چگونه شیطان را کیش و مات کنیم؟

در این بخش مقالات در زمینه دینی قرار داده می شود

مديران انجمن: CafeWeb, Dabir, Noha, bahar

پستتوسط osamehnikraftar » يکشنبه دي ماه 24, 1390 2:35 am

زندگی معنوی ما مثل بازی شطرنج است اگر لحظه ای غفلت کنی چنان کیش و مات می شوی که راهی به رهایی نخواهی داشت، یا باید کیش و مات شوی یا کیش و مات کنی، شیطان رقیب قدری است دام های پیچیده و تو در تویی دارد نباید در دامش افتاد چرا که معلوم نیست راهی به رهایی باشد یا نه ؟
نمیدانم شما چقدر از دست شیطان عصبانی هستید ؟ نمی دانم به شما چقدر پیله می کند تا آخر کاری که نباید از شما سر بزند؟ من که دیگر از دستش عاصی شده ام یک لحظه نیست که رهایم کند مگر وقتی که کار خودش را کرد و نتیجه دلخواهش را گرفت ،وقتی در مقابلش احساس ناتوانی می کنم به خدا می گویم : خدایا چرا شیطان را آفریدی؟ چرا هر بار شکستم می دهد؟
بعد با خودم می گویم خداوند متعال حکیم است کار بیهوده و مضر انجام نمی دهد، اگر من ضعیفم و قاعده را به شیطان می بازم مشکل خدا نیست مشکل من است و بس .
مگر پیامبران وخلفای ما شیطان نداشتند؟ اصلا چرا راه دور می رویم مگر بعضی از همین دوستان ما شیطان ندارند ؟ چرا این خطاهایی که از ما سر میزند از آن ها سر نمی زند ؟ مگر آن ها دلشان نمی خواهد مثلا جلب توجه کنند نماز نخوانند و استراحت کنند و ... پس چرا گوش به شیطانشان نمی دهند؟
زندگی معنوی ما مثل بازی شطرنج است اگر لحظه ای غفلت کنی چنان کیش و مات می شوی که راهی به رهایی نخواهی داشت ،یا باید کیش و مات شوی یا کیش و مات کنی ،شیطان رقیب قدری است دام های پیچیده و تو در تویی دارد نباید در دامش افتاد چرا که معلوم نیست راهی به رهایی باشد یا نه ؟باید از دام هایش دوری کرد تا آسوده باشیم و این مستلزم دقتی ژرف در لحظه لحظه زندگی است .
مثلا کسی که موقعیتی را برای زنا فراهم کرده چطور می تواند آن همه هوی و هوس را کنترل کن یوسف صفتی می خواهد که از این دام برهد ، این دام نتیجه آن نگاهی است که کنترل نشد و این آلودگی را پدید آورد و عواقب شوم دنیوی و اخروی آن دامن انسان را تا قیامت خواهد گرفت.
کارهای نیک و بد به وضوح برای ما تصریح شده اند اگر گاهی می بینیم که از کار ناشایستی که انجام می دهیم خوشحالیم به خودمان تلنگر بزنیم که این شیطان است با پناه بردن به خدا و جبران سریع اشتباهمان تو دهنی محکمی به شیطان بزنیم کم کم ضعیف می شود و ما به راحتی در تمام زمینه ها با یاری خداوند متعال می توانیم مغلوبش کنیم.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط osamehnikraftar در يکشنبه دي ماه 24, 1390 2:50 am .

برای نویسنده این مطلب osamehnikraftar تشکر کننده ها: 2
basireh (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)
رتبه: 14.29%

نماد کاربر
osamehnikraftar
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه دي ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 126 بار
امتياز: 30

پستتوسط MORADI » يکشنبه دي ماه 24, 1390 2:45 am

سلام
تشکر از مطلب خوبت ولی اگر می خواهید مطلبی را از یک سایت دیگر وارد پینوس کنید لطفآ آن را کامل بخوانید بعد paste،copy انجام دهید.
نماد کاربر
MORADI
کاربر کوشا
کاربر کوشا

تاريخ عضويت: يکشنبه فروردين ماه 28, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 4 بار
امتياز: 0

پستتوسط bahar » يکشنبه دي ماه 25, 1390 3:52 pm

با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی
ممنون از مطلب زیبا ومفیدتان
با اجازه شما دراین مورد مطلبی را بیان می کنم:
رسول اکرم صلی الله علیه وسلم به شیطان گفت:دشمنان تو در میان امت من چه کسانی هستند؟شیطان در جواب گفت:
تو ای محمد براستی از تو خشمگینم
عالمی که به علم خود عمل کند
حافظ قرآن وقتی که به مفاهیم آن عمل کند
کسی که برای پنچ فرض نماز اذان می گوید
کسی که یتیمان وبی نوایان را دوست دارد
کسی که دارای قلب مهربان و رحیم است
جوانی که درعبادت وطاعت خدا رشد کرده باشد
کسی که ار راه حلال مالی  بدست آورد
کسی که در ادای نماز به جماعت حریص است
کسی که شب در حالی که مردم خوابیدندنماز می خواند
کسی که خود را از حرام محفوظ کرده است
کسی که همیشه وضو دارد
کسی که در اخلاق حسنه است
کسی که برادران خودرا نصیحت ودعامی کندودردلش چیزی نمیباشد
کسی که جوانمردوسخاوتمنداست
کسی که برای مرگ همیشه آمادگی دارد

برای نویسنده این مطلب bahar تشکر کننده ها: 2
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), mehr (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

نماد کاربر
bahar
مدیر انجمن
مدیر انجمن

تاريخ عضويت: چهارشنبه آذر ماه 15, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 5837 بار
تشکر شده: 5121 بار
امتياز: 33890

پستتوسط osamehnikraftar » يکشنبه دي ماه 25, 1390 6:08 pm

دوست عزیز مرسی از مطلب مکملتون
نماد کاربر
osamehnikraftar
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: چهارشنبه دي ماه 13, 1390 12:30 am
تشکر کرده: 6 بار
تشکر شده: 126 بار
امتياز: 30

پستتوسط mehr » پنج شنبه دي ماه 29, 1390 1:41 pm

با سلام و تشکر

نصیحت شیطان

می گویند؛روزی شیطان خدمت حضرت موسی علیه السلام آمد ،گفت ای موسی تو پیامبرخدایی،از خدا برایم طلب مغفرت کن زیرا خداوند دعای تو را رد نمی کند.
موسی علیه السلام پذیرفت و برای او از خدا طلب مغفرت کرد،خداوند دعای موسی را پذیرفت و به موسی علیه السلام وحی کرد به او بگو:باید قبر آدم را سجده کنی.
وقتی موسی به شیطان این خبر را داد،شیطان گفت:"حاشا،من خود او را سجده نکردم و اینک قبر او را سجده کنم؟

اما ای موسی تو با این خدمتی که برایم انجام دادی،چند پند به تو می دهم:

1.هرگاه خشم گرفتی من در آنجا و در آن موقع حضور دارم.

2.به موقع جنگ و جهاد نیز تلاش می کنم مجاهدان را وسوسه کنم تا فرار کنند.

3.هرگاه زن و مردی با هم تنها بودند سوم آنها من هستم.

"اللّهم انّا نسالک عیش السعداء و موت الشهداء و مرافقه الانبیاء و النصر علی الاعداء"

برای نویسنده این مطلب mehr تشکر کننده ها: 2
Ramin (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am), bahar (يکشنبه ارديبهشت ماه 7, 1392 2:51 am)

mehr
کاربر طلایی
کاربر طلایی

تاريخ عضويت: دوشنبه فروردين ماه 8, 1390 11:30 pm
تشکر کرده: 1274 بار
تشکر شده: 1137 بار
امتياز: 1630

بازگشت به مقالات متنوع دینی

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان