داستان هایی از زندگانی خلفای راشد

در این بخش مسایل دینی مربوط به بانوان قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar, Modir-Banowan

داستان هایی از زندگانی خلفای راشد

پستتوسط mehr » پنج شنبه دي ماه 8, 1390 5:32 pm

گزیده ای از داستان ها،وقایع،گفتارها،ونظرات خلفای چهارگانه ی پیامبراسلام_صلی الله علیه و سلم_حضرات ابوبکر صدیق،عمرفاروق،عثمان ذوالنورین علی مرتضی-رضی اله عنهم.
اصل عربی کتاب را قاری مشهور،مرحوم استادمحمدمنشاوی،با زبانی عاشقانه و شیوا و شیرین و امروزین به رشته ی تحریر کشیده است.داستان های برگزیده استادمنشاوی بر منابع حدیثی و تاریخی معتبر استوار است و امانت و صداقت در نقلشان رعایت شده است.و مترجم این اثر آقای عثمان نقشبندی (روانسر) می باشد.

ابوبکر صدیق در چندسطر

عبدالله بن ابی قحافه عثمان بن عامر تیمی قریشی؛ملقب به صدیق؛اولین خلیفه راشد.

درسال 51قبل از هجرت در مکه متولدشد.

در سال 13پیش از هجرت،پس از آن که حضرت محمد(ص) به پیامبری مبعوث شد؛ایمان آورد؛او اولین مرد مسلمان است.

مسلمانان در سال 11هجری(سال وفات پیامبر(ص)) با وی برای خلافت دست بیعت دادند؛او دو سال و چندماه خلافت کرد.

در ماه جمادی الثانی سال13 هجری در مدینه وفات یافت و در کنار مرقد پیامبر خدا به خاک سپرده شد.

ابوبکر،یکی از بزرگان عرب واسلام وشخصیتی شریف و عالم و نسب دان و پرهیزگار بود وحتی قبل از اسلام هم ،نه بت می پرستید و نه شراب می نوشید.

در دوران خلافت خود،با مرتدان و مانعان زکات جهاد کرد و سرزمین های شام و قسمت عمده ای از عراق در عصر او فتح شد.

ام المومنین عایشه،همسر رسول خدا (ص) دختر او بود.

ادامه دارد.....

"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها: 5
CafeWeb (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), salaheldinkurd (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), 8712053324 (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 35.71%

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

پستتوسط basireh » جمعه دي ماه 9, 1390 1:48 pm

سلام
ممنون  عزیزم
واقعا جای خالی این مطالب رو که احساس می شد پر کردین

صدیق به صدق پیشوا بود                                                                

فاروق ز فرق هم جدا بود

و آن پیــــــــــــــر حیائی خدا ترس                                                                    

با شیر خدای بود همدرس

به مهر علی گرچه محکم پیم                                                                          

ز عشق عمر نیز خالی نیم

همیدون درین چشم روشن دماغ                                                                  

ابوبکر شمعست و عثمان چراغ

بـــــــــــدان چار سلطان درویش نام                                                          

شده چار تکبیر دولت تمام
گر همچو من افتاده ی این دام شوی / ای بس که خراب فرقه و جام شوی  
ما عاشق و رند و مست و عالم سوزیم/ با ما منشین و گرنه بد نام شوی

برای نویسنده این مطلب basireh تشکر کننده ها:
mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 7.14%

نماد کاربر
basireh
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: چهارشنبه اسفند ماه 24, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 317 بار
تشکر شده: 236 بار
امتياز: 10

پستتوسط Noha » پنج شنبه دي ماه 15, 1390 11:31 pm

هوالمستعان

سلام الله علیکم

ممنون داد کوثر عزیز،منتظر ادامه مطالب هستیم.

رستگار باشید

الـلـهم ء ات أنــفـسنا تقـــواهــا و زکیـــها إنــک أنــت خــیر من زکــیها

برای نویسنده این مطلب Noha تشکر کننده ها:

نماد کاربر
Noha
معاون و ناظر سایت
معاون و ناظر سایت

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 25, 1389 12:30 am
تشکر کرده: 2031 بار
تشکر شده: 1557 بار
امتياز: 4930

پستتوسط mehr » جمعه دي ماه 16, 1390 12:26 pm

هیچ درنگی نکرد!

خبر تازه بود،در همه جای مکه شنیده می شد و میان قریشیان دهان به دهان می گشت که به گوش ابوبکر (رضی الله عنه)هم خورد؛آنان به دوست صمیمی او،محمد امین حمله می کردند و کنایه می زدند.ابوبکر به سرعت نزد محمدرفت،کنار وی نشست و به آرامی از او پرسید:

ای محمد!آیا این چیزی که قریشی ها می گوینددرست است که تو خدایان آنها را ترک گفته و نظر و عقلشان را پست و ناقص دانسته ای؟!

