش حیات می‌بخشد، و نیز در وزش بادها (و بالطبع دگرگونی هوا) نشانه‌های بزرگی و دلائل سترگی است (بر وجود خدا و خالق یکتا) برای آنان که به تعقّل می‌پردازند و اهل عقل و درایت هستند.


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: نرم نرمك مي رسد اينك بهار.....

پستتوسط bahar » پنج شنبه اسفند ماه 27, 1394 4:10 pmبه مناسبت آمدن فصل بهار
وزنده شدن دوباره طبیعت


سفارش پیامبرصلی الله علیه وسلم درباره حفاظت ازمحیط زیست
قال رسول اللَّه صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم:«ما مِنْ مُسْلِمٍ يَغْرِسُ غَرْساً إلاَّ كانَ ما أُكِلَ مِنْهُ لهُ صدقةً، وما سُرِقَ مِنْه لَه صدقَةً، ولا يرْزؤه أَحَدٌ إلاَّ كَانَ له صدقةً»《رواه مسلم》

وفي رواية له : «فَلا يغْرِس الْمُسْلِم غرساً، فَيَأْكُلَ مِنْهُ إِنسانٌ ولا دابةٌ ولا طَيرٌ إلاَّ كانَ له صدقَةً إِلَى يَوْمِ الْقِيَامة».وفي رواية له:«لا يغْرِس مُسلِم غرْساً، ولا يزْرعُ زرْعاً، فيأْكُل مِنْه إِنْسانٌ وَلا دابَّةٌ ولا شَيْءٌ إلاَّ كَانَتْ لَه صدقةً،
  
از جابر( روایت شده است که پیامبرصلی الله علیه و سلم  فرمودند: «هر مسلمانی درختی بکارد، در برابر هر میوه‌ای که از آن خورده می‌شود، برای او صدقه‌ای محسوب می‌شود و آنچه که از آن دزدیده شود و مردم از آن کم کنند، برای او صدقه خواهد بود».

و در روایتی دیگر از او آمده است:«مسلمان چیزی نمی کارد که از آن انسان و نه حیوان و نه پرنده ای می خورد مگر آنکه برایش تا روز قیامت صدقه ای خواهد بود».و در روایتی دیگر از او (مسلم) آمده است:«مسلمان نهالی نمی کارد و چیزی زراعتی نمی رویاند مگر آنکه هر انسان و جانور و موجودی که از آن بخورد برایش صدقه ای خواهد بود».

پس بسم الله در نقاشی طببعت ماهم سهمی داشته باشیم....


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: بهار، جلوه گاه پروردگار......

پستتوسط bahar » جمعه اسفند ماه 28, 1394 11:55 pm🍇صدای پای بهار ، خواب و خیال خزان را بر می آشوبد و بوی بیداری و حرکت بهار ، عالم را فرا می گیرد . نسيم از خواب بر می خيزد . خاک ، تکان می خورد و آزادی جان تازه ای می گیرد . نبض باغچه می تپد و درختان به تولدی دوباره فرا خوانده می شوند . زمین ، بار سنگین خویش را وا می نهد و آسمان ، خورشید درخشانش را ارزانی زمین می کند ... و بهار می آید .خوب که می نگری ، در می یابی جنبش و حیات دوباره طبیعت ، از طراحی عظيم و هنرمندانه اي ، حكايت مي كند . گویی جهان آفرینش ، چون کتابی گشوده ، به هر زبانی سخن می گوید و این پیام را دارد که : " چمن سبز جهان را ، جهان آرایی هست . "

🍇هدف از آفرينش ، کمال و سعادت انسان است . یعنی صعود از عالم ماده به سوی معنویات و تقرب به خداوند، یکی از راههای شناخت خدا، مطالعه در هستی و طبیعت است . تامل در زیبائیهای جهان آفرینش، به منزله گشودن دریچه ای به سوی حقیقتي برتر است. کافی است آدمی به عمق این زیبایی ها بنگرد . نظم و تدبير در هستی، نمونه ای شگفت از یک اثر عظیم هنری است که مشاهده آن، آدمی را به وجود آفریننده ای نامتناهی هدایت می کند. عظمت جهان هستي از آغاز تاریخ بشر تاکنون ، انبوهی از دانشمندان را برای کشف قوانین نظام عالم به تکاپو واداشته است. تصور این اندیشه که هستی جهان با نظمي شگفت سرشته است، در ذهن انسانهای حقیقت جو، نوعی شعور و بيداري ايجاد مي كند. در این فصل، به شکفته شدن غنچه اي زیبا و به جوشش آب زلال چشمه ها از لایه های سخت کوهساران بنگريد. ببینید چگونه پلک بسته سبزه ها باز می شود و گل به تبسم و خنده می ایستد ، این همه زیبایی حیرت انگیز ، نهال تفکر را آبیاری می کند و ادراک و تخیل را طراوت می بخشد .


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

درسی که از فصل بهار باید آموخت

پستتوسط bahar » دوشنبه فروردين ماه 1, 1395 1:53 amدر نظام آفرینش هر چیزی آغازی و شروعی دارد و هر آغازی آداب و رسوم ویژه خویش را اعلام می دارد. راز و رمز توفیق و پیروزی در هر آغازی ورود صحیح و بهره برداری به هنگام و به موقع از آن است و طبیعت آغاز سال دارد و آن بهار است که با طلوع و غروب خورشید ، گرما ، سرما ، باد و باران حرکت و گردش معتدل و ملایم و شب و روز مناسبت دارد .

فصل بهار فصل تجدید حیات و زندگی از سر گرفتن زمین ما است و فصل نشاط و خرمی زمین است. فصلی است که زمین در شرایط تازه و جدیدی که بر اثر بارندگیهای زمستان قرار گرفته ، مستعد می شود و بزرگترین موهبت های الهی یعنی حیات و زندگی به او اضافه می شود.

آغاز سال نو برای تجدید قوای جسمی و زندگی مادی بسیار مهم است اما در کنار آن برای مؤمن بهار قلب و فصل تجدید حیات قرآن در دل اهل ایمان، ماه مبارک رمضان است که امید است از نفحات و نسیم آن به فضل الهی همیشه و در طول سال برخوردار باشیم ،‌ اما هر چند عبادات و تقرب ما بسوی خداوند در ماه مبارک رمضان مهم است اما نباید از عبادت در دیگر ایام سال و درس گرفتن از سایر دیده های الهی مثل بهار  و درسی که از آن می توان آموخت غافل گیر باشیم .

در قرآن کریم مکرر از این تجدید حیاتی که برای زمین رخ می دهد یادشده و برای درس گرفتن هر یک از فرزندان زمین از گیاهان و حیوانات و پرندگان و انسان از این فصل حیاتبخش اشاراتی وجود دارد. گلها و سبزه ها خود را در این فصل به کمال رشد رسانده و به حد اعلی خود را طراوت می دهند. حیوانات و پرندگان خود را به آب و علف می رسانند و جست و خیزی می کنند و آدمیان با گردش و تفرج و تفریح در دل سبزه ها و طبیعت در ایام نوروز شادی و نشاط مضاعف پیدا می کنند.

بامدادان که تفاوت نکند لیل و نهار
خوش بود دامن صحرا و تماشای بهار

اما آنچه حائز اهمیت است می بایست برای ما منشاء تفکر و اندیشیدن باشد اینکه باگذشت یک سال از عمر و افزون شدن سالی دیگر بر دفتر عمرمان کارنامه معنوی و عملکرد دینی و اجتماعی و خلق و خوی مان را بررسی و احتساب نموده و بار دیگر آن حدیث نبوی و فرمایش گهربار حضرت رسول (ص) با آن ژرفای عمیقش را ملکه ذهن خود قرار دهیم که (حاسبوا انفسکم قبل ان تحاسبوا) (و وزنو اعمالکم قبل از توزن علیکم ) و (موتوا قبل ان تموتوا) ......آری دوستان این که کی بودیم و کی هستیم و چگونه باید باشیم در واقع انشاءا... یک انقلاب و تحول و دگرگونی بنیادی و اساسی درخود ایجاد نمائیم تا به فضل الهی در بستر و شاکله تهذیب و تزکیه نفس قرار بگیریم .


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: بهار، جلوه گاه پروردگار......

پستتوسط bahar » جمعه فروردين ماه 6, 1395 7:04 pm


فرا رسیدن بهار و نوشدن طبیعت و بیداری درختان و گیاهان، حادثەای نیست که به چشم یک مسلمان بیاید امّا جانش را نشوراند! سعدی شیرازی می نویسد:یاد دارم که شبی در کاروانی همه شب رفته بودم و سحر در کنار بیشه ای خفته شوریده ای که دران سفر همراه ما بود نعره ای برآورد و راه بیابان گرفت و یک نفس آرام نیافت چون روز شد گفتمش آن چه حالت بود گفت بلبلان را دیدم که بنالش در آمده بودند از درخت و کبکان از کوه و غوکان در آب و بهایم از بیشه. اندیشه کردم که مروّت نباشد همه در تسبیح و من به غفلت خفته

دوش مرغی به صبح می‌نالید..
عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
یکی از دوستان مخلص را
مگر آواز من رسید به گوش//
گفت باور نداشتم که ترا..
بانگ مرغی چنین کند مدهوش//
گفتم این شرط آدمیت نیست...
مرغ تسبیح گوی و ما خاموش

آری درسی که از فصل بهار می‌توان آموخت این است که همانگونه که طبیعت خزان و بهاری دارد، دنیای درون آدمی نیز خزان و بهاری دارد و تحولات مشابهی را از سر می‌گذراند. بلکه بالاتر از این، از منظر عارفان خزان و بهار جهان بیرون بازتاب خزان و بهار جهان درون ماست.

اي برادر عقل يکدم با خود آر ...
دم بدم در تو خزانست و بهار...
باغ دل را سبز و تر و تازه بين ...
پر ز غنچه و ورد و سرو و ياسمين

خزان و بهار دنیای درون هرکس تحت کنترل و اختیار خود اوست. ما می‌توانیم دنیای درون خود را به نحوی عوض کنیم که به جای اینکه دائماً میان خزان و بهار در نوسان و رفت و آمد باشیم، همیشه بهار و سرسبز و خرم باشیم و درخت وجودمان همواره میوه‌های شیرین ببار آورد. بلکه از این بالاتر، از طریق سرسبز کردن جهان درون خود می‌توانیم جهان بیرون خود را هم سبز کنیم و به آن خرمی همیشگی ببخشیم.


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

Re: بهار، جلوه گاه پروردگار......

پستتوسط bahar » يکشنبه فروردين ماه 8, 1395 10:59 pmبهار سخاوتمند است ،
دامنی از گل به زمین می بخشد ؛
کمی پای درس بهار بنشینیم....


نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن
 
پست ها : 3506
تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890


بازگشت به شعر و نوشته های ادبی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان