علامتهای قیامت (1)

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

علامتهای قیامت (1)

پستتوسط omedravansare » جمعه آبان ماه 27, 1390 7:45 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علیکم و رحمة الله
برادران و خواهران محترم ان شاءالله قصد دارم سلسله مباحث مهم علامتهای قیامت را که به صورت سوال و جواب طراحی شده و برگرفته از کتاب ( کشف المنن فی علامات الساعة و الملاحم و الفتن) تالیف:محمود رجب حمادی الولید است را در چندین قسمت تقدیم کنم .
امید است که مورد قبول خالق هستی قرار گیرد و هم چنین مورد استفاده مسلمانان.
بحث اول: روز قيامت

سوال: آن وقتى را, كه در آن قيامت واقع مى شود چه مى نامند؟ جواب: آن را به عربى "الساعة" مى گويند. سوال: ساعت يا قيامت كى واقع مى شود؟ جواب: در اين موضوع الله تعالى مى فرمايد: ﴿ يَسْأَلُونَكَ عَنْ السَّاعَةِ أَيَّانَ مُرْسَاهَا فِيمَ أَنْتَ مِنْ ذِكْرَاهَا إِلَى رَبِّكَ مُنتَهَاهَا إِنَّمَا أَنْتَ مُنذِرُ مَنْ يَخْشَاهَا كَأَنَّهُمْ يَوْنَهَا لَمْ يَلْبَثُوا إِلا عَشِيَّةً أَوْ ضُحَاهَا ﴾ (النازعات: 42-46) ترجمه: ﴿از تو مى پرسند, كه قيامت كى واقع شود؟ تو از دانستن آن در چه مقام قرار گرفته ای؟ منتهايش به سوى پروردگار تو است. ( يعنى آن علم غيب بوده تو وغير تو هيچ كسى آن روز را نداند) جز اين نيست, كه تو براى كسانى, كه از آن روز مى ترسند بيم دهنده مى باشى. ( از شدت آن روز) در نظرشان چنين ظاهر شود, كه گويا در دنيا جز مقدار وقت شام گاهى يا وقت صبحى درنگ نكرده اند﴾ يعنى بسيار وقت اندكى حيات به سر برده اند.
سوال: اين آيت الهى بر چه چیزی دلالت مى كند؟ جواب: به چند امر مهمى:1- روز واقع شدن قيامت را به جز الله تعالى هيچ كسى حتى پيغمبر (ص) هم نمى داند او تنها به اين مأمور گرديده, كه از علامتها وسختيهاى آن روز خبر و بيم بدهد. 2- اين خبر وبيم تنها به كسانى منفعت مى رساند, كه به واقع شدن آن روز ايمان داشته و از عذاب در آن بترسند. 3- روز قيامت آنچنان روز سخت ودشوارى است, كه حيات چندين سالة انسان در نظرش بسيار اندك وناچيز مى نمايد. يعنى تمام لذتها وخوشيهاى دردنيا ازسر گذرانيده را ناچيز وبى ارزش مى سازد.
سوال: در اين موضوع رسول الله (ص) چه گفته اند؟جواب: درآخرحديث مشهور به حديث ايمان, اسلام واحسان جبريل(عليه السلام) از رسول الله (ص) چنين پرسيده اند: [ فأخبرني عن الساعة؟ قال: ما المسؤل عنها بأعلم من السائل ] (متفق عليه) ترجمه: مرا از روز واقع شدن قيامت خبر دار نما, كه كدام روز مى باشد؟ رسول الله (ص)در پاسخ چنين گفته اند: در اين موضوع سوال شده از سوال كننده بيشتر خبر ندارد. يعنى آن روز را نه من مى دانم و نه تو. سوال: از اين حديث شريف چه چیزی برداشت مى شود؟ جواب: دانسته مى شود, كه آن روز را الله تعالى به مقربترين ونزديكترين بندگانش مثل جبريل (عليه السلام) ازفرشتگان ومحمد (ص) ازپيشواى پيغمبران خبر نكرده و  آن را به ذات خود اختصاص داده است.
سوال: ازموضوع گذشته چه خلاصه ای گرفته مى شود؟ جواب: الله سبحانه وتعالى آن روز را به هيچ شخصى, حتى به نزديكترين فرشته وبزرگترين پيغمبرخبر نداده است. كسى ادعا كند, كه آن روز را مى داند, دروغگو وكذاب بوده چنين ادعایی ادعای دانستن علم غيب مى باشد, كه او را از دين خارج مى كند.
پایان قسمت اول
و سارعوا الی مغفرة من ربکم

برای نویسنده این مطلب omedravansare تشکر کننده ها: 5
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), avin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bitajan (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), kazari (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 35.71%

نماد کاربر
omedravansare
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: سه شنبه شهريور ماه 1, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 56 بار
امتياز: 445

پستتوسط basireh » شنبه آبان ماه 28, 1390 11:55 pm

سلام
تشکر کاک امید