سێ روژه(دیده ن) ....فرهنگی اشتباه در بین ما.......قضاوت با شماست....?؟

مديران انجمن: avin, CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Kurdi

سێ روژه(دیده ن) ....فرهنگی اشتباه در بین ما.......قضاوت با شماست....?؟

پستتوسط avin » دوشنبه آبان ماه 9, 1390 1:44 pm

سڵاوی خواتان لێ بێ...

خۆشه ویستان له نێو لاپه ڕه کانمدا به ناکاو چیرۆکێ وا 2 ساڵی ڕابردو(گذشته) نووسابوم که وته به رچاو...

ئه م چیرۆکه بۆ هه موتان ئاشنایه....جاری واش هه یه سه باره ت پێی بیرتان کردبێته وه...؟!

ئه ر که م و کۆرتی هه یه ببورن.....

ڕۆژ زه ماوه ن کۆڕی حه مه خان و کچ داده عافه من و مه حموی شوم و سێ کۆڕه کانم هه ر

له بیانیه وه شاڵ و پژوێن مان به ست و خۆمان ئاماده ی زه ماوه ن کرد.

له نێو شاییه که دا مه حمو گیان چۆپـــیه که ی گرتبو به دستاو و ئیزنی هه ڵپه ڕکێی به که س نه ئه دا...

کاتێک ئاره قی ده سته ده سته له بان ته وێڵ یا ده سڕی...ده ڵێی ئاغه کوکه نی کردبو بۆ سۆغرا گیان!

له پاش ماوه یه کی که م سفره یان ڕازانده وه،برنج و مریشک(مرغ) و دۆی تازه، وای سۆغرا گیان می گیان...!

چه نێک بو تاسه ی مریشکم کردبو،خۆ نان و دۆ و هێلکه گه نیوه که س به م وێنه یه تێر ناکات!

پێنج نه فه ری دانیشتینه سه ر سفره که و تا ئه و شوێنه که جێمان بو و ده مانتوانی چێشتمان خوارد.

له پاش نه هاره که دا چه ند ساتێکی پێ نه چوو ، بوکیان هێناو شایی ته مام بوو و

هه موی خه ڵکه که ده ڕویشتنه وه بۆ ماڵ خۆیان.

ئێمه ش پاش پیرۆزبایی و دۆعای به خته وه ری بۆیان ...هیلاک له هه ڵپه ڕین هاتینه وه بۆ ماڵ...!

ئه وه نده هیلاک بوین هێشتا نه گه یشتوینه وه نێو ماڵ به خه یرایی خه وتین...

له پاش چه ند کاتێک ...له خه و  ڕاپه ڕیم و به ده نگ به رز هاوارم کرد:

...وا ...وای...و..ا..ی..مه..حمو...مه حمو....سبه ینی دیده نه....!

مه حموی بیچاره ش هه ر وه ک ئه وه ی جن گرتبێتی...له خه و ڕاپه ڕی و گۆتی:ئه وه چیت لێ قوماوه ژن؟!

گوتم مه حمو گیان بڵێ به منی چاره ڕه ش له نێو ماڵدا فلسێ پاره(پول) شک ئه به ی؟

گوتی:نه....سوغرا....سوێندت ئه ده م....ئێستا پاره ت بۆ چیه؟

گوتم: مه حمو ئه ر پاره شک نابه ی ده ی تو ئه و خۆدایه مشتێ قۆڕ بێنه با بیکه م به سه ردا ...!!!!

مه حمو به بێقه راریه که وه گۆتی ژن ! ده ی بڵێ بزانم ئه مه چیه تۆ ده یڵێی؟ بۆ سه رت لێ شێواوه؟؟؟

گوتم مه حمو! چۆن ئه بێ تۆ نه زانی من چی ئه ڵێم؟ ده ی تۆ چۆن نازانی سبه ینی دیده نی کۆڕی حه مه خانه؟!

ئه و چاره ڕه شه به سه ر شۆڕیه که وه دایه سه ر سه ریا و گۆتی:وای...وای سۆغرا ! به ئه و خۆدایه ئێستا دوقه رانیم که وت چی ئه ڵێیت؟

سوێند به خۆدا ئه مه چاره ڕه شیه! که و توینه نێو هه چه ڵێک ئه و په ڕی نه خوێنرێته وه!.....چی بکه م ژن؟!

گۆتم ئێستا بالۆره و خه فه ت مه رهه مێ نیه!!!ئه بێ ئه و کاته وا ڕانه مریشکه که ت ئه برده نێو ده مت بیر ئێسته ت ببوایا....!

به هه زار به دبه ختی ...قاڵیچه کۆنه که مان فرۆشت به سێ هه زار و دوهه زاریم هه ڵگرت و ڕویشتم بۆ دیده نی کۆڕی حه مه خان.....!

له دیده ندا منی چاره ڕه شی قۆڕ به سه ر ،له به ر ده روازه که دانیشتبوم و بیر چاره ڕه شی خۆم ئه کرده وه.....

ژنێک سینیه کی ڕازاوه ی گرتبو به ده ستا و ژنێکی که ش خه ڵاته که ی له خه ڵکه که وه ر ئه گرت و ده یگۆت:

داده مریه م بیس هه زار..ئیشه ڵڵا بۆ کۆڕه کانی!که ژه ڵ خانم میمک زاوا ڕۆبعێکی سککه،خوای لێ ڕازی بێت!

داده ته ڵا سی و پێنج هه زار..ئیشه ڵڵا سفره ی حاجیانه ی خۆی و کاکه داوو...هه ر وا ده یگوت:بیس هه زار..چل هه زار

بیس و پێنج هه زار.... ڕۆبعێکی سککه...پێنجا هه زار....!!!

وای سۆغرا چی بکه م ؟به چ ڕویه که وه ئه م پاره که مه به م به ده ستیانا...؟ئه ی خۆدا هه ر ئێستا ببم با ئاو

و بچمه ژێر زه وی!!تا ئیدی که سێک ئه م چاره ڕه شه نه بینێته وه...!

هه زار بیر و خه یاڵ و بیرۆکه له ده رونمدا ده یقێــڕاند و گۆرانی سه ر شۆڕی بۆم ده خوێنده وه..!

به کۆڵێ خه فه ت و خه م و په ژاره پاره که م دا به دستیاناو و له بۆنه ی شمشێری تێژی

چاوی خه ڵکدا سه رم شۆڕ کرده وه ....و ئه ر ئه و کاته نه مردبووم....

سوێنده له هیش کاتێکی که مه ر گ به لاما نایه ته وه!!!!!!

قضاوتتون چیه؟؟؟این فرهنگ و رسم "کورده واری" درسته؟ روانشناسا بگن کسی که به جای

صغرا قصه ی ماست چه حالی داره؟! این وضع رو نه خدا نه پیغمبر و نه هیچ کسی دوست نداره

چاره یا مبارزه با این فرهنگ غلط  ما چیه؟؟؟???

قضاوت با شماست.............؟!
در روزگاری که خنده ی مردم از زمین خوردن توست ، برخیز تا بگریند...

برای نویسنده این مطلب avin تشکر کننده ها: 3
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 21.43%

نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 31, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 336 بار
تشکر شده: 531 بار
امتياز: 1820

پستتوسط saye » دوشنبه آبان ماه 9, 1390 7:21 pm

سلام.
والا چاره که نمیدونم ولی میدونم که رسم خیلی نا بجا و نادرستیه.
کوری خودشو میخواد ورش داره وباهاش مبارزه کنه.
ولی اینکه بعضی خونواده ها چیزی بعنوان هدیه قبول نمی کنن میتونه راهکار خوبی باشه.

زور زور جوانو هونه ر مه ندانه بو. له زه تم برد له ئه ده بیاته جوانه که ی. زور سوپاس.
دو صد گفته چون نیم کردار نیست...
نماد کاربر
saye
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: شنبه آذر ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 520 بار
تشکر شده: 213 بار
امتياز: 990

پستتوسط basireh » دوشنبه آبان ماه 9, 1390 8:44 pm

سلام
ممنون ئه وین جان
واقعا به مطلب خیلی جالبی که یه نوع معضله اشاره کردی به نظرم یه مورد اونی که سایه بهش اشاره کرد میتونه مفید باشه و اما مورد دیگه اینکه این عادت سینی چرخاندن و با صدای بلند اعلام کردن خیلی عادت مذمومیه
کاش عادت بشه که هر کس بذاره تو یه پاکت که این جوری نشه.
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی
نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط هدیه » سه شنبه آبان ماه 10, 1390 3:46 pm

سلام ئه وین جون دستت درد نکنه
من که حسابی کلافه میشم تو این مراسما،خیلی وقتا دیدم و شنیدم خونواده ها دعواشون شده سر این مسائل،چشم م هم چشمی هم بماند...
کاش اینکه بصیره خانم گفت رو بشه رواج داد حداقل بذارن توی پاکت که هر کی هر چی می تونه بذاره.
خدا بهمون رحم کنه از دست این رسومات اشتباه.
نماد کاربر
هدیه
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: پنج شنبه فروردين ماه 11, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 31 بار
تشکر شده: 81 بار
امتياز: 0

پستتوسط avin » سه شنبه آبان ماه 10, 1390 10:42 pm

سلاوی خواتان لی بی...
سپاس.
به راست ئه مه کیشه یه وا له نیو فه رهه نگی ئیمه دا جیی گرتوه...

ئه م کیشه یه له زوه  وه له میشکم دا ئازارم ده دا

یه پیشنهاد:

اگه واقعا کمکا به خاطر خدا ست...که گمان دارم..میشه یه جعبه گذاشت و هر کی خوشش اومد پول بندازه...آشناهاهم به خود عروس داماد بدن...

خواهش میکنم پیشنهاداتونو بگین...
نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

پستتوسط ModireTalar » چهارشنبه آبان ماه 11, 1390 11:08 am

سلام؛
با تشکر از مطلب زیبا و قشنگتون و
همچنین بیان این موضوع مهم؛
کادو دادن و کادو گرفتن فقط در کردواری نیست بلکه رسم بیشتر مناطق ایرانه، پس اقدام برای تغییر و اصلاحش کاری سهل و آسان نیست.
اما چرا موقع کادو گرفتن اسم می خونیم و یا می نویسیم و به یاد می سپاریم که فلانی چه چیزی آورده؟
شاید یه قسمتش برای خودنماییه که فلانی یه سکه آورد یا ...
شایید یه قسمتش واسه بازار گرمیه که نرخ کادوها بالاتر بره و مردم بیشتر دست تو جیبشون کنن
شاید یه قسمتش واقعا برای کمک و حمایت باشه
و شایدهای فراوان دیگر ...
راه حل چیه و چکار باید کرد؟؟؟
به نظر من حذف این رسم ممکنه یکم باعث سردی روابط و دوری مردم از یکدیگر شه،من با حذفش مخالفم
اما میشه اصلاحش کرد، چطور؟
ما باید ذهنیت مردم رو تغییر دهیم، ذهنیت موجود که راجبه کادو گرفتن و کادو دادن هست، خب چطور؟
اینطور که اگر من یه ربع سکه برای ازدواج یکی بردم حتما انتظار نداشته باشم که طرفم ربع سکه و یا بیشتر از اون برام بیاره، یعنی وقتی می خواهیم کادو ببریم و کمک کنیم وسع و توانایی خودمون رو در نظر بگیریم نه نظر و حرفای مردم رو که ممکنه پشت سرمون بگن،
بعد کادویی که من می برم دلیلی نداره که همه بدونن چیه، من کادوی خودمو میدم اما به گونه ای معلوم نباشه از منه،
اون وقت اگه کادویی که من می برم از لحاظ ارزی کم قیمت باشه خجالت نمی کشم و اگر هم کادویی قیمتی باشه می تونم بگم که واقعا برای کمک به طرفم بوده نه هایو هویه مردم!
البته تغییر دادن این رسم ها هم قربانی می خاد البته قربانی از این دیدگاه که پیش مردم ممکنه طرد بشه وگرنه کسی که بخاد پیش قدم شه شجاعت و مردانگیش رو ثابت کرده.
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط Noha » چهارشنبه آبان ماه 11, 1390 11:56 am

هوالمستعان

سلام الله علیکم

طاعاتتون مقبول در گاه حق.

ئه وین جان سپاس گزارم به درد بزرگی اشاره کردی که مدتهاست  فکر  ها را به خود مشغول کرده.

و هر کسی به سلیقه خویش چاره ای ندیشیده و بدان عمل می کند؛بعضی ها برای مبارزه با آن از کسی کادو قبول نمی کنند

و بعضی دیگر مقدار معینی را قبول می کنند و .....

دلیلی که کاک میلاد ذکر کدند می تواند تا حدودی درست باشد چون گاهی فقط این گونه رسومات اند که سبب

روابط افراد با یکدیگرند ولی سؤال اینجاست_به جز فامیل هاو اقوام_آیا تداوم این روابط بر این اساس ارزشی دارد؟

پیشنهاد من هم همانطور که بقیه دوستان هم اشاره کردنداگر پول است گذاشتن در پاکت و غیر آن هم کادو پیچ کردن هدیه.

دریکی از پست ها(سردوش،کاک خالد)اشاره کردیم اگر کاری جمعی صورت گیرد هم تلفات کمتری می دهد و هم سریعتر به

نتیجه می رسد پس از خودمان شروع کنیم.

رستگار باشید

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط mehr » چهارشنبه آبان ماه 11, 1390 3:50 pm

سلاوی خوای  گه وره تان  لی بیت

زور سپاس ئه وین گیان  

کااااااااااش فقط درد ما این بود.

متأسفانه نه تنها این رسم(دیده ن)،تالار و عروسی های مفتضح شده قوزه بالا قوز.

در هر حال باید ماها از خودمون شروع کنیم......

به نظر من همان پول گذاشتن در پاکت کافیه.

و کادو هم اصلا خوب نیست چون سلیقه ها با هم متفاوته و در ضمن اغلب جهیزیه کامل میخرن دیگه چه لزومی داره وسیله براشون هدیه ببرن.

من می شناسم کسانی رو که فقط به خاطر اینکه اسمشون خونده شده در مراسم دیده ن  سالهاست که ارتباطشون قطع شده حتی نتونستند به مراسم تعزیه  همدیگه برن.

(دیده ن )شده یه مسابقه ریاکاری،هستند که در پاکت میذارنو اسمم روش مینویسن که من این مقدار پولو آوردم ولی به نظر من اونم درست نیست.
چون اون خانواده  مجبور میشن موقع عروسی اون طرف بیشتر از اونا ببرن.
میگن دست وامه باید ببریم چون اونا واسه ما آوردن.

هدف مون یادمون رفته این دیده ن واسه این گذاشته  میشه که آشنا و فامیل  بهشون تبریک بگن و خوش آمدگویی به عروس  و باهاش آشنا بشن.

همون تبریک از ته دل یه عالمه برکت داره تا پولایی که با نارضایتی میبرن....
و این جور پولا و تالارای آنچنانیه  که سبب شده برکت نباشه و  طلاق و بی بندوباری خانواده و .....

در هر حال امیدوارم همه پینوسیای عزیز و جونای گلمون خوشبخت و عاقبت به خیر بشن.  *پیشاپیش به همه تون تبریک میگم*
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"
mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط ModireTalar » چهارشنبه آبان ماه 11, 1390 8:27 pm

البته منظور من از کادو کلی بود یعنی هر هدیه ای که ممکنه به یکی بدیم.
من کاملا موافق بعضی هدیه ها هستم،مانند هدیه عروسی؛
البته با رعایت مواردی از جمله توانایی و وسع،نداشتن چشم و هم چشمی و... پولی که به یک زوج داده میشه میتونه یه کمکی باشه براشون برای فراهم کردن ضروریات و مقدمات یک زندگی؛
که البته بهتر است به صورت پاکت و بدون اسم باشه،البته فعلا پاکتی بشه و در جمع قرائت نشه تا بعدشم بدون اسم بشه.
راجبه این موضوع با یکی از هم خوابگاهیام حرف می زدم،اون از رسم خودشون می گفت که هر کی ازدواج کنه اقوام و فامیل پولی حدود ۲۰ تا ۴۰ میلیون تومن براشون جمع می کنن که بتونن یک مسکن و یا از ضروریات دیگر برای خودشون تهیه کنن؛ البته این پول به صورت وام پیش این زوج می مونه یعنی موقع ازدواج یکی از بچه های فامیلاشون باید پولی رو که بهشون دادن پس بدن.
البته لازم به ذکره که در یکی از روستاهای کرمانن و وضعیت اقتصادی اهل روستا هم متوسط به پایینه.
وقتی اینو شنیدم خیلی برام جالب بود چون به اون زوج یه وام قرض الحسنه می دن و اونم در طی ۲۰ الی ۳۰ سال اون پول رو پس میده.
نماد کاربر
ModireTalar
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 26, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 633 بار
تشکر شده: 275 بار
امتياز: 2640

پستتوسط avin » جمعه آبان ماه 13, 1390 4:38 pm

سلام و سپاس بو هه موتان

بیروکه کان هه موی جوانه...

راسته...ئه م فه رهه نگه ته نانه ت هی کورده واری نیه...به لام له کورده واری

زوره..هه موشی بو خو گه وره گرتن و ئه م شتانه یه...

من تا ئه و جییه پیی ئاگا بم....زوربه یه له خه لکه کان پییان وایه ئه مه فه رهه

نگه و ئه بی قه ت ون نه بی...و هه میشه بمینی...

"ره ش به له ک" که له فه رهه نگی کورده واری هه یه...

و به رای من فه رهه نگیکی هه له یه...به لام زوربه یه له فه رهه نگ دوسان و

کوردان پییان وایه ئه مه فه رهه نگیکی جوانه و ئه بی بمینی؟!

بویه لا بردن و ون کردنی ئه م فه رهه نگانه زور سه ختن....و ته نانه ت به قسه

کردن ون نابن...ئه بی پیلاو(کفش) ئاسنین له پیی بکه ین...

ئه بی ری که وین بو تیک دانی ئه م فه رهه نگه هه لانه...
نماد کاربر
avin
مدیر انجمن
مدیر انجمن

بازگشت به شێعر و کۆرته چیرۆک

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 8 مهمان