پیامبر صلی الله علیه و سلم،جواب داد:

بله،من رسول و پیام آور خدا هستم،مرا برانگیخته که پیام وی را برسانم واکنون،صادقانه تو را هم به سوی خداوند می خوانم،به خدا سوگند که این حق است؛ای ابوبکر!تو را به الله که شریکی ندارد و تنهاست دعوت می کنم و به این که غیر او را عبادت نکنی و نیز از تو می خواهم که در راه فرمانبرداری از وی،همراه و دوست من باشی!

ابوبکر،همین که این سخن را از دوستش ،محمدامین شنید،اسلام آورد و هیچ درنگی نکرد.(البدایة والنهایة)

پیامبر(ص)بعدها،همیشه می فرمود:"هرکس را که به اسلام دعوت کردم،درنگ و شکی در پذیرش آن کرد جز ابوبکر،که وقتی که باوی از اسلام یادکردم،هیچ توقف و درنگی نداشت و شک و تردیدی نکرد و زود ایمان آورد."(السیره النبویه)
"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:
saye (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

پستتوسط abadan0631 » يکشنبه دي ماه 18, 1390 7:42 pm

عجب ابوبكرشداول مسلمان:4642- ‏[‏‏.‏‏.‏‏.‏‏]‏ شُعَيْبُ بْنُ صَفْوَانَ، عَنِ الْأَجْلَحِ، عَنْ سَلَمَةَ بْنِ كُهَيْلٍ، عَنْ حَبَّةَ بْنِ جُوَيْنٍ، عَنْ عَلِيٍّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ‏:‏ عَبَدْتُ اللَّهَ مَعَ رَسُولِ اللَّهِ- صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ- سَبْعَ سِنِينَ قَبْلَ أَنْ يَعْبُدَهُ أَحَدٌ مِنْ هَذِهِ الْأُمَّةِ‏.‏(علي عليه السلام فرمود:خداراباپيامبرپرستش ميكردم 7سال قبل ازمسلمان شدن كسي ازامت(مستدرك حاكم جلدسوم باب مناقب علي عليه السلام)

4644- حَدَّثَنَا أَبُو سَعِيدٍ أَحْمَدُ بْنُ عَمْرٍو الْأَحْمَسِيُّ، ثَنَا الْحُسَيْنُ بْنُ حُمَيْدِ بْنِ الرَّبِيعِ، حَدَّثَنِي عَبْدُ الرَّحْمَنِ بْنُ بَيْهَسٍ الْمُلَائِيُّ، حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ عَابِسٍ، عَنْ مُسْلِمٍ الْمُلَائِيِّ، عَنْ أَنَسٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ‏:‏ ‏"‏ نُبِّئَ النَّبِيُّ- صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَآلِهِ وَسَلَّمَ- يَوْمَ الِاثْنَيْنِ، وَأَسْلَمَ عَلِيٌّ يَوْمَ الثُّلَاثَاءِ‏.‏(مستدرك حاكم همان ادرس)

ميگه :درروزدوشنبه پيامبرمبعوث شدوعلي روزسه شنبه اسلام اورد

خب ابوبكركجا بوده؟؟؟؟كه نوشتي اول مسلمان هست
نماد کاربر
abadan0631
کاربر سایت
کاربر سایت

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0

Re: داستان هایی از زندگانی خلفای راشد

پستتوسط abdolmahdi » يکشنبه دي ماه 18, 1390 10:23 pm

ابوبکر،یکی از بزرگان عرب واسلام وشخصیتی شریف و عالم و نسب دان و پرهیزگار بود وحتی قبل از اسلام هم ،نه بت می پرستید و نه شراب می نوشید.

با سلام
اينكه فرموديد : جناب ابوبكر
عالم و نسب دان بود و قبل از اسلام بت پرستي و شراب خواري نكرد را از كدام منبع معتبر نقل كرديد.
توجه داشته باشيد لازم نيست ما براي بالا بردن بزرگان خود به اقوالي پناه ببريم كه منابع معتبر خلاف آن را ذكر كرده اند مثل همين كه ذكر شد كه جناب ابوبكر اولين شخصي بود كه اسلام آورد!!! درحاليكه خود ايشان هم از اين فضيلت آگاه نبود و هيچ كجا ذكري از آن ننمود
البته اصل مطلبيتان كه با موضوع شناخت خلفاء و بزرگان شروع شده خيلي مفيد و روشنگرانه است.
اميدوارم از لحن تندم ناراحت نشده باشي.
هميشه حق را بپذير حتي اگر برايت تلخ باشد.

برای نویسنده این مطلب abdolmahdi تشکر کننده ها:

نماد کاربر
abdolmahdi
کاربر ویژه
کاربر ویژه

تاريخ عضويت: يکشنبه دي ماه 17, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 25 بار
تشکر شده: 35 بار
امتياز: 130

پستتوسط kermanshah » يکشنبه دي ماه 18, 1390 11:33 pm

سلام ممنون از مطلب خوب تون

abadan0631 نوشته است:ميگه :درروزدوشنبه پيامبرمبعوث شدوعلي روزسه شنبه اسلام اورد

خب ابوبكركجا بوده؟؟؟؟كه نوشتي اول مسلمان هست

ببخشید مطلب رو خوندم ظاهرا کسی جواب نداده گفتم من جواب بدم  اگه دقت کنین مهر نوشته " اولین مرد مسلمان "  نه "اولین مسلمان" فکر کنم به واژه مرد دقت نکردین ...  کسانی که ایمان آوردن به شرح زیر هستن :

اولین مرد : حضرت ابوبکر  ( چون سن شون  38 الی 40 ساله بوده = مرد )
اولین کودک : حضرت علی  ( چون سن شون 10 ساله بوده = کودک ، نوجوان )
اولین زن : حضرت خدیجه
اولین برده : حضرت زید بن حارثه

پس حرف هر دو طرف تون درسته فقط باید سن ها و عنوان ها رو در نظر بگیرین

abdolmahdi نوشته است:ابوبکر،یکی از بزرگان عرب واسلام وشخصیتی شریف و عالم و نسب دان و پرهیزگار بود وحتی قبل از اسلام هم ،نه بت می پرستید و نه شراب می نوشید.

توجه داشته باشيد لازم نيست ما براي بالا بردن بزرگان خود به اقوالي پناه ببريم

ابوبکر صدیق، از نزدیک‌ترین صحابه و مشاوران حضرت محمد (ص) بود  و تا اونجایی که من اطلاع دارم حضرت ابوبکر قبل از اسلام برای بت سجده نبرد و هیچ وقت شراب ننوشید چون همیشه با پیامبر بود ... در کتب تاریخ طبری و سیره ابن هشام  و... موجود است .

من هدف ام بالا بردن بزرگانم نیست ، مثلا قبول دارم که حضرت عمر قبل از اسلام آوردنش هم بت میپرستیده و هم شراب می خورده ...

برای نویسنده این مطلب kermanshah تشکر کننده ها: 2
SharakamPawa (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
kermanshah
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه مرداد ماه 12, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 15 بار
تشکر شده: 20 بار
امتياز: 0

پستتوسط mehr » چهارشنبه مرداد ماه 18, 1391 1:03 pm

ابوبکر و اسلام آوردن طلحه

پس از آن که ابوبکر ایمان آوردن خود به دین جدید را اعلام ، سران قریش سخنانی گزنده و تلخ  به زبان آوردند و برای مشورت درباره ی صدیق به دارالندوه رفتند.

آنها گفتند:مردی را مأمور او کنید که وی را بگیرد و به دین و خدایان ما بخواند!

...و طلحه بن عبیدالله را پیش او فرستادند.

طلحه پیش ابوبکر،که در میان مردم نشسته بود، رفت و خطاب به او فریاد زد:

ـای ابوبکر! بلندشو و بیا پیش من!

ابوبکر گفت: مرا به چه چیزی دعوت می کنی؟

طلحه گفت: تو را به عبادت لات و عزی دعوت می کنم!

ابوبکر گفت: لات و عزی چه کسانی هستند!؟

طلحه گفت: دختران خدا هستند!

ابوبکر گفت: پس مادرشان کیست؟

طلحه ساکت شد و لب از لب باز نکرد، حتی یک کلمه هم نگفت و ابوبکر به یاران طلحه رو کرد و گفت:

به دوست خودتان پاسخ دهید!

آنها هم سکوت کردند و جوابی ندادند.

طلحه ، مدت زیادی به آنهاـ که همه در سکوتی ترسناک فرو رفته بودندـ نگاه کرد و سپس ناگهان باز هم فریاد زد:

ای ابوبکر! بلند شو ، من هم شهادت می دهم که خدایی جز الله نیست و محمد پیامبر او است.
ابوبکر، دست طلحه را گرفت و وی را به نزد پیامبر(ص) برد.

عیون الاخبار،ج2، صص199-198

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها:
bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

بازگشت به دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان